350 TL 16 GB DDR4 RAM Önerisi

R3volv3R

Kilopat
Yer
Çanakkale/Gelibolu
Daha fazla  
Meslek
Astsubay
Arkadaşlar merhaba.
Sipariş vereceğim sistem yukarıdaki gibidir. RAM konusunda pek bilgi sahibi değilim. Hangi MHz hızında ve hangi marka olması gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. 16 GB RAM satın almak istiyorum. 350 TL bütçem var. Teşekkürler şimdiden.

Oyun için alıyorsanız 2400 MHz, CL 12 değerlerine sahip bir RAM tercih edin. Tabii mümkünse CL değeri daha düşük olsun. 2400 MHz CL 10 bellekler de var ancak onlar biraz pahalı, 350 TL yetmeyebilir. Corsair, Gskill, Kingston, Crucial markalarına bakabilirsiniz. Ek olarak, seçtiğiniz SSD tavsiye edilmeyen bir ürün. V300 SSD kullananlar performansından memnun değil. Kingston HyperX ya da Fury serisi tercih edebilirsiniz. Tavsiyem Samsung 750 ya da 850 Evo serisidir.

Teşekkürler öneriniz için.
  • SSD: Samsung 750 Evo 250GB 540/520MB MZ-750250BW
  • RAM:
    Corsair 16 GB (2x8 GB) Dominator Platinum DDR4 2400 MHz CL 10 Dual Kit - 478 TL
    Corsair 16 GB (2x8 GB) Vengeance Kırmızı DDR4 2400 MHz CL 16 Dual Kit - 289 TL
Olarak değiştirebilirim ama CL1 0 ve CL 16 arasında dediğiniz gibi fiyat farkı epey var. Çok aşırı bir performans farkı olur mu acaba arasında?

Son düzenleyen: Moderatör:
3000 MHz CL 15 bile 272 TL iken kesinlikle o CL 16 modeli almayın. Hem MHz düşük, hem CL yüksek. Tamamiyle yanlış bir karar olur. CL 10 belleği almak zorunda değilsiniz, bütçe sınırı olmayan bir sisteme koyulur ancak. Sınır noktayı belirtmiştim sadece. 2400 MHz CL 12 bellek ya da verdiğim linteki gibi bir bellek alınmalı ihtiyaca göre. Z170A Gaming M7 anakart kullanıyorum. Ve linkteki belleği kullanıyorum. Ekran kartım varken hiçbir sorun yoktu. Kartı iade ettim ve şu an Intel HD 530 ile idare ediyorum. RAM'leri XMP aktifleştirerek 3000 MHz'e çektiğim zaman ekranda titreme ve uçuşan çizgi problemleri yaşıyorum bilginiz olsun. Muhtemelen bu RAM ile anakart arasında %100 uyum yok. Anakartımın arızalı olduğunu sanmıyorum, başka bellek ile henüz test etmedim. Bu ihtimal de var yani. Eğer ekran kartı kullanacaksanız sorun yok. Şimdilik kullanmayacaksanız işinizi riske atmayın. Alttaki RAM'lerden birini alabilirsiniz.
Başka sitelerde daha ucuza bulunabilir. Güvendiğim ve alışveriş yaptığım siteden öneride bulundum.

Rx 480 ekran kartı alıyorum. O zaman dediğiniz gibi herhangi bir ürünü alsam da sıkıntı olmayacak sanırım. önerileriniz içindeki Kingston Savage 2400 MHz CL12 modelini sepetime ekledim. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Son olarak bir şey daha sorsam?

Sistemime işlemci soğutucu olarak; Zalman CNPS10X Optimayı seçtim,

Cooler Master Hyper 212 EVO arasında kaldım. Zalman'ı seçerek doğru seçim mi yapmışım acaba? Bu arada kasam; Aerocool BattleHawk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknik farklara bakacak olursak Zalman 1 derece daha soğuk, Hyper ise 8 dB daha sessiz çalışıyor. 8 dB ciddi bir fark. Hyper ve Battlehawk kullanan kişi:
  • The case barely fits the Hyper 212 Evo heatsink, yet there is enough room for it.
Cümlesini kullanmış. Ucu ucuna sığıyor, yeterince boşluğa sahip demiş.

Sanırım riske girmeye gerek yok kasa hacim konusunda Hyper olarak siparişimi değiştireyim. Zaten 8 dB daha sessiz olması da cabası. Overclock da yapmayacağım için, oynadığım oyunlarda Hyper yeterince soğutma sağlayabilir diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı