350 TL Bütçeli 5.1 Ev Sinema Ses Sistemi Önerisi

menest

Hectopat
Merhaba. Çoğunlukla film izlemek için almayı planladığım televizyonla beraber bir ev sinema sistemi de almak istiyorum. 3m x 5m, 15 m2'lik uzunlamasına bir odada kullanacağım. Çok yüksek seslerden ziyade, gerçek kaliteli, efektleri iyi alacağım; dijital girişler konusunda desteği olan bir ses sistemi önerebilir misiniz?

Ayaklı kule tipi modellerden almaya çalış, diğer türlü konforlu olmaz. En ucuzu şu;
images

VATAN COMPUTER - SAMSUNG - HT-E355/TK 5.1 Kanal , 330W , 4 Tallboy, FullHD g

Evet Logitech'in bu modelini gördüm. Peki böyle optik girişi olmayan bir set alırsam sesi tam kalitesiyle alamaz mıyım?
Bütçemi biraz da ha yukarı çıkarmam gerekecek herhalde...

Optik kablo; televizyonunuzdan yada uydu alıcısından gelen sesleri ses sistemine aktarmaya yarar. Eğer ses sistemini sadece film izlemek için kullanacaksanız Usb çıkışlı bir model almanız yeterli olacaktır lakin ben uydumdan, televizyonumdan da ses almak istiyorum derseniz optik çıkışlı bir ses sistemi almanızı öneririm.

Cihazların birbirlerinden ses alıp vermeleri konusunda forumlarda birçok şey okudum ama kafam biraz karıştı çalışma prensipleri konusunda...
Ben LED Tv'de kulanacağım bu ses sistemini. TV'nin kendi üzerindeki player ile usb'den ya da hdmi ile bağladığım bilgisayardan film izleyeceğim. Uydu da televizyonun içerisinde olacağından ekstra bir cihaz bağlamayacağım.
Bu durumda dolby ses almamda bir sorun olmayacaktır değil mi?

Usb'den film izlemek, laptop'dan HDMI ile görüntü aktarmak yada televizyonun dahili uydusunu kullanmak, ses aktarımı açısından farklılık yaratmaz. Hepsinde de televizyonun desteği varsa DOLBY ses alabilirsiniz. Ancak OPTİK ile sesi aktarmanız daha kaliteli ses duymanızı sağlayacaktır. (Aux ile ses aktarımı yaptığınızda ses, ses sisteminde dönüştürülüp aktarılır, optik ile aktarırsanız ses direk aktarılır.)
Kısaca; optik girişli bir ses sistemi almanız daha kaliteli ses almanızı sağlar. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı