350 TL RAM vs. SSD

Hocam aynı RAM'den bir tane daha alın ve 120GB SSD alın. Windows 10 çekilmiyor HDD ile.

Hocam aynı RAM'den bir tane daha alın ve SSD alın. Windows 10 çekilmiyor HDD ile.

İkisini bende aynı anda almak istiyorum fakat bütçe 400 TL ve piyasada şu an 3000 MHz RAM'lar 250 260 TL civarlarında bulunurken benim 2400 MHz RAM'im en ucuzu 350 TL. Diyorum ki 3000 MHz bir RAM alsam CL16 taksam ikisi de 2400 MHz de çalıştırsam stabil olur mu?

RAM önemlli tabii ki de ama SSD'yi de çok övüyorlar HDD gerçekten kötü %100 kulanılıyor. Aşırı FPS düşmesi oluyor.
Hocam bence aynı RAM'den bir adet daha alıp şunu alın;
Eğer alabilirsen 240GB olanını alabilirsin ama Windows 10 için SSD şart.
İkisini bende aynı anda almak istiyorum fakat bütçe 400 TL ve piyasada şu an 3000 MHz RAM'lar 250 260 TL civarlarında bulunurken benim 2400 MHz RAM'im en ucuzu 350 TL. Diyorum ki 3000 MHz bir RAM alsam CL16 taksam ikisi de 2400 MHz de çalıştırsam stabil olur mu?
Her ikisi de 2400MHz çalışır ancak stabil olur mu şans işi o.

Katılıyorum, ikisinden de alınabilir. SSD'ye Windows'la beraber hafif bir oyun kurabilirsiniz.

Her ikisi de 2400MHz çalışır ancak stabil olur mu şans işi o.

Bende isterim ama bütçe yok zaten o yüzden açtım konuyu SSD mi yoksa RAM mi diye bende biliyorum 2'sini alsam süper olur :D

2400 Mhz de çalışır sıkıntı olmaz ama 240 GB SSD yetersiz.
İleriyi düşünerek en az 500 GB alınmalı. O sebeple önce RAM al. Sonra da 500 lük SSD alırsın. Günümüz oyunları ve Windows 10 düşünüldüğünde 240 GB seni 1, 1-5 yıl idare eder.

2400 MHz de çalışır sıkıntı olmaz ama 240 GB SSD yetersiz.
İleriyi düşünerek en az 500 GB alınmalı. O sebeple önce RAM al. Sonra da 500'lük SSD alırsın. Günümüz oyunları ve Windows 10 düşünüldüğünde 240 GB seni 1, 1-5 yıl idare eder.

240 bana yeter zaten SSD'i ye yükleyeceğim 2 tane oyun var biri Valorant biride CS ama sadece merak etiğim şey şu RAM alsam eğer şu an bilgisayarımda ne değişecek daha rahat oyun oynayabilecek miyim?

Oynadığın oyunların harcadığı RAM miktarı nedir? Eğer 8 GB ucu ucuna yetiyorsa farkı hissedersin. Yok 3-4 GB RAM kullanımı varsa devasa fark yaratmaz sana.
SSD ise bilgisayar açılımında, program oyun vs yüklenmesinde, başlatılmasında farkı bariz hissettirir.

Geri
Yukarı