3500-4000 TL Intel İşlemci ve Anakart Tavsiyesi

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba sevgili arkadaşlar,

Şu an kullandığım sistemim şu şekilde:

AMD Ryzen 5 1600
MSI Nvidia GeForce GTX 1070 Armor
MSI B350 PC MATE
Corsair Vengeance 16GB (2x8) 3000MHz DDR4 (CMU16GX4M2C3000C15R)
High Power Super GD 850W 80+ Gold Modüler

Yayın yaptığımdan dolayı ve sistemimi 1-2 yıl içerisinde RTX ekran kartları serisine hazırlayacağım için, AMD'den INTEL'e geçiş yapmak istiyorum. İlk etap Ryzen 7 2700X'i düşündüm fakat aynı ekran kartı ile yapılan performans testleri sonucunda, INTEL'in net bir üstünlüğü olması beni cezbetti.

Bu kararı almamın bir başka nedeni de: GTX 1070 ve Ryzen 5 1600 ile örneğin; GTA V'te 70-80 FPS aldığım yerlerde, arkadaşım GTX 1060 ve i5 9600K ile 100 FPS'lerde değerler alıyor. Bu örneği birçok oyun için çoğaltabilmem mümkün. Bu da insanın canını sıkıyor. Çünkü bu tür farklar özellikle de yayın yaparken benim aleyhime oluyor.

Evet, AMD daha az bütçe ile eş değer performanslar sunuyor fakat şu an elimde yeterli bütçe varken, F/P ürünü almak istemiyorum. AMD kullanmamın bir başka gerekçesi de AM4 soketini kullanmaya devam edecek olmalarıydı fakat zaten bir sistemi 3-4 yıl kadar kullandığımız için bu benim için pek de bir anlam ifade etmiyor. Çünkü 3-4 yıl içinde yeni teknolojiler ve yeni anakart ihtiyacı doğuyor. Bu yüzden Intel'in soket değiştirmesi de beni pek etkileyecek gibi durmuyor.

Tüm bunlar doğrultusunda sizden oyun ve yayın için sağlam bir işlemci ve anakart tavsiyesi istiyorum. Ben, işlemciyi i7 9700K ve anakartı da MSI MAG Z390 Tomahawk olarak düşündüm. Şu an kullandığım anakart da MSI. BIOS desteği ve kullanımı olarak memnunum. O sebeple MSI ağırlıklı tavsiyeler olursa memnun olurum.

Sen seçeceğini seçmişsin diyenleriniz olabilir fakat gözden kaçırdığım bir nokta olabilir diye fikirlerinizi istiyorum. El elden üstündür :)

Ayrıca Ryzen 7 3700X'i beklemek ne kadar doğru? Sizce i7 9700K'dan daha iyi bir performans sunabilir mi? Yayınlarda bir problem yaşar mıyım?

Sistemi şu an 1080p'de kullanıyorum fakat ileriye dönük olabilmesi için 2K'ya yönelik tavsiyeler verirseniz daha iyi olur.

İyi sosyaller...

Son düzenleme:
Bende intele geçtim, 9600k aldım. 9700K işlemci, Z390 anakart ve ram seçerken anakartın desteklenen model listesinden seçersen bellek uyum riskin sıfır olur.
Jacklı kulaklık kullanıyorsan ses çipi REALTEK 1220 olmalı.

Çözünürlük arttırmayı düşünüyorsanız intel vs Ryzen o kadar da fark yaratmıyor. Bence yeni nesil Ryzen işlemcileri bekleyin ve tercihinizi o yönde yapın.

@Teacher80

RAM'lerimin uyum problemi çıkaracağını sanmıyorum. Birçok RAM, anakartların uyum listesinde yazmıyor fakat sorunsuz olarak çalışıyor.

Kulaklığım Arctis 5. Jackli girişi yok.

@Silinen üye

Hocam, RTX 2070 v.b. GPU alsam da en azından 1-2 yıl daha 1080p kullanırım diye düşünüyorum. Güzel monitöre denk gelirsem, ileride elimdekini satabilirim.

Yeni nesil Ryzen işlemcilerin, 2019'un ortalarında geleceği söylendi. 3-4 ay daha beklemeye değer mi bilmiyorum. i7 9700K, her halükarda önde olacak gibi duruyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı