3500-5000 TL bütçe ile alınabilecek monitör tavsiyesi

carl.johnson

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 3500-5000 bilemediniz 5500 TL aralığında bütçem var monitör için. Şu an ki sistemim eski, GT 1030 ekran kartı alacağım. Orta sistem gerektiren diyebileceğimiz türden (çoğunlukla hikaye, arada bir profesyonel seviyede olmayacak derecede FPS oyunları) oyunlar oynayacağım ve başlangıç seviyesinde kod yazacağım. Ayrıyeten önümüzde ki yıl da AMD tabanlı şu anın parasıyla tahmini 10-15 belki de 20 binlik bir sistem toplayacağım. Masamın eni 55 cm. Alacağım monitörde ki aradığım özellikler;

• IPS panel.
  • 24-27 inç(27 inç olayına açıkçası karar veremedim, göz sağlığımı düşünüyorum ve toplayacak olduğum sistem 1080p için uygun bir sistem olacak büyük ihtimal. Bundan ötürü 2K açamayacağım için fontlarda vs. ghosting tarzı bir olay yaşar mıyım diye kafamda soru işareti var. Bu yüzden takdiri size bırakıyorum.)
  • Minimum 144 Hz yenileme hızı.
  • 1 ms gecikme süresi(grpt olan asıl değer sanırım)
  • FreeSync desteği(+DisplayPort ile kullanacağım)
  • Yükseklik ayarının bulunması.(postür bozukluğundan ötürü olabildiğince yukarı kaldırmam lazım ki dik durabileyim.)
  • Canlı renkler.(Profosyonel bir amaçla kullanacağımdan değil, mevcut monitörüm 14 yıllık kullanım sonucu artık içimi kararttı. Bana biraz renk lazım. :) )
Açıkçası bu özelliklerle Vatan Bilgisayar ve İtopya'dan baktığımda elbette 4-5 markanın(ASUS, MSI, LG, Samsung ve türevi) gözüme kestirdiğim modelleri oldu. En basitinden ilk başta MSI Optix serisinde karar kılmışken araştırmalarım sonucu her ne kadar teknoloji şans işi olsa da kullanıcıların çoğunun ölü pixel sorunu yaşadığını ve bunun karşılığında firmanın bunun için garanti sunmadığına dair yorumlar okudum. Başka markanın kronik ghosting problemi derken bu liste uzayıp gitti. Her ne kadar MSI gibi bilindik bir firmanın böyle bir soruna garanti vermemesi rezalet olarak tanımlansa da ben yine de bilindik bir marka almak istiyorum.
İtopya'dan aşağıda ki listeyi oluşturdum şu anlık. Evet bütçe çok büyük fark olursa 5500 TL'ye çıkabilir ama benim gönlüm bu işi 4 küsur gibi bir rakamla bitirebilmek. Bu yüzden en iyi fiyat performans ürününü arıyorum. Listede seçebileceğim, kronik bir sorunu olmayan model önerebilir misiniz veya liste dışı bir monitör?
Biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam lg modelini ben öneririm şahsen ams onda yükseklik ayarı yok ileri geri oynuyor sadece. Gigabyte'ın 180hz olan modelinde yükseklik ayarı var diye biliyorum o üründe çok öneriliyordu onada bakabilirsiniz. Ayrıyeten ölü piksel işine çok takılmayın alın bi model çıkarsa iade edersiniz. Başka bir kullanıcıda ölü piksel çıktı diye sizdede çıkacak diye bir durum yok sonuçta.

Ya hani tek ghosting değil, yok tears o bu şu bir sürü sorunlar varmış. Bildiğiniz takıntı yaptım hocam. Ama sizde haklısınız elbet, şu gigabyte'da niyeyse çok olumsuz yorum göremedim. Var mıdır sizin bildiğiniz bir kötü yanı? Duruma göre onu alayım bari.

Shote, Dell'e bakacağım. Teşekkürler.

Ya hani tek ghosting değil, yok tears o bu şu bir sürü sorunlar varmış. Bildiğiniz takıntı yaptım hocam. Ama sizde haklısınız elbet, şu gigabyte'da niyeyse çok olumsuz yorum göremedim. Var mıdır sizin bildiğiniz bir kötü yanı? Duruma göre onu alayım bari.

Shote, Dell'e bakacağım. Teşekkürler.
Gigabyt'ın olumsuz yorumunu bende görmedim 1-2 ay önce fiyatı 3600 civarıydı herkes onu öneriyordu. Forumda hergün en az 10 tane monitör önerisi başlığı açılıyor, onlarada bakıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hocam sağ sol olayı çok önemli değil, önemli olan yukarı aşağı benim için. Ama Philips'e pek sıcak bakmıyorum, ne yalan söyleyeyim. Televizyondada pek önermiyorlardı, Gigabyte daha güvenilir geliyor şu an gözüme. :)
Bu arada 24-27 inç olayında ki fontların düzgün olmaması konusunda ne düşünüyorsunuz, 1080p çözünürlükte? Bir de hangi platformu tercih edersiniz? Itopya, Amazon ya da Vatan'dan yüz yüze gidip test etme olayı hakkında?

Hocam sağ sol olayı çok önemli değil, önemli olan yukarı aşağı benim için. Ama Philips'e pek sıcak bakmıyorum, ne yalan söyleyeyim. Televizyondada pek önermiyorlardı, Gigabyte daha güvenilir geliyor şu an gözüme. :)
Bu arada 24-27 inç olayında ki fontların düzgün olmaması konusunda ne düşünüyorsunuz, 1080p çözünürlükte?

Gigabyte'ın şu anki fiyatı zamlı halidir alacaksanız biraz bekleyin 3500 civarına düşüyor. 1080p çözünürlükte 27inç tavsiye edilmiyor diye biliyorum pikseller çok büyük oluyor gibi bir durum vardı o yüzden 24inç 1080p için idealdir, yüz yüze olayında en yakın hangi mağaza varsa gidip test edebilirsiniz.

Bu arada 24-27 inç olayında ki fontların düzgün olmaması konusunda ne düşünüyorsunuz, 1080p çözünürlükte? Bir de hangi platformu tercih edersiniz? İtopya, Amazon'ya da Vatan'dan yüz yüze gidip test etme olayı hakkında?

27 inc 1080p pek önerilmiyor ama monitörün dibine girmezseniz çok da sıkıntı olmaz. Gidip test etme meselesinde vatan ve İtopya güzel ilgileniyor piksel testi vs. yapıyorsunuz

Amazon'da 3900 civarına buldum. G24F modeli. Ama listede G24F-2 modeli var, arasındaki farkları bilen var mı? Yorumlarda 120 hz üstünde uğultu sesi duyduğunu söyleyen birisi var. Acaba hoparlöründen hz'den bağımsız olarak mı geliyordur kafam yine karıştı. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı