3500 TL CPU, anakart ve RAM önerisi

Negromancer

Hectopat
2012'den kalma bir sistemim var ve artık güncellemek istiyorum.

Elden çıkartacağım parçalar bunlar:
  • Intel 3750K
  • Gigabye GA-Z77-D3H
  • Geil Enchance Corsa 2x4GB 1600 MHz
Elimde kalan ve tekrar kullanacağım parçalar ise bunlar:
  • Galax GTX 1060 6 GB EXOC
  • Aerocool Strike-x 500w 80+ bronz
  • Aerocool Xpredator x1 devil red kasa ve fanları
  • Samsung 240 GB SSD
  • Dark X124 120mm cpu soğutucu

Bir süredir sistem bakıyorum ama AMD ve Intel arasında çekişmeli durumdan dolayı kafam durma noktasına ulaştı, sizlerin değerli tavsiye ve görüşlerinize ihtiyacım var.

Ryzen 2600x için sistem bakıyordum.
İleriye dönük olduğu söylendiği için almışken OC potansiyeli ve göreceli kalite farkı olsun diye AMD sisteme B450 değil de X470 chipset bakıyordum. Bütçe sınıfı anakartlarda okumadığım sıkıntı kalmadı, yok OC yapınca VRM 110C+ çıkıyor, Coldboot veya bootloop sıkıntıları. RAM seçmesi derken Ryzen'den soğudum bir anlığına (benzer şeyleri B450 için de gördüm) ama AMD karşıtı değilim. AMD'nin büyük silahı AM4 soketinin 2020 garantili olması ve çok çekirdekte iddiası. Tabi fiyatı da önemli bir tercih nedeni.

Intel yönünde ise bütçemin çıkabileceği en üst işlemci sanırım I5 9600K, 6/6 olduğu ve gelecek vaat etmediği için Ryzen'e kıyasla ölü yatırım olarak değerlendirilmesine rağmen tek çekirdek işlerinde gözle görülür bir farka sahip. Kuvvetle muhtemel Z390 serisi bir anakartla kullanılacak. Fakat Ryzen ile kıyaslarken şöyle düşünürsek: elimdeki işlemci 4/4 ve her işimi görüyor, fazla çekirdeğe gerçekten ihtiyacım var mı? Ha elimdeki sistem yetiyor neden güncelleme yapmak istiyorum konusuna gelirsek ise 3 sene sonra elimdeki sistemin artık suyunun çıkacağı ve yatırım yapmaya değmeyeceği için diyebilirim. (Ivy Bridge çok yaşlandı bile)

Şimdi gelelim ben bu PC ile ne yapıyorum, hedeflerim ve tercihlerim neler:

• *ATX anakart tercih sebebi
  • *OC yapılabilir bir işlemci tercihimdir ama ihtiyaç duyana kadar OC yapmayacağım (elimdeki sistemi 5 yıl sonra OC yaptım)
  • *16 GB RAM. Güncel alt limit budur herhalde. 2012'de 8 GB yetiyordu.
  • *Oyun oynamak için kullanılacak ama düzenli olarak AmpliTube ve nadiren After Effects kullanıyorum.
  • *1080p oynayacağım. BF, Eu4, KSP, Elder scrolls gibi oyunlar sık oynadığım oyunlardır. Assassins Creed, GTA, Tomb Raider, Moba ve Battle Royale türü ilgimi dahi çekmiyor.
  • *Günlük standart kullanım daha fazla olacak 24/7 oyuncu değilim.
  • *M.2 desteği olmalı ilerleyen dönemlerde M.2 alacağım
  • *Çok USB 3 portu iyi USB 3 portudur :)
  • *Mümkünse onboard ses sistemi çöp olmamalı.
  • *Anakartta Gigabyte'a güvenim var fakat fanatiği değilim her markaya açığım
  • *Raid yapmayacağıma %100 eminim.
  • *RAM'lerde RGB işini parayı çöpe atmak olarak görüyorum
  • *İşlemcide Intel - AMD arasında kararsızım.
  • *Son olarak alacağım bu üçlüyü yine en az 5 sene kullanmayı planlıyorum.

Uzun konu nedeniyle gözlerinizi yorduysam özür dilerim.
3.000 - 3.500 TL arasına gelen önerilerini bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

(2ADET)

Corsair Vengeance Lpx 8gb(1x8gb) Ddr4 3000mhz Cmk8gx4m1d3000c16 - n11.com

Önerdiğim işlemci oyun ve render da başarılı render da çoğu intele kök söktürür.
Anakart konusunda bende gigabyte severim fakat bu sefer asustan yana seçtim bende pişman etmedi bu arada önerdiğim anakart iki adet m2 destekli .
Sistemi bu şekil alırsan rami 32 ye yükseltip ekran kartını en uca taşıyabilirsin ilerde işlemci sıkıntı çıkarmaz

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba, 4 5 yıl götürecek bir sistem demişsiniz, bir de elimdeki sistem şimdilik işimi görüyor. Çok acil değilse, ben yerinizde olsam Ryzen 3. Nesil işlemcilerin çıkmasını beklerim.

Hocam merhaba, 4 5 yıl götürecek bir sistem demişsiniz, bir de elimdeki sistem şimdilik işimi görüyor. Çok acil değilse, ben yerinizde olsam Ryzen 3. Nesil işlemcilerin çıkmasını beklerim.

Bugün 2700x alsam beni memnun etmez mi? En son sistem yenilemeyi düşündüğümde Ryzen 2xxx çıkacak alma demişlerdi ve beklerken kur fiyatı dalgalanması ve meşgul olduğum için kaynayıp gitti. Yine aynı durumu tekrar etmek istemem

Eder tabi hocam neden etmesin, ben siz 4 5 yıl kullanmak istiyorum diyince( yeni nesil, 7 nm üretim teknolojisi, daha iyi performans) gibi şeyleri düşünerek 3. Nesil düşünebilirsiniz dedim. R5 2600 kullanıyorum ben performansından, az ısınmasından filan gayet memnunum.

Toplam 3552 lira:

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı