3500 TL PC Toplama

2020 Ocak ayına kadar, i7 3770, GTX 1050 Ti, 16 GB DDR3, olan sistem kullandım. GTA V hatırladığım kadarıyla ufak tefek ayar değişiklikleriyle Very High grafik ayarlarında 65-70 FPS arası oynayabiliyordum.
Kasa ve PSU ayrı ayrı koymuşsunuz listeye, ikisinin toplam fiyatına yakın fiyatlarda Corsair markasının 550W 80+ PSU dahil olan bir kasası bir alışveriş sitesinde 780TL civarında satılıyordu en son.
M.2 NVMe SSD ile SATA SSD arasında oyunlarda ciddi bir fark görmedim. SATA SSD seçerseniz aynı fiyatlara daha yüksek depolama satın alabilirsiniz diye düşünüyorum.
PC toplatma konusunda Vatan Bilgisayar'a güvenebilirim değil mi?

PC toplatma konusunda Vatan Bilgisayar'a güvenebilirim değil mi?

Güvenebilirsiniz, ancak bazı ürünlerde internet üzerinden satış yapan sitelerle aynı fiyatlar, bazı ürünlerde de yine internet üzerinden satış yapan sitelerden daha yüksek fiyatlara alırsınız Vatan Bilgisayar tercih ederseniz. Bütçeniz kısıtlıysa veya bütçenizi iyi değerlendirmek istiyorsanız, internet üzerinde araştırma yaparak parçaları farklı kaynaklardan daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Bazı parçalardan 50TL kar etmek düşüncede küçük bir farkmış gibi gelebilir ancak toplamda örnek veriyorum 200TL kar etmek mesela ana kartınız veya SSD'nizi bir tık daha yükseltmek için olanak sağlar. İnternet üzerinden satın almaya karar verirseniz adı sanı belli olan mağazaları tercih etmeye çalışın. Her ucuz fiyata satan maalesef güvenilir olmuyor. Bazı hazır sistem satan sitelerde sizin söylediğiniz bütçeye uygun ekran kartı nispeten daha iyi olan sistemler de satılıyor. Ama orada şöyle bir durum var, mesela PSU ve kasadan kısıyor, ekran kartını daha yüksek model veriyor. Satın alıp memnun kalan da var şikayeti olan da var. Tercih tamamen size kalmış.

Güvenebilirsiniz, ancak bazı ürünlerde internet üzerinden satış yapan sitelerle aynı fiyatlar, bazı ürünlerde de yine internet üzerinden satış yapan sitelerden daha yüksek fiyatlara alırsınız Vatan Bilgisayar tercih ederseniz. Bütçeniz kısıtlıysa veya bütçenizi iyi değerlendirmek istiyorsanız, internet üzerinde araştırma yaparak parçaları farklı kaynaklardan daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Bazı parçalardan 50TL kar etmek düşüncede küçük bir farkmış gibi gelebilir ancak toplamda örnek veriyorum 200TL kar etmek mesela ana kartınız veya SSD'nizi bir tık daha yükseltmek için olanak sağlar. İnternet üzerinden satın almaya karar verirseniz adı sanı belli olan mağazaları tercih etmeye çalışın. Her ucuz fiyata satan maalesef güvenilir olmuyor. Bazı hazır sistem satan sitelerde sizin söylediğiniz bütçeye uygun ekran kartı nispeten daha iyi olan sistemler de satılıyor. Ama orada şöyle bir durum var, mesela PSU ve kasadan kısıyor, ekran kartını daha yüksek model veriyor. Satın alıp memnun kalan da var şikayeti olan da var. Tercih tamamen size kalmış.
Vatan Bilgisayar'ı özellikle düşünmemin sebebi, bilgisayarı kendilerinin toplaması. Çünkü ben ve ailem nasıl toplanacağını bilmiyoruz. Hem de hiç bilmiyoruz. İnternetten sipariş edersem büyük ihtimalle kendim toplamak zorunda kalacağım ve başarısız olacağım. O yüzden reelden almayı tercih ediyorum.

Vatan Bilgisayar'ı özellikle düşünmemin sebebi, bilgisayarı kendilerinin toplaması. Çünkü ben ve ailem nasıl toplanacağını bilmiyoruz. Hem de hiç bilmiyoruz. İnternetten sipariş edersem büyük ihtimalle kendim toplamak zorunda kalacağım ve başarısız olacağım. O yüzden reelden almayı tercih ediyorum.
Vatan düşük bütçe de kalitesiz güç kaynağı ve kalitesiz SSD kullanıyor. Haqqus'u izle topladığı tüm düşük sistemlerde neredeyse hepsi çöp PSU.

Vatan düşük bütçe de kalitesiz güç kaynağı ve kalitesiz SSD kullanıyor. Haqqus'u izle topladığı tüm düşük sistemlerde neredeyse hepsi çöp PSU.
İzliyorum o adamı. Rezalet abidesi. Hatta bir videosunda çöp bir bilgisayarla oyun oynuyormuş gibi yapıyordu fakat oynamıyordu. Zaten benim Vatan'a olan güvenimi de azaltan bu.

İzliyorum o adamı. Rezalet abidesi. Hatta bir videosunda çöp bir bilgisayarla oyun oynuyormuş gibi yapıyordu fakat oynamıyordu. Zaten benim Vatan'a olan güvenimi de azaltan bu.

Vatan Bilgisayar bir toptancı. Ürünleri temin eder ve satar. O bilgisayar toplayan kişinin yaptığı davranış yüzünden Vatan Bilgisayar'a kalitesiz diyemeyiz. Her mağaza gibi Vatan Bilgisayar'dan memnun kalan var, şikâyetçi olan var. Para problem değil diyorsanız Vatan Bilgisayar'da toplatın. Ama ne istediğinizi bilerek gidin, eğer ellerinde stok yoksa veya bütçenizi aşarsa istedikleriniz, size önerilerde bulunurlar. Eğer parçaları bilmiyorsanız, beklentinizden düşük performans alabilirsiniz. Diğer seçenek, parçaları internet üzerinden satın alın, bu işi bilen bir bilgisayarcıya gidin bilgisayarı kurması için kaç para istediğini öğrenin. Tabelasında bilgisayar tamiri yazan her dükkana girmeyin, kendi bölgenize göre Google üzerinde bir arama yapın ve ona göre karar verin.

Bu arada babamla konuştum bana 1000 TL civarı destek olacağını söyledi.
İyi. Gayet iyi. 5000 TL'ye bundan daha iyi bir sistem toplanabilir.

Vatan Bilgisayar'ı özellikle düşünmemin sebebi, bilgisayarı kendilerinin toplaması. Çünkü ben ve ailem nasıl toplanacağını bilmiyoruz.
Vatan Bilgisayar mağazaları genelde kalitesiz kasa, kalitesiz PSU, kalitesiz SSD tercih ediyor. Ve genelde müşterileri de bunlara yönlendirebiliyor. Kasa, PSU, RAM ve SSD'si kalitesiz ve en ucuzu olan markaları tercih ettikten sonra zaten işlemci ve ekran kartına yeterince geniş bütçe kalıyor. Ama onlar hepsini kıstıktan sonra, CPU ve GPU'yu da kısıp kar marjını yükseltmeyi düşünebiliyorlar.
Nasıl olacağını bilenler, montajlamayı bilerek mi doğdu. Hiç.
Sen de öğrenirsin. Sistem toplayacağım zaman gelince ben de öğrenirim.

Arkadaşlar konu sahibi, kendisine yardımcı olmamı husisi istedi. Üzgün atmayın.

@perspektive @Sylveon @Caner Uncu bu arkadaşları da etiketleyeyim.

Bu arkadaşlar linkini paylaştığım parçalarda eksik veya güçsüz gördüğü noktaları düzeltebilir. :)
Düzenleme veya ben vereyim demeyeceğim konu uzamış çünkü. Sadece sıkıntılı noktalar Anakart, PSU, GPU. Markalardan yana bilhassa sıkıntı.

Sadece sıkıntılı noktalar Anakart, PSU, GPU. Markalardan yana bilhassa sıkıntı.
Ne? Gerçekten mi? Eğer dediğiniz gibi kötü markaları gerçekten tercih etmiş olsaydım aynı sistemi zaten 2.000 TL'ye toplardım. Gerçekten inanılmaz.

@Denji bu arada bütçeniz 8500 TL'ye falan çıktıysa 3500 TL'den misliyle güçlü bir kasa toplayabiliriz size :)

1604149785346.png
Yanına ketçap mayonez ister misiniz? Yahu 3500TL'ye Ekran kartlı sistem bile toplanmıyor senin istediklerine bak.

Geri
Yukarı