3500 TL'ye kadar müzik dinlemek için stüdyo kulaklık önerisi

ducktheplan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Her gün yaklaşık 4-5 saat müzik dinleyen biriyim, genelde bilgisayar başındayken HyperX Cloud Flight Wireless kulaklığım ile dinliyorum. Uzun zamandır sırf müzik dinlemek için bir stüdyo kulaklık alma isteğim var. Hem bu alanda bir çok kulaklık olmasından hem de bilgisayarda dinleyeceğim için benim için en uygun kulaklığın hangisi olduğu konusunda yardımınızı rica ediyorum. Kendi araştırdığım kadarıyla 2 tane kulaklık arasında kalmış durumdayım:

1- Beyerdynamic DT-770 Pro (250 ohm)
2- Audio-Technica ATH-M40X.

İkinci bir handikap da acaba anakartın ses yongası bu kulaklıklara uygun mu?

Anakart: Asus TUF Gaming X-570 Plus

Bütçem 3000-3500TL, fakat işin içine harici ses kartı da eklemek gerekirse nasıl bir maliyet ile karşılaşırım açıkçası pek bir bilgim yok.

Bu doğrultuda kulaklık önerilerinizi ve/veya anakartımın uygunluğu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

ikisini de denemis ve m40x halen kullanan biri olarak sunlari soyleyebilirim.

- M40X icin anakart yeterli gelir ama dt770 pro 250ohm icin hayatta yetmez.

- M40X sesi bence daha iyi. Ofisteki pcde kullaniyorum direkt eski bir a320 anakart uzerinden. peace apo ile oratory1990 eq ayarlari (hafif degistirilmis hali) ile kullaniyorum. gayet memnunum ses olarak ama tabiki imkan varsa open back hd560s yada hd58x vs cok daha iyi olabilir. (evdeki pcde fx audio dac x6 + hd58x ve shp9500 var ve o setup dogal olarak cok daha iyi)

- Rahatlik olarak dt770 daha iyi stok hallerini karsilastirinca ama m40x icin brainwavz angled pads + aftermarket cable ile daha iyi oldu bence. Dt770 kablosunun cikmamasi cok buyuk eksi bu arada.

- son olarak saglamlik olarak dt770 daha saglam yapida.

ikisini de denemis ve m40x halen kullanan biri olarak sunlari soyleyebilirim.

- M40X icin anakart yeterli gelir ama dt770 pro 250ohm icin hayatta yetmez.

- M40X sesi bence daha iyi. Ofisteki pcde kullaniyorum direkt eski bir a320 anakart uzerinden. peace apo ile oratory1990 eq ayarlari (hafif degistirilmis hali) ile kullaniyorum. gayet memnunum ses olarak ama tabiki imkan varsa open back hd560s yada hd58x vs cok daha iyi olabilir. (evdeki pcde fx audio dac x6 + hd58x ve shp9500 var ve o setup dogal olarak cok daha iyi)

- Rahatlik olarak dt770 daha iyi stok hallerini karsilastirinca ama m40x icin brainwavz angled pads + aftermarket cable ile daha iyi oldu bence. Dt770 kablosunun cikmamasi cok buyuk eksi bu arada.

- son olarak saglamlik olarak dt770 daha saglam yapida.

Öncelikle açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim, DT770-P 32 ve 80 ohm olanlarda anakart yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Uzun süreli kullanıma dayalı M40X'lerin özellikle büyük kafa/kulaklı kişilerde rahatsız olduğunu okudum, bu yüzden de DT770P bir adım öndeydi benim için.

Open-back kulaklıkları pek araştırmadım, evde dinleyecek olmama rağmen nedense hep closed-back düşündüm. DAC + open back ikilisi ile daha tatmin edici bir dinleme söz konusu olacaktır diyebilir miyiz? İkisi arasındaki farklar; open-back'in daha naturel bir ses veriyor olması ve dışarıya dinlenen müziği bir miktar aktarması diye biliyorum.

80ohm olana da yetmez anakart, ses seviyesi az kalır muhtemelen. 32'yi bilmiyorum.

M40X ilk aldiğimda biraz sıkıyordu 1.5-2 ay sonrasında kalmadı o sorun. Zaten daha sonrasında da yeni pad ve kablo aldım. Kablo tamamen opsiyonel, kendi 2 kablosu gayet yeterli bu arada.

Olay sadece müzikse ve etrafı rahatsız etme durumu yoksa open back her açıdan daha iyi orası keisn. Sennheiser denenebiliyordu bir ara kanyonda, onu bir araştirip HD560s dene istersen ya da etraftan soruşturup tanidiklardan vs.

Ayri DAC olayi biraz değişik bir durum. Anakartın gayet iyi aslinda M40X ayarı bir kulaklığa yeterli olur. Ama denemeden bilemezsin tabii ki. Ayri DAC için kulaklık bütçesinden kısmak çok iyi bir tercih değil bence.

DT770 250 ohm ses seviyesi çok büyük ihtimalle düşük kalır anakartla, hatta 80 ohm olan için bile emin olamadım açıkçası. 32 olanı dinlemedim ama çok beğenilmiyor diye hatırlıyorum.

DT 770 Pro 80 ohm versiyonunu ALC3254 sahip bir laptopda denedim şimdi. Ses seviyesi olarak %50 seviyesi yetiyor, üstüne çıkacağınızı sanmıyorum.
HD 560S ise %40 seviyelerinde aynı diyebilirim.. İkisi de sürmesi zor kulaklıklar değil.
İkisi arasında bir tercih yapacak olursam kesinlikle HD 560S'i seçerdim.

DT 770 Pro 80 ohm versiyonunu ALC3254 sahip bir laptopda denedim şimdi. Ses seviyesi olarak %50 seviyesi yetiyor, üstüne çıkacağınızı sanmıyorum.
HD 560S ise %40 seviyelerinde aynı diyebilirim.. İkisi de sürmesi zor kulaklıklar değil.
İkisi arasında bir tercih yapacak olursam kesinlikle HD 560S'i seçerdim.
Teşekkür ederim denemeleriniz için, ikisi de sürmesi zor kulaklıklar değil derken sanırım yüksek beklentili bir DAC'a ihtiyaç duymaz olarak anladım, yanlış anladıysam lütfen düzeltin. Eğer bu kulaklıklardan biri ile devam etmeye karar verirsem tavsiye edebileceğiniz DAC var mı?
DAC Amplar'da işin sonu pek olmadığı için beni bu düzeyde mutlu edecek ve bütçe olarak da çok zorlamayacak bir şey tercih edebilirim.

HD 560S şu an için stokta yok maalesef, Amazon Amerika'dan getirtmek istediğimde de sanırım 4500TL bandına geliyor. Dolayısıyla biraz da bütçesel olarak kafamda toparlamaya çalışıyorum.
Ya HD 560S + DAC alıp bütçemin üzerine çıkacağım ya da ATH-M40X(35 ohm olduğu için DAC ihtiyacı olmaz diye düşünüyorum.) alıp şu an için keyfime bakıcam :)

Olay sadece müzikse ve etrafı rahatsız etme durumu yoksa open back her açıdan daha iyi orası keisn. Sennheiser denenebiliyordu bir ara kanyonda, onu bir araştirip HD560s dene istersen ya da etraftan soruşturup tanidiklardan vs.

Ayri DAC olayi biraz değişik bir durum. Anakartın gayet iyi aslinda M40X ayarı bir kulaklığa yeterli olur. Ama denemeden bilemezsin tabii ki. Ayri DAC için kulaklık bütçesinden kısmak çok iyi bir tercih değil bence.

Olay aslında sadece müzik, başka hiç bir şey için kullanmayı düşünmüyorum. Yukarıda belirttiğim gibi HD560S için şu an stok yok, Sennheiser'a yakın zamanda stok gelme durumu var mı diye sordum, cevap bekliyorum. Open back + DAC yolunu tercih edersem, bana önerebileceğiniz DAC modellerini paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Sennheiser HD 560S kullanıyorum.
Anakartımdaki ucuz Realtek ses kartı bile %50 seste sorun olmadan sürebiliyor.

Almanya'dan 155€'ya almıştım, şu anki kur ile 3000 TL yapıyor.
Amerika yerine Avrupa'dan almanızı öneririm.

Bu konuda konusulan kulakliklardan DT770 250 ohm harici olanlarda ekstra DAC ihtiyacin yok, anakart yeterli olur.

M40X + DAC yerine ayni paraya HD560S yada benzeri bir open back almak cok daha mantikli bence.

Mesela ben HD58X aldigimda HD560S yeni cikmisti ve 200$ yada uzeri bir fiyattaydi. hd58X ise indirimle 129$'a geliyordu, o yuzden onu secmistim. Su an baktim drop.com'a HD58X 149$, HD560S 179$. O zaman bu fiyatlarda olsa HD560S tercih ederdim kesin.

Anakartin iyi bence, DAC icin para harcamak yerine o butceyi kulakliga aktar.

Bu konuda konusulan kulakliklardan DT770 250 ohm harici olanlarda ekstra DAC ihtiyacin yok, anakart yeterli olur.

M40X + DAC yerine ayni paraya HD560S yada benzeri bir open back almak cok daha mantikli bence.

Mesela ben HD58X aldigimda HD560S yeni cikmisti ve 200$ yada uzeri bir fiyattaydi. hd58X ise indirimle 129$'a geliyordu, o yuzden onu secmistim. Su an baktim drop.com'a HD58X 149$, HD560S 179$. O zaman bu fiyatlarda olsa HD560S tercih ederdim kesin.

Anakartin iyi bence, DAC icin para harcamak yerine o butceyi kulakliga aktar.

Son mesajı yazdığımdan beri, DAC'ın sadece ses seviye bariyerini ortadan kaldırmak için mi yoksa onun dışında alınan ses kalitesi üzerindeki etkisi hakkında bir kaç şey okudum ve sizin yazdığınız bu mesaja geliyor her şey :)

Gitar için kullandığım Kozmos KHDP-S200 kulaklığımı kasanın ön soketine bağlayıp, Hyperx Cloud Flight %40 seviyesi ile stüdyo kulaklığın %40 seviyesini mukayese edebilmek adına biraz denedim. Herkesin aslında demek istediğini şimdi daha iyi anladım.

HD560S 'e gelirsek şu an için Amazon Avrupa'da en ucuz fiyat Amazon PL'de var. Sanırım ya oradan ya da Amazon FR'den Black Friday indirimleri bitmeden kulaklığı sipariş verecem.

Sennheiser HD 560S kullanıyorum.
Anakartımdaki ucuz Realtek ses kartı bile %50 seste sorun olmadan sürebiliyor.

Almanya'dan 155€'ya almıştım, şu anki kur ile 3000 TL yapıyor.
Amerika yerine Avrupa'dan almanızı öneririm.

Alışkanlıktan sadece Amazon Almanya'da stokta yok diye diğer Avrupa ülkelerine yönelmemiştim. Avrupa'da bir kaç yerde buldum kulaklığı, sanırım bugün veya yarın sipariş vericem.

Ayrıca bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için herkese teşekkür ederim.

Son durum paylaşımı yapıyorum :)

Amazon FR, PL, NL ve ES'de var HD560S. PL ve NL'ye kullanıcım ile giriş yaptığımda stok yok diye değişiyor. Diğer 2 sitede de 3200 TL bandındayken fiyat, bir anda 4200 TL'lere geliyor. Bunun sebebini de kendi depolarında olmaması, UK'den getirtiyor olmaları. Komik tarafı Amazon UK'ye girdiğimde de stok yok diyor.

Farklı kulaklıklar tecrübe ettiğiniz için, HD560S'e alternatif olabilecek bir kulaklık tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı