3500X CPU kullanımı aniden %100 oluyor

Husomer

Femtopat
Daha fazla  
Son 1 aydır yaşadığım bir sorun. Aniden CPU kullanımının yükselmesi artık moralimi bozmaya başladı. Squad gibi bir oyunda 100-150 FPS arası performans veren sistemim 70-80 FPS'e düştü, çok fazla anlık FPS düşmesi yaşamaya ve oyundan atmaya başladı. Tam emin olmamak ile beraber sorunun CPU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Sistemim ise böyledir:
  • AMD Ryzen 5 3500X.
  • Gigabyte B450 GAMING X
  • Corsair Vengeance 8x2 3000MHz.
  • MSI RX 5500 XT 4 GB Mech.
  • James Donkey 1TB m2.SATA 2100 MB okuma/ 1700 MB yazma (daha önce garantiye gönderdim. )
  • FSP 700W 80+ PSU.

Screenshot_20210129-144045_Video_Player.jpg

Bu ise görev yöneticisini ilk başlattığımda karşıma çıkan tablo işlemciden şüphelenme nedenim. Belki hata olabilir ama sonra normale dönüyor, virüsten şüphelendim ama kullandığım program orijinal Kaspersky.

Son 1 aydır yaşadığım bir sorun. Aniden CPU kullanımının yükselmesi artık moralimi bozmaya başladı. Squad gibi bir oyunda 100-150 FPS arası performans veren sistemim 70-80 FPS'e düştü, çok fazla anlık FPS düşmesi yaşamaya ve oyundan atmaya başladı. Tam emin olmamak ile beraber sorunun CPU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Sistemim ise böyledir:
  • AMD Ryzen 5 3500X.
  • Gigabyte B450 GAMING X
  • James Donkey 1TB m2.SATA 2100 MB okuma/ 1700 MB yazma (daha önce garantiye gönderdim. )
  • FSP 700W 80+ PSU.

Eki Görüntüle 857246

Bu ise görev yöneticisini ilk başlattığımda karşıma çıkan tablo işlemciden şüphelenme nedenim. Belki hata olabilir ama sonra normale dönüyor, virüsten şüphelendim ama kullandığım program orijinal Kaspersky.
Sisteminizde arka planda bir uygulama işlemciyi yoruyor onu bulup imha etmelisiniz. Oyunlarda da bundan dolayı FPS düşmesi yaşıyorsunuz.
  • AMD Ryzen 5 3500X.
  • Gigabyte B450 GAMING X
  • FSP 700W 80+ PSU.

Eki Görüntüle 857246

Görev yöneticisinde CPU kısmına bir kere tıklayıp bir SS daha atar mısınız?

Sisteminizde arka planda bir uygulama işlemciyi yoruyor onu bulup imha etmelisiniz. Oyunlarda da bundan dolayı FPS düşmesi yaşıyorsunuz.

Görev yöneticisinde CPU kısmına bir kere tıklayıp bir SS daha atar mısınız
Şu anda böyle gözüküyor
Ekran Alıntısı.PNG

Cpu %100 Sorunu Kesin Çözümü - Bilgi Paylaşım Merkezi bu siteye bir göz at olmadı.
Başlat tuşu ile r ye tıkla açılan yere "MSConfig" yaz sonra hizmetlere gir Microsoft Update tikini kaldır. Bir reset at düzeltirsen bir de beğeni :D
Bilgisayara zarar verebilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı