3500X sıcaklık değerleri normal mi?

CBP kapatın stok soğutucu ile normal gibi.

CBP hakkında açıklama yazmaya üşeniyorum o yüzden @Ma'at açıklamanı çalıyorum. :D

Soru: Mesela BIOS girip CPB kapattım sonra CPU Volt. Kısmından kaç yapmam lazım bilmiyorum biraz önce baktım 1.456V şeklindeydi. Bunu düşürürsem işlemci performansı daha da düşmez mi? Yani undervolt demek değil mi?

Cevap:
''İşlemci CPB açıkken voltajı çok veriyor bu da ısıya neden oluyor. (1.456V uçuk bir değer sayılabilir ama Windows içinde tahminimce 1.3-1.45V arası gidip geliyordur.) Siz undervolt yaparsanız (örneğin -0.1V yaptınız) daha az ısınacağı için voltajın izin verdiği derecede çıkabileceği en yüksek frekansa çıkmaya çalışır. Çok fazla voltaj azaltırsanız voltaj yetmeyeceğinden siyah ekranda kalabilirsiniz, bilgisayar kendini yeniden başlatabilir. Kısacası bilgisayar gider tekrar açılana kadar. Ama uygun bir değeri yakaladığınızda çok güzel olur.

CPB kapatırsanız Ryzen Master gibi programlar üzerinden voltajı gözlemleyebilirsiniz. Maksimum bir değerde kalır o voltaj. Daha düşük de durabilir ama maksimum değerden yukarı çıkmaz. Siz anakart üzerinden undervolt yaparsanız Ryzen Master üzerinden yine aynı ve tamamen sabit görünebilir ama voltaj daha düşük olacaktır. Gereği kadar voltaj düşürdüğünüzde aynı performansta daha az elektrik tüketerek işlemcinizi kullanabilirsiniz. İsterseniz CPB'yi kapatıp voltajı da -0.4V civarında yapın BIOS üzerinde. Bu değeri yavaş yavaş sınıra kadar düşürebilirsiniz. Bu sınır aynı model dahi olsa her işlemci için aynı değildir, kendiniz sabırla deneyebilirsiniz. Veya voltaj düşürmek yerine voltajı sabit bırakıp frekansı yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Bu şekilde de aynı mantık olur.''

Geri
Yukarı