350W PSU ve GTX 650 yeterliliği

Jedi

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar öncelikle merhabalar, iyi akşamlar.

Ben bir kaç gün önce GIGABYTE Nvidia GTX 650 2GB O.C ekran kartını aldım. Sistemimin diğer bileşenleri:
  • Intel Core 2 Quad Q6600
  • 3 GB DDR2 RAM
  • 350W Everest PSU
  • GIGABYTE GA-965GM-S2 Anakart
Efendim öncelikle önceki ekran kartımdan başlayayım: Nvidia GT 420. Ben bu kart ile bu sistemi hiçbir sorun olmadan kullanıyordum, 1 sene olmuştu neredeyse. Ardından GTX 650 almaya karar verdim ve internette mevcut olan GT 420 kartımın TDP'sinin 50W olduğunu öğrendim. GTX 650'nin de TPD'si 64W gösteriyordu heryerde. Bende 14W farkın pek sorun etmeyeceğini düşünerekten kartı aldım. İnternette kartın 6 pin PSU bağlantısı olduğunun yazmadığı yazıyordu, zira 64W'luk bir ekran kartı 75W'dan aşağı olduğu için bende aynı şekilde tüm gücü PCIe slotundan çekebileceğini düşündüm. Ama ekran kartı geldiğinde 6 pin slotu vardı bende "neyse" diyerek yeni ekran kartımı uyduruk PSU'ma emanet ettim. Bir süre gayet güzel kullandım (4-5 gün kadar) lakin dün bilgisayar takılıp mavi ekran verdi. Yeniden başladığında Windows'u açamadı. Normalden biraz daha bir uzun süre BIOS'da kaldı bilgisayar bu arada. Tekrar yeniden başlattığımda Windows açıldı fakat oturum açıyor iken "Windows hazırlanıyor..." ibaresi çıkıp hiçbir şey olmadan ve açılmadan aynı ibare gözükmeye devam etti. Şu an ekran kartını çıkarttım ve paylaşımlı ekran kartımdan kullanıyorum bilgisayarımı, pek sorun yok gibi gözüküyor. Acaba sorunum PSU'da mıdır, yoksa ekran kartında mı? Cevaplayan herkese teşekkür ederim...

Not: Power Supply +12V kanalından 18A veriyor, yani toplam 216W...

Sendeki 350W Everest PSU'da ekran karti icin PCI-EX 6 pin baglantisi var miydi ? Keske GTX 750 TI alsaydin onu sikintisiz kullanman muhtemeldi...

Yetmez. Gtx650 400W PSU istiyor. Üstelik Everest kalitesiz. İşlemcin 105W TDP değerine sahip asıl o güç harcıyor.

Intel® Core™2 Quad Processor Q6600 (8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB) Ürün Teknik Özellikleri

Specifications | GeForce

Peki ya 65W TDP'ye sahip bir Pentium Dual Core E2180 işlemcim var. Yeni bir PSU alana kadar bunun ile kullansam bir sakıncası olur mu sizce?

Sendeki 350W Everest PSU'da ekran karti icin PCI-EX 6 pin baglantisi var miydi ? Keske GTX 750 TI alsaydin onu sikintisiz kullanman muhtemeldi...

Aynen hocam, bende aynısnı düşünüyordum zaten, lakin çok da grafik zorlayacak bir iş yapmayacağım için GTX 650 tam anlamı ile yeter diye düşünmüştüm, fiyatı da daha uygun idi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı