Diplomat olunabilir mi?

CahilSavar

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Şu an henüz bir lise öğrencisiyim. Politika, diplomasi ve tarihe küçüklüğümden beri ilgim vardır. Dünya ve Türkiye coğrafyası hakkında da bilgiliyim. En azından söyleyeceğiniz rastgele bir ülkenin bayrağını, sınırlarını, komşularını ve komşularının bayraklarını çizebilirim. Ve güncel politik olayları çok detaylı olmasa da analiz edebilirim.
Ortalamada bir kitap okuma alışkanlığım var.
Normalde ileride meslek olarak mühendislik, hukuk, eczacılık gibi bölümler düşünüyordum ve oldukça kararsızdım. Ama geçenlerde severek yapabileceğim bir iş olan diplomatlık aklıma geldi.
Bunun hiç kolay olmadığının farkındayım öncelikle, ama hayallere dalmadan önce belki bilen vardır diye sormak istedim.

-Diplomat olmak için en önemli unsur dil midir?
-Hangi bilimlerde kendimi geliştirmeliyim?
-Torpil vs. dönüyor mu? Emeklerimin bu açıdan çöp olma olasılığı var mı?
-İkinci dil mutlaka gerekli mi?
-Üniversite önemli mi? Önemliyse hangi bölüme gitmeliyim?
-Siyasi görüşüm ve önceden paylaştığım şeyler süreci etkiler mi?
Çok radikal bir siyasi görüşüm yok, hafif Kemalist-milliyetçi çizgideyim ve genelde pragmatist görüşteyim. Genelde belki birkaç yıl önce anonim hesaplardan bazı siyasilere eleştilerim dışında bir paylaşımım da yok. Hele küfür-hakaret hiç yok.

Bunlar arasında cevabını bildiğiniz bir soru varsa, cevaplarsanız sevinirim hocalarım. Şimdiden teşekkürler.

Ankara Siyasalı kazanmanı şiddetle tavsiye ederim gayret et o kadar bilgin var küçüklükten yaparsın başarılar diliyorum.

Bugün diplomatlık için bilgi, beceri ve liyakat aranmadığı için bugüne dair tavsiye veremem. Ancak belki yarın için bir uluslararası ilişkiler mezunu olmanız en büyük artınız olacaktır. Kamu yönetimi veya hukuk fakültesi mezunu olduğunuzda da dış işleri bakanlığı bünyesinde iş bulmanız mümkün olabilir. Fakat, hukuk dışındaki bölümlerde, olur da hayaliniz gerçekleşmezse iş yönünden zorda kalabilirsiniz. Hukuk mezunu olduğunuzda avukatlık, hakimlik ve savcılık, kaymakamlık, müşavirlik vb. alanlarda iş sahibi olmanız daha kolaydır.

Yeni konular

Geri
Yukarı