3600 MHz 16 GB Corsair Vengeance RAM'in yanına RAM önerisi

maviplanet

Hectopat
Bilgisayarımda işlemci yandı(bozuldu) ve yeni işlemci aldım. PC maalesef çalışmadı, tamircim RAM'lerden 1'nin de işlemci tarafından bozulduğunu söyledi. Maalesef 2 RAM var idi ama tek adete düşmüş oldu. Böyle olunca da performans olarak bir tık eksiklik hissediliyor. Mesela ilk açılışta uygulamaların başlaması eskisi kadar hızlı değil ve işlemci olarak 3600'den 5600'e geçtiğimin performansını bile gözle görülür olarak hissetmiş değilim.

RAM slotlarınında sadece 1 tanesi dolu ve yanına ek/eş RAM almak istiyorum.

Sistem: AMD Ryzen 5 5600.
Takılı olan RAM:
CMW16GX4M2Z3600C18.

Burada sormak istediğim soru; takılı olanın yanına ilave olarak 2x8 olarak RAM alıp 1./2. ve 3. slotları doldursam randuman alabilir miyim?
Ya da sadece 1*16 GB alırsam yani8+16 GB ile randuman alabilir miyim?

RAM olarak birebir aynısını bulamadım ama şunlar var.
Amazon 1x16 GB
Amazon 2x8 GB

Son olarak bu bulduğum RAM'lerde seri numaralarında "D" yazarken benim RAM de "Z" harfi var uyum yapar mı? Amacım hem işlemci ile uyumlu olması hem de diğer RAM ile uyum sağlamasıdır.
Şimdiden teşekkürler.

Patriot

Al bunu eski RAM'i de sat 350-400'e olsun bitsin. Ben yaptım, tavsiye ediyorum.

Yandı derken tam anlatayım. Sabah oğlum oynayıp kapatmış PC'yi sonra akşam ben açmak istediğimde PC'den hiç tepki alamadım. Güç kaynağından sanıp deneme yaptım ve maalesef güç kaynağı çalışıyor idi(maalesef dedim çünkü en iyimser yaklaşım ile güç kaynağının bozulmasına razı idim). Anakartıda 3-5 ay önce eskisine göre çok daha iyi bir kart ile değiştirmiştim ki onun bozulduğunu düşünerek endişe ile götürdüm tamircime. Ama yapılan kontrolde %90 işlemcimin arızalandığı söylendi. Ve yenisi alınca kendim taktım, tuşa basınca güç PC'ye geldi ama Windows açılmadı. Falan filan.
İşin aslı tam olarak neden bozulduğunu tamircim de bilmiyor ama bana dediği şu idi; Intel işlemcilerde arızaya daha hiç denk gelmediklerini ya da çok çok az olduğunu ama AMD işlemcilerde maalesef çık sık olmasa da zaman zaman karşılaştıklarını söylediler. Ve ben tuttum yine AMD aldım mal gibi. Neden; anakartı yeni aldığımdan bir daha yeniden sistem yenilemeye gözüm kesmedi açıkçası.

AMD işlemcinin bozulma olayını buradada başlık açıp sordum ama kimse cevap yazmadı. Bilen varsa beni de aydınlatırsa sevinirim.

Bu arada bozuk olan RAM ve işlemcinin 2. el de bir değeri var mıdır arkadaşlar.

Tamir eden arkadaş bozuk olduğunu iddia ettiği RAM'i size teslim etti mi acaba?

RAM de bende işlemcide. Bilgisayarcım yıllardır gittiğim güvendiğim yer.
Bana tam olarak şunu dedi; her şeyi denedim çalışıyor ama AMD işlemci elimde olmadığından deniyemedim ama %90 arıza onda. Daha sonra yeni işlemciyi elimle kendim taktım ve güç geldi ve yine çalışmadı PC. Sanırım hem RAM arızalı idi hem de BIOS güncellemesi istiyor idi.

Hocam geçen görüntü alamıyordum güç gelse de, montajları inceledim elden geçirdim, RAM'lerden birini çekince sistem geliyordu. Silgi ile sildim düzeldi şu an sorunsuz.
Siz de işlemci pinlerini kontrol edin, yamulan ve chipsete oturmayan olabilir, kopmuş olabilir. RAM'lerde pinlerde okuma sorunu olabilir bir elden geçirin derim ben.

Hocam geçen görüntü alamıyordum güç gelse de, montajları inceledim elden geçirdim, RAM'lerden birini çekince sistem geliyordu. Silgi ile sildim düzeldi şu an sorunsuz.
Siz de işlemci pinlerini kontrol edin, yamulan ve chipsete oturmayan olabilir, kopmuş olabilir. RAM'lerde pinlerde okuma sorunu olabilir bir elden geçirin derim ben.

İşlemci pinlerinde sorun kesinlikle olabilir. Neden derseniz; anakartım arıza verdiğinde garantiye yolladım ve o esnada fazladan beklememek için yeni anakart almıştım. ASUS servisin bana yolladığı resimde 2 adet pin yuvasında arıza olmuş. Ben bakınca göremesemde yakın çekimde arızalı pin yuvalarını işaretlemişler di. O pin yuvalarının karşılığında da bir sorun oluşmuş olabilir fakat, bu tarz pin yamulmalarında en azından Power tuşuna basınca tepki vermesi gerekmez mi anakart yuva arızasında öyle olmuştu, bastığımda güç geliyor du ama mavi ekran çıkıyordu.

İşlemci pinlerinde sorun kesinlikle olabilir. Neden derseniz; anakartım arıza verdiğinde garantiye yolladım ve o esnada fazladan beklememek için yeni anakart almıştım. ASUS servisin bana yolladığı resimde 2 adet pin yuvasında arıza olmuş. Ben bakınca göremesemde yakın çekimde arızalı pin yuvalarını işaretlemişler di. O pin yuvalarının karşılığında da bir sorun oluşmuş olabilir fakat, bu tarz pin yamulmalarında en azından Power tuşuna basınca tepki vermesi gerekmez mi anakart yuva arızasında öyle olmuştu, bastığımda güç geliyor du ama mavi ekran çıkıyordu.

Şu an hiçbir şekilde güç gelmiyor mu?

Geri
Yukarı