3600 MHz RAM'i 4133 MHz yapmak mantıklı mı?

NB/SoC voltajı yüksek. 1.1V bile yeterli gelecektir. FCLK Auto gözüküyor. El ile yükseltmeni öneririm. 1:1 kadar olmasa da gecikmeyi düşürür 2:1'e göre.

1.4V'de oturum açana kadar sıkıntı yoktu, oturum açınca kek oldu. 1.45V verdim şu an tarayıcıdayım. Sistemin öncesine göre daha verimsiz olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Zınk diye açıldı tarayıcı, onu gözlemledim sadece :D Bir de Windows açılırken hiçbir şey görünmüyor artık. Yani Clover'dan sonra eski Windows logosu görünürdü, onu göremedim.
4133MHz’de verim kaybı yaşarsınız. Test için Aida64 Cache and Memory Benchmark üzerinden gecikme değerine bakabilirsiniz. AMD 70ns’in altında olursa iyi olur diyor. Benim verdiğim ayarlarla 66ns civarında gecikmeniz olur. 1:1 mod, 2:1 mod muhabbetine şu tablodan bakabilirsiniz;
048D618F-9830-4FA8-8FE3-4DCD2618F487.jpeg

Gördüğünüz üzere 3800MHz’in üstünde gecikme otomatik olarak 80ns’lere çıkıyor. Performans kaybı mevcut.

Hata verirse bunun tek sebebi RAM olmayabilir. Anakart sıcaklıklarına da bir göz gezdirmenizde fayda var. Çok düşük olasılık yine de bazı sorunları çözer bu.
Başka test programları istiyorsanız RealBench, Prime95 veya TM5 kullanabilirsiniz.

Hata verirse bunun tek sebebi RAM olmayabilir. Anakart sıcaklıklarına da bir göz gezdirmenizde fayda var. Çok düşük olasılık yine de bazı sorunları çözer bu.
Başka test programları istiyorsanız RealBench, Prime95 veya TM5 kullanabilirsiniz.
RealBench kullandım.

1583863315941.png

1867 veya 1900 deneyin. Ayrıca Memtest86 ile test edin.
Memtest için dışarıda bir işim olması lazım, zira 3 saat 30 dakika sürmüştü :D

FCLK’u manuel olarak 1900MHz’e alın. Bellekleri 3800MHz’e alın Gecikmeler 16-22-22-42 voltaj ise 1.45 olsun. Deneyin bakalım oluyor mu.
Deneyeceğim şimdi. NB/SoC 1.1V yapayım mı sizin dediğiniz ayarlar için?

RealBench kullandım.

Eki Görüntüle 511885

Memtest için dışarıda bir işim olması lazım, zira 3 saat 30 dakika sürmüştü :D

Deneyeceğim şimdi. NB/SoC 1.1V yapayım mı sizin dediğiniz ayarlar için?
1.1V yeterli olur. Memtest'in tamamını yapmanıza gerek yok. 10 dakika sürsün sonra gecikme değerlerini ve voltaj değerlerini düşürmeye çalışacaksınız zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı