3600 MHz RAM'ler 2666MHz'de çalışıyor

yusufbenekli

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu konu üzerinde bayağı araştırma yaptım ama bir sonuç bulamadım. BIOS üzerinden D.O.C.P ayarını aktif ettikten sonra sistem kendini birkaç kez açıp kapattı ve sonra işlemin başarısız olduğunu belirtti. Manuel olarak yapmak için de gerekli bilgiye sahip değilim. D.O.C.P'nin neden çalışmadığını anlamış değilim. RAM hızlarını nasıl 3600MHz'ye çıkartabilirim?
Sistem bileşenleri: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8GB) 3600MHz, X570 PLUS, Ryzen 9 3900XT.
Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

1611827085052.png

Emin misiniz? Bende de aynı şekilde 2133 gibi gözüküyor. Fakat 2933 ile çalışıyor.
Eminim. Ayrıca konu içerisinde bulunan ekran görüntüsündeki komut da doğru sonucu gösterir. CPU-Z'den 3600 MHz gözükmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Emin misiniz? Bende de aynı şekilde 2133 gibi gözüküyor. Fakat 2933 ile çalışıyor.

Sizin çözüm önerilerinizi denesin o zaman.
Ama hem BIOS'ta hem de CMD'de 2666 göstermekte.
BIOS'un en son sürümünü yükleyip yeniden Profile 1 yaptım ve yine birkaç kez kendinini açıp kapattıktan sonra PC kendini safe moda almış ve RAM hızlarında bir değişiklik görünmemekte.

BIOS'un son sürümünü yükleyim D.O.C.P yi Profile 1 yaptım. Sistem kendini birkaç kez açıp kapadıktak sonra kendini safe moda almış.
Dediğim gibi D.O.C.P. açıp sadece frekansı düşürmeyi dener misiniz? Bellekler gri slotlarda mı? Tek tek de deneyin.
D.O.C.P.'i açık olmasına rağmen zaten 2666 MHz'de çalışıyor. Artırabilirim manuel şekilde ama sıkıntı olur mu bilmiyorum.
Dediğim gibi D.O.C.P. açıp sadece frekansı düşürmeyi dener misiniz? Bellekler gri slotlarda mı? Tek tek de deneyin.
Gri slot derken? İlk defa sizden duyuyorum.

Yani şöyle: D.O.C.P. zaten açık kalacak, zamanlama ve voltaj değerleri bu şekilde D.O.C.P. profilinde çalışacak. Siz sadece frekansı değiştireceksiniz. Bu şekilde D.O.C.P. profili ile gelen zamanlama ve voltaj değerlerinin 3600 MHz'i kaldırıp kaldıramayacağını anlamış olacağız. Bir sıkıntı olmaz.
Gri slot derken? İlk defa sizden duyuyorum.
RAM slotlarının rengine bakın, 2'si siyah, 2'si gri olması lazım.

Yani şöyle: D.O.C.P. zaten açık kalacak, zamanlama ve voltaj değerleri bu şekilde D.O.C.P. profilinde çalışacak. Siz sadece frekansı değiştireceksiniz. Bu şekilde D.O.C.P. profili ile gelen zamanlama ve voltaj değerlerinin 3600 MHz'i kaldırıp kaldıramayacağını anlamış olacağız. Bir sıkıntı olmaz.
Galiba 3600MHz'i kaldıramadığı için safe moda alıyor zaten. Çünkü Profile1 yaptığımda RAM hızını 3600MHz'e çıkaracağım diyor ama çıkaramıyor. İsterseniz 3200MHz'i deneyebilirim.

Ryzen Master kullanıyor musunuz?
Eğer BIOS üzerinden yapamıyorsanız bunun nedeni Ryzen Master olabilir. İşlemci için OC yaparken RAM frekanslarının da dahil edilip edilmediğine bakın. Siz işlemciyi OC ederken, RAM frekansı 2666 Mhz seçili ise, RAM'i o frekansta çalıştırır. Birinci elden tecrübe ettim. BIOS'tan DOCP açıyorum, frekans 3600 seçiyorum. Sonra Ryzen Master'dan işlemci OC yapınca oradaki RAM frekansı 2400 yazdığı için, frekans düşüyor.

Ya da Ryzen Master üzerinde RAM overclock deneyebilirsiniz.

Ryzen Master kullanıyor musunuz?
Eğer BIOS üzerinden yapamıyorsanız bunun nedeni Ryzen Master olabilir. İşlemci için OC yaparken RAM frekanslarının da dahil edilip edilmediğine bakın. Siz işlemciyi OC ederken, RAM frekansı 2666 Mhz seçili ise, RAM'i o frekansta çalıştırır. Birinci elden tecrübe ettim. BIOS'tan DOCP açıyorum, frekans 3600 seçiyorum. Sonra Ryzen Master'dan işlemci OC yapınca oradaki RAM frekansı 2400 yazdığı için, frekans düşüyor.

Ya da Ryzen Master üzerinde RAM overclock deneyebilirsiniz.
Hayır Ryzen Master kullanmıyorum. RAM OC'sini manuel mi yapıyorsunuz Ryzen Master'da?

Geri
Yukarı