Çözüldü 3600 MHz RAM'ler varsayılan profil ile 3600 MHz çalışma garantisi mi veriyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

felix.voir

Picopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Müzik prodüktörü
Selam, Elimde Corsair Vengeance RGB Pro 3600MHz 2x8 GB CL18 RAM mevcut. RAM'leri BIOS'daki hazır DOCP profili ile 3600'a Tune ettiğimde bilgisayar stabil çalışmıyor ve restart atıyor. Bu profil üzerinden giderek DRAM Voltaj ayarını 1.45'e kadar denedim fakat voltaj arttıkça restart olma olasılığı daha da arttı.
Ben bu RAM'leri alırken 3600MHz olduğu için aldım. Bu RAM'lerin anakartın uyumluluk listesinde olma durumunda 3600'de otomatik olarak çalışma garantisini vermez mi?
Çünkü listede mevcut.

ASUS ROG STRIX B550-F 4600MHz (OC) (Wi-Fi)
AMD Ryzen 9 3900X
Kingston A2000 500GB SSD
High Power 80+ 700W PSU
ASUS PHX RX550 Evo 2G (OC)
Corsair 2x8GB Vengeance RGB Pro 3600MHz CL18 CMW16GX4M2Z3600C18

Çözüm
Anakartın desteklediği MHz listesinde 3600MHz yazması, o anakartın 3600MHz RAM'i desteklediği manasına gelir. Ancak direkt olarak 3600MHz'de çalışmak zorunda değil, XMP ile 3600'e yükseltmelisiniz. Restart yemesi için ayrı bir konu açabilirsiniz. Ancak varsayılan olarak 3600MHz'de çalışmadığı, RAM'lerin veya anakartın sorunlu olduğu manasına gelmez.
Listeye iyi bakman lazım çünkü o RAM'leri listede de 3600 MHz'de çalıştırıyor olarak gösteriyorsa ancak varsayılan olur. Yani listede de varsayılan 3600 MHz olmalı. Genellikle öyle olmuyorlar XMP ya da DOCP ile kapasite alınıyor.

Listeye iyi bakman lazım çünkü o RAM'leri listede de 3600 MHz'de çalıştırıyor olarak gösteriyorsa ancak varsayılan olur. Yani listede de varsayılan 3600 MHz olmalı. Genellikle öyle olmuyorlar XMP ya da DOCP ile kapasite alınıyor.
evet fakat docp yi aktifleştirince restart yiyorum. Listede 3600Mhz destekli olarak görünüyor. ne yapmam lazım iade mi edeyim?
Bakın listede bu şekilde yer alıyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Dosya Ekleri

• b550-f.jpg
    b550-f.jpg
    58,5 KB · Görüntüleme: 49
Anakartın desteklediği MHz listesinde 3600MHz yazması, o anakartın 3600MHz RAM'i desteklediği manasına gelir. Ancak direkt olarak 3600MHz'de çalışmak zorunda değil, XMP ile 3600'e yükseltmelisiniz. Restart yemesi için ayrı bir konu açabilirsiniz. Ancak varsayılan olarak 3600MHz'de çalışmadığı, RAM'lerin veya anakartın sorunlu olduğu manasına gelmez.

Çözüm
Aradığım cevap buydu çok teşekkür ederim!
BIOS Güncel mi?
Evet fakat bu hafta yeni bir beta sürüm yayınlandı. Henüz beta olduğu için yükseltmedim.

Geri
Yukarı