3600 vs 5600X

Ben değiştirdim 3600XT'den 5600X'e. Bu bir zannetme meselesi değil, daha iyi performans alıyorum. Herkesin oynadığı oyunlar ve ayarlar bir değil.

Yüksek ekran kartı ile tabii ki en doğrusu fakat düşük kartlarda bir fark oluşturmuyor grafik tabanlı oyunlarda.

Yüksek ekran kartı ile tabii ki en doğrusu fakat düşük kartlarda bir fark oluşturmuyor grafik tabanlı oyunlarda.

Ekran kartınız yüksek FPS veremiyorsa zaten işlemciye bir yük düşmeyecektir, yani evet grafik olarak çok yüksek gereksinimleri olan oyunlarda bir fark göremeyebilirsiniz. Ama oyunları Ultra ayarlarda oynayacaksınız diye bir şart yok. Metro Exodus oyununda ayarları biraz indirerek 120-144 FPS alabiliyorum mesela.

Son düzenleme:
Olay sadece kartı besleme meselesi değil, IPC artışı yani işlemci frekansından daha yüksek verim alma olayı var. İşlemci temelli oyunları da geçtim GPU temelli oyunlarda da oyun motoru kaynaklı işlemci kullanımında dalgalanmalar olabilir, RDR2’de örneğin, IPC’si %15-20 arası daha yüksek olan 5600X bu dalgalanmadan daha az etkilenir, 3600 ise daha çok etkilenir, frekansları kimi noktalarda yetersiz kalır ve anlık FPS dropları yaşanır. Bunlar da ortalamayı etkiler, akıcılığı düşürür.

Mesele kartı beslemekse i5-9400F de i9-10900K da RTX 2060’ı besleyebiliyor, çözünürlük fark etmeksizin RDR2’de, AC Odyssey gibi GPU temelli oyunlarda fpslere bakın. Aynı karşılaştırmayı Ryzen 5 2600 ve Ryzen 9 5900X için de yapabilirsiniz.

İşte aradığım yanlış cevap ne yazık ki bu durumun farkında olmayan senin gibi birçok kullanıcı var dostum.

Hocam 10 numara açıklamışsın eline sağlık daha güzel açıklanamazdı.

Dostum yanlış olan sizsiniz. 5600X 3600'den iyidir nokta. 3600 ile 5600X aynı FPS verir demek asıl yanlış bilgidir ve bunu moderatör olan biri bile yazması ayrı saçmalık. 3600 10400F'nin bile altında kalıyor oyunlarda ama neye inanmak istersen ona inan sadece yanlış bilgi vermeyin.

Şöyle bir örnekleme olsaydı 10600 - 1660S vs 10900K - 1660S 1080p Ultra ayarlar derdim ki birkaç FPS oynar ama söz konusu Ryzen işlemciler olunca farkın artacağını düşünüyorum çünkü Ryzen işlemciler kendi dengindeki Intel işlemcilere oranla oyunlarda daha az FPS veriyor. Bu yüzden Ryzen işlemcilerde farkın daha fazla olacağını düşünüyorum.

Şöyle bir örnekleme olsaydı 10600 - 1660S vs 10900K - 1660S 1080p Ultra ayarlar derdim ki birkaç FPS oynar ama söz konusu Ryzen işlemciler olunca farkın artacağını düşünüyorum çünkü Ryzen işlemciler kendi dengindeki Intel işlemcilere oranla oyunlarda daha az FPS veriyor. Bu yüzden Ryzen işlemcilerde farkın daha fazla olacağını düşünüyorum.

5600X ile 3600 farkı olmaz mı arkadaş? 10700K'a yakın iyi bir işlemci. 3600'ü 10400F bile tokatlıyor. Bu duyduğum en saçma şeylerden biriydi. Arkadaş kendini ikna etmeye çalışıyor o yüzden çaresizce bu yanlış bilgiye inanmak istiyor.

5600X ile 3600 farkı olmaz mı arkadaş? 10700K'a yakın iyi bir işlemci. 3600'ü 10400F bile tokatlıyor. Bu duyduğum en saçma şeylerden biriydi. Arkadaş kendini ikna etmeye çalışıyor o yüzden çaresizce bu yanlış bilgiye inanmak istiyor.
Saçma bir şey değil. Ekran kartını fazlasıyla besleyebilen bir işlemciyse ve 1080p Ultra gibi bir ayarlarda ise işlemciyi arttırdıkça FPS'in fazla artmaması gayet normal. Ancak dediğim gibi söz konusu Ryzen işlemciler olunca FPS farkının fazla olacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı