3600MHz RAM'in CL değerini düşürmek vs 3200MHz RAM'e OC yapıp CL değerini düşürmek

Daha fazla  
Crucial-Ballistix 3600MHz CL16 değerine sahip bellek alıp sadece CL değerini mi düşüreyim?
Yoksa Crucial-Ballistix 3200MHz CL16 alıp MHz değerini 3600'a çıkartıp CL değerini mi düşüreyim?
İkisi arasında oluşabilecek CL farkı var mı? (Mesela stok 3600 MHz olanı daha düşük bir CL değerine düşürebilir miyim?)

Crucial-Ballistix 3600MHz CL16 değerine sahip bellek alıp sadece CL değerini mi düşüreyim?
Yoksa Crucial-Ballistix 3200MHz CL16 alıp MHz değerini 3600'a çıkartıp CL değerini mi düşüreyim?
İkisi arasında oluşabilecek CL farkı var mı? (Mesela stok 3600 MHz olanı daha düşük bir CL değerine düşürebilir miyim?)

Düşürülmüyor diye biliyorum CL.

Son düzenleme:
Düşürülmüyor diye biliyorum CL.

"RAM OC rehberi" var forumda onda gösteriyorlar nasıl düşürüleceğini.
3200 alıp 3600'e sorunsuz çıkartabileceğinin garantisi yok. O yüzden anakartın ve işlemcin destekliyorsa 3600 MHz al eğer kaliteli bir bellek ise CL değerlerini düşürebilirsin. Hatta alabiliyorsan CL değeri halihazırda düşük 3600 MHz al hiç uğraşma. Mesela 3600 MHz CL16 olabilir.
Mesela bu:

Vengeance'yi önermediler sıkıntı oluyormuş. Ballistix önerdirler.

Neden değmesin kardeş? Paran varsa değer. Hem RGB hem içerisinde Samsung b-die chip bellekler mevcut. OC potansiyeli en yüksek RAM. Adam 4000 MHz CL 14 yapmış.
Crucial de iyidir Micron E-die var sanırım içinde ama hangi versiyonu bilemem. Onun da OC potansiyeli iyi ama Samsung b-die kadar değil. Yine de baştan uyarayım firmalar firmalar RAM'lerin içinde hangi marka bellek kullanıldığını söylemiyorlar o yüzden yazdıklarımdan farklı şeyler çıkarsa sorumluluk bana ait değil. Yukarıdaki B-die çıkan RAM'lerin tarihi 18 Mart yani hala içerisinde B-die olabilir. Kısacası paran varsa Corsair al yoksa Crucial.
RAM overclock için Anakartının ve işlemcinin de önemli olduğunu unutma. Başkası aynı RAM'le senden daha yüksek değerlere ulaşabiliyorken sen daha düşük değerler alabilirsin.

Neden değmesin kardeş? Paran varsa değer. Hem RGB hem içerisinde Samsung b-die chip bellekler mevcut. OC potansiyeli en yüksek RAM. Adam 4000 MHz CL 14 yapmış.
Crucial de iyidir Micron e-die var sanırım içinde ama hangi versiyonu bilemem. Onun da OC potansiyeli iyi ama Samsung b-die kadar değil. Yine de baştan uyarayım firmalar firmalar RAM'lerin içinde hangi marka bellek kullanıldığını söylemiyorlar o yüzden yazdıklarımdan farklı şeyler çıkarsa sorumluluk bana ait değil. Yukarıdaki b-die çıkan RAM'lerin tarihi 18 Mart yani hala içerisinde b-die olabilir. Kısacası paran varsa Corsair al yoksa Crucial.
RAM overclock için anakartının ve işlemcinin de önemli olduğunu unutma. Başkası aynı RAM'le senden daha yüksek değerlere ulaşabiliyorken sen daha düşük değerler alabilirsin.

Şöyle bir sıkıntı var benim anakart 3600 MHz maksimum bellek frekansı destekliyor o yüzden fazla geliyor bana.

Geri
Yukarı