3600X Overclock Denemesi

BERNARDO53

Decapat
Arkadaşlar merhaba.

3600X'li sistemimde B450 Aorus Elite anakart vardı arıza yapınca yeni anakart arayışına geçtim. X570'in istediğim modelleri pahali idi. Ben de ASUS B450 ROG STRIX Gaming F modelini almak zorunda kaldım. Yanına bir de Cooler Master Masterliquid ML360R RGB sıvı soğutucu aldım. Sıvı soğutucu yokken eski anakartla Forza oynarken 82 dereceleri gördüm. Sıvı soğutma ve yeni anakartta Forza oynarken 62 64 yük altında gördüm. Bir de ASUS'un BIOS ayarlarına girerek internetten de bakarak overclock ayarlarını yaptım. Ancak sadece manuel olarak 4.4'e çıkardım başka bir ayar yapmadım. Voltaj ayarı girmek gerekli miydi? Benimki otomatik 1.4'de dolanıyor. Daha önce uygulamayı yapan arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunabilir mi. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim bence soğutucuya o kadar para vereceğine anakart olarak x570 seçmeliydin. O soğutucunun yarı fiyatına sisteminde kullanabileceğin iş görecek soğutucularda vardı. Neyse almışsın madem hayırlı olsun diyelim. Otomatik voltajı kapat ve manuel olarak voltaj ver, Prime95 ile test et en az 10dk.
Ama öncesinde bu şekilde bir Prime95 ile test et verdiği tepkiye göre hareket edersin ondan sonrasında.

Kardeşim bence soğutucuya o kadar para vereceğine anakart olarak x570 seçmeliydin. O soğutucunun yarı fiyatına sisteminde kullanabileceğin iş görecek soğutucularda vardı. Neyse almışsın madem hayırlı olsun diyelim. Otomatik voltajı kapat ve manuel olarak voltaj ver, Prime95 ile test et en az 10dk.
Ama öncesinde bu şekilde bir Prime95 ile test et verdiği tepkiye göre hareket edersin ondan sonrasında.

görüntü önemli :)) bide acele ettim.... prime 95 test edicemde manuel voltaj kac vercez

4.4 zor bir değer 3600X için. Soğutucun iyi olduğundan ilk 1.4 ver bakalım ne oluyor. Testte sorun çıkmazsa 1.39, 1.38 diye düşürüp tekrar tekrar dene. Her seferinde Prime95 testi yapmaktansa Cinebench R20 yap. Düşebildiğin minimum voltaja düşünce OCCT testi yaparsın.

4.4 zor bir değer 3600X için. Soğutucun iyi olduğundan ilk 1.4 ver bakalım ne oluyor. Testte sorun çıkmazsa 1.39, 1.38 diye düşürüp tekrar tekrar dene. Her seferinde Prime95 testi yapmaktansa Cinebench R20 yap. Düşebildiğin minimum voltaja düşünce OCCT testi yaparsın.
PC DE OCCT YÜKLÜ ORDA 1.4 VOLTAJ İLE HATA VERİYOR CÖKTÜ FİLAN.... CİNEBENCH İ YÜKLİM PRİME 95DEN BİŞE ANLAMADİM

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı