3600X sistem düşük performans ve yüksek fan sesi

Vrlsmh

Centipat
Merhaba arkadaşlar.

İlk defa bilgisayar toparladım kendime ama çok sorunla karşılaşıyorum, çoğunu araştırarak veya sorarak çözdüm ama çözemediğim ve araştırırken bulamadığım birkaç sorun daha ortaya çıktı. İyice hevesim kaçmaya başladı.

Öncelikle sistemimi belirteyim:

AMD Ryzen 5 3600X işlemci.
Pulse RX 580 8 GB DDR5 256 Bit ekran kartı.
Gigabyte GA-A320M-H anakart.
Hi-Level 240 GB 2.5" SSD.
8 GB DDR4 2400MHz RAM.
LG 22MK430H-B 21.5" 5 ms 75 HZ monitör.
Windows10 Pro kurulu.
İnternt Wi-Fi aparatı ile bağlı.

1- Black Desert Online anlık takılmalar yaşıyorum, daha önce AMD Ryzen 31200 işlemci kullanırken darboğaz problemi oluyor diye Ryzen 5'e geçtim ama hala oyunda Ultra mod grafiğinde FPS sorunu yaşıyorum. Oyunu orta seviyenin bir tık üstünde açıyorum. Anlık takılma sorunuda devam etmekte.

2- Fan aşırı ses yapıyor, eski işlemci takılıyken bilgisayarım gayet sessiz bir şekilde çalışıyordu şu an Turbo özelliğini BIOS'tan kapatmama rağmen fan sesli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. (Stok fan)

CPU değerleri:

Yüksüz 34 derece yük altında 55-60 derece.
GPU yüksüz 27 derece - yük altında 70-77 derece.

Stok fanın üstünde ki termal macunu kullandım, fanı iyi taktığımdan eminim artık yavaş yavaş tüm hevesim kaçmak üzere arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucunun üstünde ki fanı kullandım hocam.

Çoğu kişide var bu sorun fan çok güçlü çalışıyor,sanırsam bunu bilgisayarı kapatırken ayarlarına girince oradan bir yerden düzeltiliyordu.Heralde fanın amacı soğukluğu hep aynı şekilde korumak.O yüzden durmaksızın güçlü çalışıyor.

Çoğu kişide var bu sorun fan çok güçlü çalışıyor, sanırsam bunu bilgisayarı kapatırken ayarlarına girince oradan bir yerden düzeltiliyordu.Heralde fanın amacı soğukluğu hep aynı şekilde korumak. O yüzden durmaksızın güçlü çalışıyor.

Turbo modunu kapattım BIOS'tan bir tık daha azaldı ama yine de çok sesli.

ryzen 5 3600x mi yetişemiyor 2080super bile besler diye biliyorum o işlemci :D

Valla bilmiyorum fan mı inat ediyor hep güçlü çalışayım soğuk dursun diye :D.
Turbo modunu kapattım BIOS'tan bir tık daha azaldı ama yine de çok sesli.

Hocam onda bir şey vardır götürün bilgisayarcıya.Boştayken bile niye o kadar yüksek sesli çalışsın.Fanın kendisi mi gürültülü bilmeden mi aldınız ? Bu hali böyleyse oyundaki halinide düşünemiyorum.

Valla bilmiyorum fan mı inat ediyor hep güçlü çalışayım soğuk dursun diye :D.

Hocam onda bir şey vardır götürün bilgisayarcıya. Boştayken bile niye o kadar yüksek sesli çalışsın. Fanın kendisi mi gürültülü bilmeden mi aldınız? Bu hali böyleyse oyundaki halini de düşünemiyorum.

Vallaha dostum önerilen sistemi toparlamaya çalıştım sırf darboğaz yapıyor diye sıfır işlemciyi söküp yerine yeni bir işlemci aldım. Hala performans ve stabil çalışma seviyesine ulaşamadım. Sırf işletim sistemine para ödemeyelim diye fabrikasyon bilgisayarlardan almayıp kendim dizeyim dedim ama ciddi anlamda pişman oldum. Benim donanımımın yarı seviyesinde laptop da bile adam benden akıcı oyun oynuyor.

Geri
Yukarı