3600X TDP vs 3700X TDP

SHER-LOCKED

Megapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Dostlar 3600X 95W TDP değerine sahipken 3700X nasıl 65W TDP değerine sahip oluyor? Güç verimliliği ile ilgi bir şey falan mı?

Temelde ayni mimariye (zen) sahip olduklarını göz önünde bulundurursak TDP değeri daha yüksek olan işlemcinin boost hızı daha yüksek olacaktır.

Biraz daha detaylı bakmak gerekirse 2 işlemcininde singlecore(tek çekirdek) hızı aynıdır, bu muhtemel olarak 2-3 çekirdek hızlarının da aynı olacağı manasina gelir. Durum 4 ve 6 çekirdek olduğunda 3600x TDP değerinden dolayı 3600x daha yüksek hızları görecektir, 3700x ancak 8 çekirdeğin hepsini tamamen kullanan uygulamarda daha yüksek hıza sahip olacaktır. Bu zaten 6 vs 8 olduğu için anlamsiz bir durum oluyor.

Eğer stok olarak kullanilacaksa 3700x daha mantıklı bir tercih tabi. Daha uyguna bulunabilirse boost hızları ile 3600x en kötü ihtimale aynı performansı verebilecek bir islemci. Yeni bir sistem için alınacaksa piyasaya biraz daha yayılmasi beklenerek XT serisi işlemciler daha mantıklı olacaktır.

Düzenleme: 3700x L2 cache olarak 1 MB daha fazla belleğe sahipmiş.

Temelde ayni mimariye (Zen) sahip olduklarını göz önünde bulundurursak TDP değeri daha yüksek olan işlemcinin Boost hızı daha yüksek olacaktır.

Biraz daha detaylı bakmak gerekirse 2 işlemcininde singlecore(tek çekirdek) hızı aynıdır, bu muhtemel olarak 2-3 çekirdek hızlarının da aynı olacağı manasina gelir. Durum 4 ve 6 çekirdek olduğunda 3600X TDP değerinden dolayı 3600X daha yüksek hızları görecektir, 3700X ancak 8 çekirdeğin hepsini tamamen kullanan uygulamarda daha yüksek hıza sahip olacaktır. Bu zaten 6 vs 8 olduğu için anlamsiz bir durum oluyor.

Eğer stok olarak kullanilacaksa 3700X daha mantıklı bir tercih tabii. Daha uyguna bulunabilirse Boost hızları ile 3600X en kötü ihtimale aynı performansı verebilecek bir islemci. Yeni bir sistem için alınacaksa piyasaya biraz daha yayılmasi beklenerek XT serisi işlemciler daha mantıklı olacaktır.

düzenleme: 3700X L2 cache olarak 1 MB daha fazla belleğe sahipmiş.

Sistemi topladım bile. Sadece meraktan sordum 3600X almıştım.

Geri
Yukarı