3600X ve X570 GAMING Plus Isınma Sorunu

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, R5 3600X işlemciyi Türkiye piyasasına girer girmez aldım ve kullanmaya başladım. Yanında MSI Gaming Plus X570 anakartı da ekledim ve güzel bir sistem oluşturdum. İlkbahar ayları boyunca ısınmayla alakalı hissedilir aşırı bir sıcaklık yoktu ve işlemci otomatik OC modunda yani Core Performance Boost özelliği anakartta aktif olarak kullanmaktaydim. Frekans değerleri 4.4 GHz'de kullanıyordum. Kasa içi havalandırmam da iyi ve kasa olarak Dark N10 Pro kullanıyorum. Yaz aylarına girdiğimizde stok fanla beraber kullanıma devam ettim. Özellikle CoD Warzone oynarken aşırı derecede ısındığını gözlemledim ve hissettim. 75-80 derecelerde OC açık ve akıcı şekilde oynuyordum. Sonrasında tabiri caizse dandik bir soğutucu aldım 6 bakır fanli diye fakat çok etkisini göremedim hatta aynı şekilde CPB açıkken bir kez PC 90 dereceyi görüp kapanmıştı. Bu yüzden tekrardan soğutucuyu sökmek istemedim zaten işlemciye yapışıyor bacakları kırma korkusuyla dokunmadım ve CPB'yi kapatıp 3.8 GHz hızında oyunu oynuyorum maksimum 62-63 dereceyi görüyor. Asıl soruya gelelim. 3600X işlemci için onerebileceginiz fiyatı da makul olmak şartıyla, abi işte bu işlemci için bu soğutucu biçilmiş kaftan diyebileceginiz bir soğutucu önerir misiniz? Herkese teşekkür ederim.

Stok fan haricinde alıp ta pişman olduğum soğutucuyu ekteki linkte belirtiyorum.

Bütçe nedir!

Ekran kartı nedir? Ona göre sıvı soğutma önerilebilir.

Uygun fiyatlı ve kule tipi soğutma olarak:
Veya

Bütçe nedir!

Ekran kartı nedir? Ona göre sıvı soğutma önerilebilir.

Uygun fiyatlı ve kule tipi soğutma olarak:
Veya
Ekran kartım Sapphire RX 590 Pulse , bütçem 450-500₺ ye kadar.

Bütçeyi aşarım derseniz Arctic Liquid Freezer II 240 MM modelini alıp ön tarafa takabilirsiniz:

Artıramam diyorsanız Arctic Freezer 34 alıp geçin:

Bütçeyi aşarım derseniz Arctic Liquid Freezer II 240 MM modelini alıp ön tarafa takabilirsiniz:

Eğer hissedilir iyi bir fark olacaksa biraz da

Eğer hissedilir bir fark olacaksa ve artık kafam rahat bir şekilde CPB yi açarak kullanıma devam edebileceksem biraz daha bekleyip bunu alabilirim. Alternatif olarak onerebileceginiz başka soğutucular da varmı yoksa bu işlemci için zirve soğutucu bu mu dersiniz ?

Sıvı soğutma olarak attığım Arctic fiyat performans olarak bir numara rahatça CPB açılabilir aynı şekilde kule tipi soğutmalar için de geçerli.

Çok aşamam ama daha iyi bir tık daha iyi performans isterseniz alternatif:

RAM uyuma dikkat edin.

Arkadaşın önerdiği Arctic Freezer 34 esports Duo modelini alabilirsin. Şimdi fiyatı ne bilmiyorum ancak ben 300tlye aldım. Aynı işlemciyi kullanıyorum oyunlarda 50-60 derece arası en fazla. Sıvı soğutmalara o kadar para vermene gerek yok, o fiyata alabileceğin en iyi soğutucu bu.

Sıvı soğutma olarak attığım Arctic fiyat performans olarak bir numara rahatça CPB açılabilir aynı şekilde kule tipi soğutmalar için de geçerli.

Çok aşamam ama daha iyi bir tık daha iyi performans isterseniz alternatif:

RAM uyuma dikkat edin.
Ram uyumuna dikkat edeceğim ki zaten şuan kullanmış olduğum soğutucuda da kurtarıyor. Peki bu 4 soğutucu arasından "en iyisi" diyebileceğiniz hangisi ?
Arkadaşın önerdiği Arctic Freezer 34 esports Duo modelini alabilirsin. Şimdi fiyatı ne bilmiyorum ancak ben 300tlye aldım. Aynı işlemciyi kullanıyorum oyunlarda 50-60 derece arası en fazla. Sıvı soğutmalara o kadar para vermene gerek yok, o fiyata alabileceğin en iyi soğutucu bu.
Bu konuda deneyim kazanmış olmanız beni seçim yaparken rahatlattı. Bunu da göz önünde bulunduracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı