3600X çok fazla ısınıyor

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba.

2020'nin başlarında Technopat sistem tavsiyesi olan qp-omega'yı satın aldım ve severek kullanıyorum lakin daha önceleri çok ehemmiyet göstermediğim ve egzoz fandan çıktığını düşündüğüm aşırı miktarda fan sesi dikkatimi çekti. Sonra konuyu irdeleyince işlemcinin boşta çalışırken 70 dereceleri gördüğünü ve çıkan sesin işlemcinin fanından kaynaklandığını gördüm. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu BIOS üzerinden "Auto" seçeneğinde olan "Core performance Boost" adlı ayarı "disabled" yapınca 55-60 derecelere indiğini gördüm.

2-3 hafta önce de bilgisayarın M.2 SSD'yi görmemesi üzerine bu sorunu çözmeye yönelik yeni çıkan BIOS güncellemesini yaptım ve RAM OC ayarları sıfırlandı. Tekrardan frekans ayarlamasını yaparken DOCP ayarını açmayı unutmuşum. Dolayısıyla sizlere şunları sormak istiyorum:

1) Sizce bu sıcaklıklar normal mi?
2) RAM OC işleminde yapılan hata sistemde bir dengesizliğe mi sebep oldu?
3) "Core performance Boost"u kullanmak sağlıksız mı?
4) Sistem stok fan ile geliyor. Dolayısıyla 3600X için stok fan yetersiz mi?

Ek olarak şunları da söyleyeyim: İşlemci 3800MHz'de 1.3-1.4v arası çalışıyordu. "Core performance Boost" ayarını kapattıktan sonra frekans aynı kalırken voltaj değerini sistem otomatik olarak 1.1-1.2v seviyelerine düşürdü.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı