3600X'in boşta 64 derece olması

Merhaba arkadaşlar sistemim:
  • MSI Gaming B450.
  • 16 GB RAM.
  • AMD Ryzen 5 3600X.
  • ASUS RX 480.
  • Cooler Master HAF 912 Advanced.
  • İşlemci soğutucu: SilverStone PF120.

Boşta sıcaklık değerleri düşmüyor. Yükte de 3 5 derece artıyor. RDR2 oynuyorum 61 70 derece arası. Forza Horizon 4 oynuyorum 61 70 arası değişiyor. Ancak oyunu kapatıyorum ve yükte değil işlemci her şey kapalı sıcaklık değerleri düşmüyor. Ortalama 60 derece de sabit kalıyor. Birkaç gün önce ortama 40 derece de geziyordu. Fanları temizledim çok pisti ve şu an boşta 60 derece. İşin garibi değerler tam yükte yükselmiyor da. İşlemcinin performansından memnunum ancak daha önce FX 8350 kullanıyordum ve herkesin yanıyor sıcak dediği işlemci 5-6 yıl kullandım ve boşta 35 dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum.

Programın adı BIOS değerleri nedir?

Programın adı BIOS değerleri nedir
Aida 64 ile bakıyorum ve Core Temp ile bakıyorum. Bios sürümü eski şuan. 2019 yazıyo. Şuan ortalama 50 derecede boşta. Ama yük altına sokup boşa aldıktan sonra yük altındaki sıcaklığı devam ediyor. Yani işlemci boşa çıkınca değerler düşmüyor sanki hep yük altında gibi. 60 65 derece nin bu işlemci ye herhangi bi zararı olur mu.

Biosu güncelledikten sonra ayarlar normale dönecektir. Sanırım sorun voltajı 1.4 olarak ayarladığından dolayı yüksek sıcaklık oluşuyor. Ayarlardan sadece XMP ram profilini ayarla, voltaj ayarlarına dokunma CBP açık kalabilir. Anakartın chipset sürücülerini AMD'nin sitesinden indirip kur, sorun düzelecektir diye düşünüyorum.

Biosu güncelledikten sonra ayarlar normale dönecektir. Sanırım sorun voltajı 1.4 olarak ayarladığından dolayı yüksek sıcaklık oluşuyor. Ayarlardan sadece XMP ram profilini ayarla, voltaj ayarlarına dokunma CBP açık kalabilir. Anakartın chipset sürücülerini AMD'nin sitesinden indirip kur, sorun düzelecektir diye düşünüyorum.
Bios güncelleme yaptım. Beta sürümü vardı 2021 ve beta diye bi önceki sürümü yükledim. Voltaj ayarlarına ellemedim. Sadece Ram i 3200 mhz a ayarladım. Sorun aynı. Voltaj olarak 1.4 ü geçtiği oluyo.
Sorunum çözüldü. Directx player diye bi virüs buldum. İşlemciyi arka planda çalıştırmış. Silince 15 20 derece düşüş oldu ve eski değerlerime döndüm. Yardımcı olan herkese de teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı