Çözüldü 3600XT sistem stres testinde 80 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

realmoonlight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Montreal, QC, Canada
Sistem stres testinde 80 dereceleri görüyor. Termal macunu yeni değiştirdim sorun ondadır diye ancak hiç bir şey değişmedi, kasanın hava akışı gayet iyi, ön paneli sökerek denedim, diye yine aynı. Ne yapsam bilemedim, yardımcı olursanız sevinirim. Şu an korktuğum şey sıvı soğutmada ya da işlemcide sorun olması yapmadığım şey kalmadı çünkü.

Sistem özelliklerim (sadece konu ile alakası olanlar):
  • Ryzen 5 3600XT 6/12.
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • High Power Eco Bronze 400W 80+
  • CM Masterliquid 240L sıvı soğutucu.

Çözüm
Hocam, konuya baktım. Ben değerler normal diyen arkadaşlara katılıyorum. Rahat olun. İmkanınız varsa 3060 Tİ alın. Oyunların keyfini sürün.

İdareten, 1660S alacağım, Ağustos ayında Kanada'ya taşınıyorum. Oradan buradaki fiyatının yarı fiyatına 3070 alıp 2K monitör ile kullanacağım.

Normal diyorsunuz o zaman, peki ben tadını çıkarayım sistemin sizin adınıza da. Teşekkürler, dönme kararınız da yerinde olmuş çok sevindim.
Anakart değişikliği sonucunda sorunum çözülmüştür, sıcaklıklar yük altında 15 derece düştü. Eski anakartım giriş seviye bir anakart olduğu için voltajı düzgün ayarlayamıyormuş.
Sistem stres testinde 80 dereceleri görüyor. Termal macunu yeni değiştirdim sorun ondadır diye ancak hiç bir şey değişmedi, kasanın hava akışı gayet iyi, ön paneli sökerek denedim, diye yine aynı. Ne yapsam bilemedim, yardımcı olursanız sevinirim. Şu an korktuğum şey sıvı soğutmada ya da işlemcide sorun olması yapmadığım şey kalmadı çünkü.

Sistem özelliklerim (sadece konu ile alakası olanlar):
  • Ryzen 5 3600XT 6/12.
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • High Power Eco Bronze 400W 80+
  • CM Masterliquid 240L sıvı soğutucu.
Stress testinde 80 derece oldukça normaldir. Şu takınıtınızı bırakın stress testi uç bir olaydır. Elinizdeki işlemciyi kolay kolay o kadar zorlayabilicek bir oyun yok zaten.

CPB açıkken işlemci sıcaklık limitlerine yaklaşana kadar sürekli kendisini zorladığı için sıcaklıklar her türlü stres testinde 80 derecelere yaklaşacak soğutucun ne olursa olsun. Anormal bir durum yok.

Soğutucular kıyaslanırken gerçek farkı görmek için manual overclock ile sabit voltaj ve sabit hız vermeniz gerekir.

CPB açıkken işlemci sıcaklık limitlerine yaklaşana kadar sürekli kendisini zorladığı için sıcaklıklar her türlü stres testinde 80 derecelere yaklaşacak soğutucun ne olursa olsun. Anormal bir durum yok.

Soğutucular kıyaslanırken gerçek farkı görmek için manual overclock ile sabit voltaj ve sabit hız vermeniz gerekir.

Örnek verin deneyelim o zaman, sonucu paylaşırım.
Stres testinde 80 derece olması normal değil mi ? Daha kaliteli işlemci soğutucusu olsa değişebilir sonuçlar.

Sıvı soğutma ama.

CPB açık, 4.2GHz oluyor frekans kısıyor. 4.5GHz'de çalışması gereken işlemci.

Bu arada sıcaklıklar bence normal değil, 120mm'lik model ile stress testinde daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor işlemci.
Stress testinde 80 derece oldukça normaldir. Şu takınıtınızı bırakın stress testi uç bir olaydır. Elinizdeki işlemciyi kolay kolay o kadar zorlayabilicek bir oyun yok zaten.
Neden dostum? Sıvı soğutucu var sistemde, ayrıca frekans kısıyor işlemci. 65 dereceleri geçmemesi lazım diye düşünüyorum.

Örnek verin deneyelim o zaman, sonucu paylaşırım.

Sıvı soğutma ama.

CPB açık, 4.2GHz oluyor frekans kısıyor. 4.5GHz'de çalışması gereken işlemci.

Bu arada sıcaklıklar bence normal değil, 120mm'lik model ile stress testinde daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor işlemci.

Neden dostum? Sıvı soğutucu var sistemde, ayrıca frekans kısıyor işlemci. 65 dereceleri geçmemesi lazım diye düşünüyorum.

4.5 GHz tek çekirdek hızıdır. Yaptığınız stres testine göre değişmekle birlikte 80 derece normal bir sıcaklık tam yük altında.

4.5 GHz tek çekirdek hızıdır. Yaptığınız stres testine göre değişmekle birlikte 80 derece normal bir sıcaklık tam yük altında.

All core olmadığında normal mi yani ? Diyelim ki 3060Ti taktım sisteme ufak bir dargoğaz olacak 1080P'de. O zaman CPU %100 yük altında olduğunda 80 dereceden daha mı düşük olacak ?

Geri
Yukarı