R5 5500 stres testinde 95 derece

fuatkorkmazz34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

R5 5500 kullanıyorum, soğutucum stock fan.

Termal macun daha 2 hafta önce yenilemiştim, stres testinde 4. dakikasında sağda görüldüğü üzere 95 derecenin üstüne çıkıyor. Alan Wake 2 oynarken 80 derece civarında gördüğüm için bir test yapayim dedim sonuç bu.

Kasam ise 2020'de aldığım Gametech ares Rainbow modeli. Sebebi ne olabilir, bu değerler normal mi? Stok fan yetmiyorsa bu işlemci için uygun bütçeli bir fan önerisi alabilir miyim?

sıcaklık.png

Çok normal. Stok fan ile Prime95 kavgalı zaten. CPB açık olduğundan 95'e frekans ve voltaj kesiyor. Yoksa daha artar sıcaklığı :D

Sıcaklık ve stabilite testini Prime95'le yapmanızı önermem ama Prime95'ten sıcaklık konusunda geçerse hiçbir şey olmaz o işlemciye. Tavsiyem sıcaklık testi için Aida64 kullanabilirsiniz.

Çok normal. Stok fan ile Prime95 kavgalı zaten. CPB açık olduğundan 95'e frekans ve voltaj kesiyor. Yoksa daha artar sıcaklığı :D

Sıcaklık ve stabilite testini Prime95'le yapmanızı önermem ama Prime95'ten sıcaklık konusunda geçerse hiçbir şey olmaz o işlemciye. Tavsiyem sıcaklık testi için AIDA64 kullanabilirsiniz.

Hocam cevap için çok teşekkürler.

Soğutucu almayı düşünüyorum, overclock falan hiç yapmadım yapmayacağımda. Ona göre bildiğiniz fan var mı acaba?

Hocam cevap için çok teşekkürler.

Soğutucu almayı düşünüyorum, overclock falan hiç yapmadım yapmayacağımda. Ona göre bildiğiniz fan var mı acaba?
Rica ederim.

Ekonomik:
Orta halli:

İyileri için minimum 240mm sıvı soğutucusu gerek. 120mm sıvı soğtucusu attığım orta-iyi halli kule tipileri ile hemen hemen aynı performansı veriyor. Bu işlemci için hava soğutma yeterli.

Rica ederim.

Ekonomik:
Orta halli:

İyileri için minimum 240mm sıvı soğutucusu gerek. 120mm sıvı soğtucusu attığım orta-iyi halli kule tipileri ile hemen hemen aynı performansı veriyor. Bu işlemci için hava soğutma yeterli.

Bunu almaya karar verdim.Tekrardan teşekkürler

R5 5500 kullanıyorum, soğutucum stock fan.
Normal, bende de aynı işlemci var ve stres testlerinde 95'i görüyor.

PBO/CPB kapatırsanız sorun çözülür.

Normal, bende de aynı işlemci var ve stres testlerinde 95'i görüyor.

PBO/CPB kapatırsanız sorun çözülür.

Ben çok anlamadığımdan hiç bu işlere girişmemiştim fakat şimdi girip baktığımda ikisi de açıkmış.

Kapadıktan sonra stres testinde bile 70 dereceyi görmedi.

Aldığım soğutucu geldikten sonra ikisini tekrardan aktif etmemde bir sorun olur mu acaba? FPS'e etkisi varsa açık bırakırım.

Geri
Yukarı