3700X 4.45MHz Ryzen Master ile nasıl OC yapılır?

SorumVar

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, Ryzen Master ile 4.45MHz OC yaptım ama doğru mu yanlış mı yaptım bilemiyorum.

Yakın zamanda Palit 3080 Gaming Pro OC modelini aldım ve MSI Afterburner üzerinden 110MHz OC yapıp kullanmaya başladım. Kart sıcak çalışan bir kart 75-80 derece civarı çalışıyor ve 3700X işlemcimide stok soğutucuyla kullandığım için kasanın ısısından CPU işlemcide o ısılara çıkıyordu ve fan çok ses yapıyor diye gittim tek fanlı bir sıvı soğutma aldım ve taktım.(ASUS ROG STRIX LC 120mm kasama tek fanlı soğutucu sığıyor ancak).

-Merak işte acaba sıvı soğutmayla ne kadar OC olur diye Ryzen Master açtım ve OC yaptım (Not başka şekilde OC yapmayı bilmiyorum).

Sorularım şunlar ben 4.450MHz 1.45Volt ile çalışıyor.(4.5'te PC kapandı) Ben çok program bilmiyorum furymark açtım GPU stres ederken Ryzen Master programından açıp test ediyorum ama test çok kısa sürüyor. Fury gibi uzun süren bir test programı var mıdır?

Bir diğer sorumda PC her açıp kapattığımda ayarlar sıfırlanıyor. Ryzen Master programını açınca devreye giriyor. Acaba ben OC yaparken hata mı yapıyorum?

Dosya Ekleri

• Deneme6.png
    Deneme6.png
    799,4 KB · Görüntüleme: 51
Stres için OCCT, Prime95 kullanabilirsiniz. Performansı tam anlamı ile ölçmek isterseniz Cinebench20 programı var.
Ryzen Master' da stabil bulduğunuz ayarı ise BIOS' a işleyin. Ryzen Master biraz sıkıntılı bir program, ayrıca BIOS' a işlemiyor. Sadece denemek için olan bir program denilebilir.
Ayarlardan Apply&Test süresini arttırabilirsiniz.

Herkese merhabalar, Ryzen Master ile 4.45MHz OC yaptım ama doğru mu yanlış mı yaptım bilemiyorum.

Yakın zamanda Palit 3080 Gaming Pro OC modelini aldım ve MSI Afterburner üzerinden 110MHz OC yapıp kullanmaya başladım. Kart sıcak çalışan bir kart 75-80 derece civarı çalışıyor ve 3700X işlemcimide stok soğutucuyla kullandığım için kasanın ısısından CPU işlemcide o ısılara çıkıyordu ve fan çok ses yapıyor diye gittim tek fanlı bir sıvı soğutma aldım ve taktım.(ASUS ROG STRIX LC 120mm kasama tek fanlı soğutucu sığıyor ancak).

-Merak işte acaba sıvı soğutmayla ne kadar OC olur diye Ryzen Master açtım ve OC yaptım (Not başka şekilde OC yapmayı bilmiyorum).

Sorularım şunlar ben 4.450MHz 1.45Volt ile çalışıyor.(4.5'te PC kapandı) Ben çok program bilmiyorum furymark açtım GPU stres ederken Ryzen Master programından açıp test ediyorum ama test çok kısa sürüyor. Fury gibi uzun süren bir test programı var mıdır?

Bir diğer sorumda PC her açıp kapattığımda ayarlar sıfırlanıyor. Ryzen Master programını açınca devreye giriyor. Acaba ben OC yaparken hata mı yapıyorum?
Prime 95 programı ile stres testi yapabilirsiniz. Test siz durdurana kadar devam eder 😀

Ek olarak 1.45V bence çok yüksek bir değer. Yerinizde olsam en fazla 1.4V voltaj verip stabil olduğu en yüksek frekansta bırakırdım. Mesela 1.4V 4.4GHz denenebilir. Hatta işlemci silikonu iyi ise 1.3 veya 1.35V ile bile 4.4GHz stabil olabilir.

Prime 95 programı ile stres testi yapabilirsiniz. Test siz durdurana kadar devam eder 😀

Ek olarak 1.45V bence çok yüksek bir değer. Yerinizde olsam en fazla 1.4V voltaj verip stabil olduğu en yüksek frekansta bırakırdım. Mesela 1.4V 4.4GHz denenebilir.
Hocam bence 3700X için çok yüksek değil. Ortalamanın biraz üstünde bence.

Konuyu açtım ve başlık soru cümlesini yanlış kurmuşum ban yemiş bulundum . Ama yazılanlar çerçevesinde bi şeyler yapmaya çalıştım.

Ek olarak 1.45V bence çok yüksek bir değer. Yerinizde olsam en fazla 1.4V voltaj verip stabil olduğu en yüksek frekansta bırakırdım. Mesela 1.4V 4.4GHz denenebilir. Hatta işlemci silikonu iyi ise 1.3 veya 1.35V ile bile 4.4GHz stabil olabilir.
Hocam şimdi söylediğinizi yaptım azar azar volt düşürdüm . Bu prime 95 ve cinebench20-23 testlerine soktuğum zaman ancak 1.4volt 4.3ghz çalışabiliyorlar değerleri artırırsam pc kapanıyor bu testlerde ama oyun oynarken bi sorun yok kapanmıyor .
Oyun oynarken kapanmayınca 4.4ghz de denemeye devam ettim en son saçma bi değere geldim. 4.4ghz 1.25volt rdr2 oynuyorum hatta 3-4 gündür 3-4 saat açıp oynuyorum 60-70 dereceyi geçmiyor.

Bu konuya ne dersiniz illa bu proğramları çalıştırması mı lazım yapılan oc işleminin . Oyun oynarken 4.4ghz kullanıyorum ama hata mı ediyorum bu proğramları kullanmadığım için. Sormak istedim.Hatta 4.4 ghz benim işime yarıyormu onun bile farkında değilim oto oc ile 4.2 lere çıkabiliyordu zaten.

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    1 MB · Görüntüleme: 26

Geri
Yukarı