3700X sistem Filmler ve TV'deyken kendini yeniden başlatıyor

ahmetfdemirel

Decapat
Makaleler
1
Windows'un Filmler ve TV uygulaması üzerinden bir şeyler izlediğim sırada bilgisayar kendisini yeniden başlatıyor. Ancak bu sıkıntı her zaman olmuyor, ilk defa 5-6 gün önce yaşamıştım. Bugün tekrardan yaşadım. Önce sanki güç düğmesine basılı tutmuşum gibi kendisini kapatıyor; 2-3 saniye sonra da yeniden başlatıyor. 5-6 gün kadar önce bilgisayar kendini tarif ettiğim gibi yeniden başlattı. Ardından açtım, Chrome'da sıkıntıyı aratırken bir kez daha yeniden başlattı kendisini, sonra bir kez daha.

Aynı sıkıntıyı iki kez daha az önce yaşadım. Yine aynı şekilde South Park izlerken bölümün yarısında bilgisayar gitti. Yeniden başlatınca Chrome'da gezinirken bir kez daha kapandı. Oyun oynarken, başka zamanda Chrome'dayken, Youtube'dayken vs. hiç bu sıkıntıya rastlamıyorum. Sıcaklık değerlerim normal; işlemci (Ryzen 7 3700X) 50 dereceyi geçmiyor. Ekran kartıysa (Radeon 7 265) oyunlarda 85 dereceyi görürken video izlediğim sırada 56 sabit çalışıyor. SSD (Samsung 970 Evo) sıcaklığım 42 derece sabit. Driverların hepsi güncel. Windows orijinal ve güncel. Ne yapabilirim? Neyden kaynaklı olabilir?

Acaba kasanın restart kablosu ile ilgili bir durum mu? Bir kısa devre veya elektrik akımıyla bunu mu yapıyor aklıma bir o geldi. Restart soketini çıkartıp kullansan mesela bir süre?

Bir ihtimalle PSU kaynaklı olabilir. @Jotariel hocamın dediği gibi OCCT ile Power testi yapabilirsiniz.

Edit: Hangi oyunu hangi çözünürlük ve hangi ayarlarda oynadığınızı söyleyin.
Rainbow Six: Siege'de 1080p Medium ayarlarda 85 dereceye çıkıyor maksimum. Onun dışında hiçbir oyunda bu kadar yükselmiyor. 73 derece maksimum görüyorum diğer oyunlarda.
Acaba kasanın restart kablosu ile ilgili bir durum mu? Bir kısa devre veya elektrik akımıyla bunu mu yapıyor aklıma bir o geldi. Restart soketini çıkartıp kullansan mesela bir süre?
Restart düğmesi anakarta takılı değil. Kısa devre yapıyor olması benim de aklıma geldi; güç kaynağından çıkan kullanmadığım bütün kabloları arka tarafa tıkmıştım. Belki onlar kısa devre yapınca sistem yeniden başlatıyor olabilir, ancak bu durumda spesifik olarak Filmler ve TV'de başıma gelmezdi diye düşünüyorum. Güç kaynağım da Cooler Master MWE 700 80+ bu arada.
OCCT ile test yapmayı dener misiniz ?
Bir ihtimalle PSU kaynaklı olabilir. @Jotariel hocamın dediği gibi OCCT ile Power testi yapabilirsiniz.
OCCT ile bütün birimlere test yaptım. Birer dakikalık testler sonunda işlemci ve power hariç hiçbirinde crash almadım. Power testi ilk saniyesinde crash veriyor; CPU testi Data set Large'da ilk saniyesinde, Data set Small ve Medium'da 30.-35. saniyelerde crash veriyor. İşlemci testlerinin biri crash verdikten hemen sonra bilgisayar bir kez daha çöktü.

Bu da errorlardan bir tanesi:

00:00:00 - Info - Test schedule started at 2021-03-09 17:21:48
00:00:00 - Info - CPU - Started (Duration : 00:01:00)
00:00:33 - Error - CPU - Crashed
00:00:34 - Error - CPU - Crashed
00:00:34 - Info - CPU - Stopped
00:00:34 - Info - Test schedule completed

Edit: OCCT'yi direkt sitesinden güncel sürüm indirdim. V8.0.1 mevcut.

Son düzenleme:
Rainbow Six: Siege'de 1080p Medium ayarlarda 85 dereceye çıkıyor maksimum. Onun dışında hiçbir oyunda bu kadar yükselmiyor. 73 derece maksimum görüyorum diğer oyunlarda.

Restart düğmesi anakarta takılı değil. Kısa devre yapıyor olması benim de aklıma geldi; güç kaynağından çıkan kullanmadığım bütün kabloları arka tarafa tıkmıştım. Belki onlar kısa devre yapınca sistem yeniden başlatıyor olabilir, ancak bu durumda spesifik olarak Filmler ve TV'de başıma gelmezdi diye düşünüyorum. Güç kaynağım da Cooler Master MWE 700 80+ bu arada.

OCCT ile bütün birimlere test yaptım. Birer dakikalık testler sonunda işlemci ve power hariç hiçbirinde crash almadım. Power testi ilk saniyesinde crash veriyor; CPU testi Data set Large'da ilk saniyesinde, Data set Small ve Medium'da 30.-35. saniyelerde crash veriyor. İşlemci testlerinin biri crash verdikten hemen sonra bilgisayar bir kez daha çöktü.

Dostum aynı cpu ve psu bendede var sanırım bize aynı sorunu yaşıyoruz.
Keza aynı şekilde occt power testinde direk reset atıyor.
Sonuç olarak kuvvetle muhtemel psularımız kronik sorunlu olabilir.

Son düzenleme:

Rica etsem OCCT 5.5.7 sürümünde de dener misiniz son sürümlerde neredeyse bütün güç kaynaklarında aynı hatayı veriyor.

Geri
Yukarı