3750TL sistem tavsiyesi

• Konuyu başlatan V4Can
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 2B
Rica ederim. Doğru olanı yapıyorsunuz. Yalnız diğer ekipmanlar bütçeye dahil mi ? Değildir inşallah.:yerlerde:
Hahah :D bi de dahil diyormuşum :D Hayır hocam dahil değil. Onlarla birlikte yaklaşık olarak 5500 oluyor. Monitörü ucuz bir 1920x1080 60HZ Asus monitör olarak seçsem de ekipmanlardan ödün vermek istemedim açıkcası.
@Oreki haklılığını desteklesem dahi, bazen çok iddialı yorumlar yapabiliyorsun. Kullanmadığın şeyler hakkında çok kesin ve net yargılara varıp, insanlara neden haklı olduğunu belirtmekle uğraşıyorsun. Ayrıca buradaki amaç, herkesin sunumda bulunarak paylaşım sonucunda kişinin uygun bulduğu sistemi alması. Tabii ki neden seninkinin daha iyi olduğunu söyleyeceksin fakat bunu başkalarınınkini aşağılayarak değil, kendininkinin iyiliğini kanıtlayacak bulgular ortaya atarak yapacaksın.
Bu arada sistem önerim.
FSP AHBC Serisi 500W 80 Plus Aktif PFC Güç Kaynağı | ITOPYA
Kingston 120GB A400 Serisi Sata 3.0 SSD (Okuma 500MB / Yazma 320MB) | ITOPYA
Toshiba 3.5" 1TB P300 7200Rpm Sata 3.0 64MB Ön Bellek Sabit Disk | ITOPYA
CORSAIR Carbide Serisi 270R MidTower ATX Siyah Kasa | ITOPYA
Asus PRIME B350M-A AMD Çipset B350 Soket AM4 DDR4 2666MHz HDMI USB 3.1 Anakart |ITOPYA
AMD Ryzen 5 1500X Soket AM4 3.5GHz 16MB Önbellek 65W 4 Çekirdek İşlemci | ITOPYA
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 Dual Kit Ram F4-2400C15D-16GVR | ITOPYA
MSI GeForce GTX1050 Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Ekran Kartı | ITOPYA
Ama eminim @Oreki daha iyi parçalar seçer.
Katılıyorum hocam. @Oreki hocamızın sanırım mizacı biraz sert ancak ben kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Size de destek olduğunuz ve doğru sistemi toplamamda yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Sizler yorum yapmadan önce almak üzere olduğum bilgisayara bakıyorum da... iyi ki yorum atmışsınız. Şimdi daha net anlıyorum neden herkesin Technopat'ı bu kadar öve öve bitiremediğini.

Hocam R5 1400 oyunlarda R3 1300X'e göre bile daha düşük performans sergiliyor diye biliyorum. Oyun odaklı bir sistemde R5 1400 seçmek mantıklı mı? (Hem daha pahalı hem de performans anlamında bir fark yaratmıyor. )

Dosya Ekleri

• upload_2018-3-6_22-0-43.png
    upload_2018-3-6_22-0-43.png
    49 KB · Görüntüleme: 48
Daha ileriye dönük olur ama sizin tercihiniz istiyorsanız R3 1300x kullanabilirsiniz ama bence 1050 ti değil 1060 3GB ekran kartı alın.

Bu iki sisteme de bakabilirsiniz:

Hocam zaten farklı bir işlemci öneriyorlar da ben 1300X ile karşılaştırdım ondan yazmak istedim. Ayrıca ileriye yönelik diye 1400 önerip ileriye yönelik olmayan (VRAM açısından) bir ekran kartı önermenizin sebebi nedir? Şahsen bütçem olsa 1060 6GB seçerdim ama bu durumda sizce de en iyi seçenek 1050Ti değil mi?

O zaman RX570'li hazır sistemlere bir göz at.
Hocam zaten farklı bir işlemci öneriyorlar da ben 1300X ile karşılaştırdım ondan yazmak istedim. Ayrıca ileriye yönelik diye 1400 önerip ileriye yönelik olmayan (VRAM açısından) bir ekran kartı önermenizin sebebi nedir? Şahsen bütçem olsa 1060 6GB seçerdim ama bu durumda sizce de en iyi seçenek 1050Ti değil mi?

Her sene yeni ekran kartı çıkıyor nerdeyse ya da 2 yılda 1. Ekran kartı değişimi daha öncelikli olur. İşlemci ekran kartına göre daha uzun süre kullanılır.

Aşağılama yapmadım. Aşağılamak çok farklı bir kavram. Sadece o PSU olur da alınırsa, başınıza neler gelebileceği konusunda uyardım. Ancak mesajlarımın hiçbir tanesinde aşağılama yok. Kızmak derseniz bile tamam derim. Ama aşağılamak farklı bir şey.

Mizacım sert değil. Şöyle düşünün, bir PC alacaksınız ve konu açtınız. Size bir tavsiyede bulunuldu ve bu işlerden pek anlamadığınız için, araştırmadan direk o sistemi aldınız. Ancak sistemde kronik sorunlu ürünler var. Alıp alacağınıza pişman oldunuz. Bu durumda benim yerimde olsaydınız, nasıl bir tepki verirdiniz ? Olması gerektiği gibi elbette.

Bu basit bir hata değil. Sistem topluyoruz. Tüm bileşenlerin canı o PSU'ya emanet. Bir kere toplanacak bu sistem. O yüzden olması gerektiği gibi cevap vermek zorundayım. Eğer gerçekten rezil parçalar koyulmadıysa, tatlı bir şekilde söylüyorum. "Şu parçayı bununla değiştirirsek daha iyi olur." şeklinde. Bazen ben de diğer arkadaşlarımdan tavsiyeler alıyorum.

Neyse sisteme gelelim:

PHANTEKS P300 TEMPERED GLASS ECLIPSE P300 (PH-EC300PTG_BK) Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah Kasa - inventus

FSP HYDRO 600W AKTIF PFC 80+ BRONZE POWERSUPLY

Gigabyte AB350M Gaming 3 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 mATX Anakart

AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 16MB AM4 14nm İşlemci

Gskill Ripjaws V 16GB DDR4 3200Mhz RAM F4-3200C16D-16GVKB - Nanokatalog

Toshiba P300 1TB High-Performance Hard Disk (HDWD110UZSVA) Hard Disk

ASU800SS-128GT-C A-Data Ultimate SU800 128GB Serial ATA III solid state drive - Nanokatalog

Asus Phoenix GeForce GTX 1050 Ti 4G Ekran Kartı Ekran Kartı

Bu şekilde 4000 TL yapıyor.

Son düzenleme:
GTX 1060 3 GB 1050 ti dan iyidir. İleriye dönük olarak GTX 1060 3 GB in video ram inin yetmediği yerlerde GTX 1050 ti çok mu iyi performans vericek? Zaten bu kartlari alan kişi FHD oynar. VRAM önemli fakat her şey VRAM değil. Diğer etmenlerde en az video ram kadar önemlidir . Paran varsa tabiki 6 GB çok daha iyidir. AMD RYZEN 5 1600 - ASUS DUAL-GTX1060-O3G - ASUS PRIME B350M-K -KINGSTON 8 GB RAM tek modül RAM var istersen eklersin. PSU ya kötü derler şimdi . Tamam süper değil ancak kötü de değil .

Aşağılama yapmadım. Aşağılamak çok farklı bir kavram. Sadece o PSU olur da alınırsa, başınıza neler gelebileceği konusunda uyardım. Ancak mesajlarımın hiçbir tanesinde aşağılama yok. Kızmak derseniz bile tamam derim. Ama aşağılamak farklı bir şey.

Mizacım sert değil. Şöyle düşünün, bir PC alacaksınız ve konu açtınız. Size bir tavsiyede bulunuldu ve bu işlerden pek anlamadığınız için, araştırmadan direk o sistemi aldınız. Ancak sistemde kronik sorunlu ürünler var. Alıp alacağınıza pişman oldunuz. Bu durumda benim yerimde olsaydınız, nasıl bir tepki verirdiniz ? Olması gerektiği gibi elbette.

Bu basit bir hata değil. Sistem topluyoruz. Tüm bileşenlerin canı o PSU'ya emanet. Bir kere toplanacak bu sistem. O yüzden olması gerektiği gibi cevap vermek zorundayım. Eğer gerçekten rezil parçalar koyulmadıysa, tatlı bir şekilde söylüyorum. "Şu parçayı bununla değiştirirsek daha iyi olur." şeklinde. Bazen ben de diğer arkadaşlarımdan tavsiyeler alıyorum.

Neyse sisteme gelelim:

PHANTEKS P300 TEMPERED GLASS ECLIPSE P300 (PH-EC300PTG_BK) Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah Kasa - inventus

FSP HYDRO 600W AKTIF PFC 80+ BRONZE POWERSUPLY

Gigabyte AB350M Gaming 3 2133mhz-3200mhz(OC) AM4 mATX Anakart

AMD Ryzen 5 1600 3.20 Ghz 16MB AM4 14nm İşlemci

Gskill Ripjaws V 16GB DDR4 3200Mhz RAM F4-3200C16D-16GVKB - Nanokatalog

Toshiba P300 1TB High-Performance Hard Disk (HDWD110UZSVA) Hard Disk

ASU800SS-128GT-C A-Data Ultimate SU800 128GB Serial ATA III solid state drive - Nanokatalog

Asus Phoenix GeForce GTX 1050 Ti 4G Ekran Kartı Ekran Kartı

Bu şekilde 4000 TL yapıyor.

Hocam bunları sinerji veya itopya'da bulabilir miyim? Bulduğum zaman orada farklı bir fiyatla karşılaşır mıyım? Fiyat 4000TL'yi çok aşar mı?

Farklı sitelerden almak istemiyorum çünkü hem farklı farklı kargoları takip edip hem de hepsi için ayrı ayrı gün saymak istemiyorum açıkçası. Bir siteden alayım gelsin istiyorum çünkü gerçekten çok yoğunum. Son olarak da sinerji ve itopya güvenilir midir?

Tekrardan çok ama çok teşekkür ederim bunca vaktinizi sırf bana yardım etmeye ayırdığınız için. Telefondayım zorlanıyorum ürün ararken ve yazı yazarken.

Rica ederim. Fiyatlar oynayacaktır. En uygun fiyatlı yerlerden toplamaya çalıştım. Sinerji ve İtopya güvenilirdir.

O zaman bu parçaları bir de oralardan toplayıp Cuma günü en geç pazartesi günü sipariş veriyorum. Umarım buradaki parçalar vardır orada da çünkü olmayabiliyor. Umarım çok aşırı oynamaz çünkü yolun başında bütçem 3000TL iken 4000'i geçmek içimi acıtır. Tekrar tekrar teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı