3900X için hava soğutma vs sıvı soğutma

4Kimmu

Decapat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhaba kolay gelsin herkese ben bu sistemi düzenli olarak render almak için kullanacağım. Sistemi yeni yükselttim ve daha OC yapmadan stok fan ile render aldığımda 90 C derecelerde geziyor. İşlemci sıcaklığı ve sıcaklık değerleri yüzünden mi bilmiyorum, çok tatmin etmedi işlemcinin performansı ve bilgisayar sürekli bu işlemi yapacağı için hem bu sıcaklıklar işlemci ve anakarta zarar vermesin, hem de daha iyi bir performans almak için üst düzey bir hava soğutma ya da sıvı soğutma almayı planlıyorum sisteme. Kasa üzerindeki fanları seviyorum ve onlardan vazgeçmek yerine acaba üst düzey bir hava soğutma işimi görür mü yoksa illa bazı fanlardan vazgeçip sıvı soğutmaya dönmem gerekli mi, onu sormak istiyorum.
Kullandığım kasa ASUS TUF Gaming GT501VC üzerinde ki fanlar 2 adet noctua NF-A14 1 adet noctua NF-S12A 3 adet Xigmatek CY120 RGB fan.
Sistem: Ryzen 9 3900X, Gigabyte X570 Aorus Elite, MSI RTX 2080 Gaming X var kasanın içinde.
Şimdiden teşekkür ettim kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cooler Master kullanıyorum ve tavsiye etmem. Sebebi ise soğutması iyi lakin fanları aşırı gürültülü çalışıyor. Yok ben sıvı soğutmayı alır fanları değiştiririm diyorsanız koşa koşa alın tabi ki. Ben Akasa Viper ile değiştirdim radyatör fanını.

Noctua NH-D15.
Be Quiet! Dark rock Pro 4.
NZXT Kraken X62.
Corsair H115I PRO.
Peki bu ürünler arasından hangisini tercih etmek mantıklı olur artısı eksisi nedir?
Bir de noctua veya Be Quiet marka ürünleri tedarik edebileceğim bir firma var mı Türkiye'de ben bulamadım açıkçası.

NZXT al geç mümkünse, yeni seri al hatta, NZXT Kraken Z63 al.
Daha önce tanıtımını bir arkadaş yapmış.
Ben de Kraken X72 var gayet memnunum.
Üst seviye malzeme ve yazılımı sorunsuz.
Fanlar sessiz ve güçlü.

Z63 ciddi maliyetli diğer ürünlere göre arada ki fiyat farkına değer mi emin olamadım. Gönlüm hava soğutma almaktan yanaydı aslında ama galiba alacak bir yer bulamayacağım sanırım.
NZXT x62 en manktıklı çözüm gibi geliyor ama emin değilim.🧐

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı