3900X overclock bilgi ve yardım

Fullmotion

Hectopat
Arkadaşlar 3900X işlemcim ve ASUS ROG STRIX X-570 anakartım var. İşlemciyi stock halde kullanınca oyunda benchmark testi yaptıgımda 77 FPS alırken, Auto O.C ile 4.1GHz'e sabitlediğimde FPS 70'e kadar düştü. Manuel O.C hakkında bilgi sahibi olmadığım için otomatik yapabiliyorum şu anlık. Ayrıca deneme amaçlıydı oyunda yaptığım. Bana çoklu çekirdek performansı lazım yaptığım iş dolasıyla. 4.1 GHz'e sabitlememdeki bir diğer konu işlemci gereğinden fazla ısınıyor. Stock haline göre 7-8 derece fark var. Hem fazla işlemciyi ısıtmayacak hem de performansı etkilemeyecek önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 3800X'i 4.4GHZ 1.3V'ta kullanıyorum. Öncelikle kendinize bir frekans seçin mesela 4.2 olsun. Sonra ona uygun bir voltaj seçin 1.32V olsun mesela. Sonrasında cinebench testi yapın. Sorunsuz biterse bios'a gidip voltajı düşürün aynı işlemi tekrar deneyin. Ya da direk internette arayabilirsiniz reddit'te vs 3900X kullananlar gaç GHZ'de kaç V vermiş bakın ona göre kendiniz denersiniz duruma göre voltajı arttırıp azaltırsınız. Bu arada AMD'nin Ryzen Master yazılımı var bu dediklerimi ordan yapıp deneyip sorunsuz çalışırsa Bios'a gidip de yapabilirsiniz böylelikle uğraşmazsınız resetlemeyle vs. Kullanımı da çok kolay tek yaptığınız frekans ve voltaj seçmek.

Arkadaşlar 3900X işlemcim ve ASUS ROG STRIX X-570 anakartım var. İşlemciyi stock halde kullanınca oyunda benchmark testi yaptıgımda 77 FPS alırken, Auto O.C ile 4.1GHz'e sabitlediğimde FPS 70'e kadar düştü. Manuel O.C hakkında bilgi sahibi olmadığım için otomatik yapabiliyorum şu anlık. Ayrıca deneme amaçlıydı oyunda yaptığım. Bana çoklu çekirdek performansı lazım yaptığım iş dolasıyla. 4.1 GHz'e sabitlememdeki bir diğer konu işlemci gereğinden fazla ısınıyor. Stock haline göre 7-8 derece fark var. Hem fazla işlemciyi ısıtmayacak hem de performansı etkilemeyecek önerilerinizi bekliyorum.
Manual OC yapıp voltajı çalışabildiği en düşük değere kadar düşür. Otomatik yapılanlarda voltaj gerekenden çok daha fazla oluyor ve bu da sıcaklığı etkiliyor.

Manual olandaki fark voltajı senin ayarlaman. Kaç V vermen gerektiğini de kendin bulmalısın net bir değer yok. Tavsiyem en başta 1.4V gibi yüksek bir değer verip yavaş yavaş düşürün. Her azaltmada da stres testine sokun. Kapanma olmadıkça voltaj azaltmaya devam edin. Kapanma olmayan en düşük değerde bırakın.

Stock fan ile 4.4 GHZ' de kullanmamda bi sakınca olur mu? Ayrıca işlemci yüküm genel olarak %50-%70 arası olacak. Bu bilgisayar sürekli açık kalacak. Dediğinizi deneyeceğim arkadaşlar.

Stock fan ile 4.4 GHZ' de kullanmamda bi sakınca olur mu? Ayrıca işlemci yüküm genel olarak %50-%70 arası olacak. Bu bilgisayar sürekli açık kalacak. Dediğinizi deneyeceğim arkadaşlar.
Stock fan problem yaratabilir. Isı değerlerini kontrol etmelisin. En iyi sonucu OC yaptıktan sonra stres testi ile alırsın.

3800X 4.4GHZ'de Cinebench testi sonunda 78 derece oluyor stok fanla. 10 dakikalık Aida64 sonunda 85 derece civarında oluyor. Bir de sizin işlemciniz 12 çekirdek 4.4GHZ fazla olur bence. 4.3GHZ 1.27V ile deneyin ilk sonra tek tek düşürürsünüz 1.25, 1.23, gibi.

Son düzenleme:
4.2GHz sorun olmaz da 4.4GHz o soğutucuyu zorlar. Yukarıdaki mesajı güncelledim. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir de işlemci serinliği böyle önemliyse ve cihaz hep açık kalacaksa bence yakın zamanda bir sıvı soğutma alın derim 😀

4.3 GHZ'e sabitedim. Voltaj ise 1.288 bıraktım. Ardından denemek için assassin's creed odyssey benchmark testi yaptım. FPS olarak O.C ve O.C yapılmamış haliyle FPS aynı hatta bir değişik durum var. İşlemciye hiç O.C yapmadan FPS daha yüksek alıyordum. Bios u fabrika ayarlarına döndürmeme rağmen işlemci stok halde ilk aldığım değerleri birdaha alamadım. İşlemci nasıl çöp edilir adlı çalışmamız :)

4.3 GHZ'e sabitedim. Voltaj ise 1.288 bıraktım. Ardından denemek için assassin's creed odyssey benchmark testi yaptım. FPS olarak O.C ve O.C yapılmamış haliyle FPS aynı hatta bir değişik durum var. İşlemciye hiç O.C yapmadan FPS daha yüksek alıyordum. Bios u fabrika ayarlarına döndürmeme rağmen işlemci stok halde ilk aldığım değerleri birdaha alamadım. İşlemci nasıl çöp edilir adlı çalışmamız :)
İşlemcinizin boost frekansı 4.6GHZ. Bu tek çekirdek için geçerli bir değer tabi. Siz yaptığım iş dolayısıyla çoklu çekirdek performansı önemli demişsiniz oyun testi yapıyorsunuz? Cinebenchten veya benzeri programlardan multicore puanlarını karşılaştırın. Zaten 4.3GHZ çok yüksek bir değer değil. Daha çok sıcaklığı düşürmek için olmuş bu OC.

Arkadaşlar bi konu hakkında tavsiye alıcam. Şuan sistemi 4.3 GHZ' e sabitledim stock fan full RPM de pc boşta 42 derece. Kasa fanı ve işemci fanlarını duyulmayacak şekilde kısınca derecede 53 e sabitledi. İstediğim değerler bunlardı fakat dikkatimi çeken sistem çok kararsız. Şuan sistem boşta iken işlemci saçma sapan GHZ'i artırıyor. Bu durum sürekli değişiyor bilgisayarı yeniden başlattığımda bazen olmuyor. Kafasına göre takılıyor. Mesela fareyi yaklasık 3 dk dokunmayınca birden 3.5- 3.8 GHZ'e sabitliyor öyle kalıyor. Tabi haliyle sıcaklık fırlıyor ve fareye dokununca birden GHZ değeri düşüyor. Anakart ve işlemci değiştirirken windows formatlamadım. Eski yazılımlar buna sebebiyet veriyor olabilir mi? Format ile stabil hale belki gelebilir diye düşünüyorum. Şuan deneme fırsatım yok. USB sparişim hafta içi gelicek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı