Ryzen 3900X overclock önerisi

husoyo

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, 3900X işlemcim var. Soğutucu olarak H100I V2 vardı ve yeterli gelmedi Arctic Liquid Freezer II 280 aldım fakat az bi' artış yaşadım sadece. 4.2 hızına bile çıkamıyorum düzgün. 3-5 ayar harici çok bilgim yok overclock yapmak için. Otomatikte 4.06 hızında çalışıyor 75 derecelerde. AIDA64 ekran görüntüsünü ekliyorum. Rica ediyorum ne gerek var overclock yapmana tarzı yorum yapacaklar yapmasın! YouTube'da video izleyip oyun oynamak için almadım bu işlemciyi. Maximum performansı almak istiyorum işim gereği.

Dosya Ekleri

• 4.06.png
    4.06.png
    234,9 KB · Görüntüleme: 72
CTR yapıp ekran görüntüsü at.

CTR yapıp ekran görüntüsü at.

Başta bir "Ryzen Master is not installed or outdated version is..." diye bir hata verdi ama anlamadım.

Düzenleme: Ryzen master kurmadığım için almışım hatayı. Şimdi düzgün bir şekilde tekrar yapıyorum sonucu paylaşacağım.

Dosya Ekleri

• 12.png
    12.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 71
1612278229395.png

Şöyle tüm özellikleri bırakayım.
Şimdi bitti test ama pek iç açıcı durmuyor. En azından 4.3lere zorlayabilmek istiyorum.
Güncelleme: Şu an 4.2(4.17)GHz hızında işlemci olabilecekmin Volt değerlerini buldum sanırım (1.335 civarı) soc ise 1.15'lerde takılıyor ve stabil çalışıyor. 30-40 dakikalık Cinebench testini 79 derece ile geçti. 20 dakikalık AIDA stress testi 80 derece ile geçti. Prime'da cortladı ama :( Prime hakkında bilgisi olan da varsa bilgilendirirse sevinirim. Sürümden sürüme değişiyor sanırım ve çok Extreme bir test diye biliyorum.

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    27 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
Olmuyorsa olmaz yapacak bir şey yok. Bu işlemci hep mi böyleydi bilemem fakat silikon kaliteniz izin vermiyor gibi. Voltajı basarsanız daha kötü olur. Maalesef Prime çöküyorsa stabil değildir. CTR size per CCX overclock önerisi verir onu deneyebilirsiniz daha yukarısı olmaz zaten CTR genelde çok iyimser sonuçlar veriyor.

Eğer Vdroop yoksa silikon kalitesi kötü bu işin başka açıklaması yok.

Son düzenleme:
Silikon şansını bilmiyordum öğrenmiş oldum. Teşekkürler.
Olmuyorsa olmaz yapacak bir şey yok. Bu işlemci hep mi böyleydi bilemem fakat silikon kaliteniz izin vermiyor gibi. Voltajı basarsanız daha kötü olur. Maalesef Prime çöküyorsa stabil değildir. CTR size per CCX overclock önerisi verir onu deneyebilirsiniz daha yukarısı olmaz zaten CTR genelde çok iyimser sonuçlar veriyor.

Eğer Vdroop yoksa silikon kalitesi kötü bu işin başka açıklaması yok.
Prime'ın hangi versiyonunu indirip nasıl bir test yapmam gerekiyor biliyorsanız paylaşabilirseniz sevinirim.

Güncel sürümünü indirip small FFT testi yapmanız gerekiyor. Bu test çok yüksek voltajlar ile yapıldığında işlemcinize zarar verebilir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı