3D modeller nasıl satılabilir?

Walcott

Decapat
Daha fazla  
Modelleri nerede ve kimlere satabilirim? Vergisi var mı? Hangi siteleri kullanmalıyım? Üniversite de bu konuyla ilgili bölüm var mı ve iş imkanları nasıl?

Artstation.
Gumroad.
Turbosquid.
Sketchfab.

Bu sitelerde satabilirsiniz. Aklıma başka gelirse yazarım. Ödeme alacağınız yönteme göre vergisi de kesilir. Üniversitede grafik tasarım var. Bazı okullarda oyun yapımcılığı bölümleri var. Size tavsiyem mimarlık okumanız. Elinizde iki iş birden olur. Yurt dışı düşünürseniz bazı okullarda Game artist, vfx artist olmak için bölümler mevcut.

Artstation.
Gumroad.
Turbosquid.
Sketchfab.

Bu sitelerde satabilirsiniz. Aklıma başka gelirse yazarım. Ödeme alacağınız yönteme göre vergisi de kesilir. Üniversitede grafik tasarım var. Bazı okullarda oyun yapımcılığı bölümleri var. Size tavsiyem mimarlık okumanız. Elinizde iki iş birden olur. Yurt dışı düşünürseniz bazı okullarda Game artist, vfx artist olmak için bölümler mevcut.
Bu sitelerde hiç model sattınız mı?

Bu sitelerde hiç model sattınız mı?

Hem aldım hem sattım. Güvenilir sitelerdir. Zaten piyasanın en bilinen siteleri. Bunlara ek olarak fiverr üzerinden ilan açarsanız insanlar size proje yaptırır oradan da paranızı alırsınız. Ben henüz fiverr kullanmadım ama yakın bir arkadaşım oradan sürekli iş alıyor.

Hem aldım hem sattım. Güvenilir sitelerdir. Zaten piyasanın en bilinen siteleri. Bunlara ek olarak fiverr üzerinden ilan açarsanız insanlar size proje yaptırır oradan da paranızı alırsınız. Ben henüz fiverr kullanmadım ama yakın bir arkadaşım oradan sürekli iş alıyor.

Yani ek iş olarak yapılabilir mi? Zaman harcadığıma değer mi?

CGTrader sitesinde de satış yapabilirsiniz. Kesintisi oluyor diye biliyorum. İlk başlarda koyduğunuz modeller pek görülmeyebilir, satılması için ilgi çekmesi ve kendinizi kanıtlamanız gerekiyor.

Yani ek iş olarak yapılabilir mi? Zaman harcadığıma değer mi?

Ek iş olarak yapılabilir. Tek iş olarak da yapılabilir. Zaman harcadığınıza değer. Eğer kendinizi geliştirirseniz çok iyi iş imkanları mevcut. Başlarda bir süre az para yüksek kalite işler satmalısınız. Zamanla fiyatınız yukarı çıkar. Bu bahsettiğim arkadaşım sadece fiverr üzerinden iş yaparak geçiniyor.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bir sorum daha olacak ben genellikle araba modelliyorum bunlar gerçek hayattaki arabalar oluyor bu modelleri kendi ismiyle satmam yasak mı mesela Cgtrader'a BMW modeli yüklüyorum hemen geri kaldırıyorlar cezası var mı?

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Bir sorum daha olacak ben genellikle araba modelliyorum bunlar gerçek hayattaki arabalar oluyor bu modelleri kendi ismiyle satmam yasak mı mesela Cgtrader'a BMW modeli yüklüyorum hemen geri kaldırıyorlar cezası var mı?

Artstation'da isimleri ile birlikte satılabiliyor. Cgrader'ın bu konuda farklı bir durumu olabilir. Hatırladığım kadarı ile Cgtrader'da isimli modeller de satılıyordu. Mail atın nedeni sorun en iyi bilgiyi onlardan alırsınız. Çünkü ben farklı platformlarda da isim ile satış yapanlar gördüm. Bu konuda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Hocam dediğiniz sitelerde garanti satış nasıl yapabilirim? Mesela şimdi araba spoiler paketi yapıyorum satılır mı? Garanti para getirecek modeller nelerdir?

Geri
Yukarı