3D modellerin texture mapları nasıl birleştirilir?

Fuski

Hectopat
Daha fazla  
Selam.
Hobi olarak 3D modelleme üzerinde uğraşıyorum boş vakitlerimde ne kadar karıştırsam da başlıkta belirttiğim sorunun cevabının bulamadım. Yapmak istediğim şu; kafa ve zırh olmak üzere iki modelim var ve bunların texture mapları dahil sorunsuz. Bunları birleştirip texturelerinin de bozulmamasını istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi uygulama? Mesela diyelim ki kafa ve gövde olarak iki ayrı objeniz var, 2 farklı da UV açtınız ve 2 farklı material eklediniz. Bu iki objeyi combine ederseniz bu 2 parçadan oluşan tek bir obje olur. Diyelim ki bunu oyun motoruna attınız. O zaman oyun motorunda 2 material slotu olur. Node'ları bağlayıp materialleri atarsınız.

Hangi uygulama? Mesela diyelim ki kafa ve gövde olarak iki ayrı objeniz var, 2 farklı da UV açtınız ve 2 farklı material eklediniz. Bu iki objeyi combine ederseniz bu 2 parçadan oluşan tek bir obje olur. Diyelim ki bunu oyun motoruna attınız. O zaman oyun motorunda 2 material slotu olur. Node'ları bağlayıp materialleri atarsınız.
Zbrush,Blender,3ds farketmez. 2 Modeldeki Meshleri bir 1 Modelde toplamak istiyorum.

ZBrush, Blender, 3DS fark etmez. 2 modeldeki meshleri bir 1 modelde toplamak istiyorum.

Meshlerin hepsine ayrı ayrı materyal atayarak birleştirdikten sonra da kullanabilirsiniz. Diğer seçenek olarak texture atlas yaparsınız. UV'leri birlikte açarsınız tek bir UV gibi. Daha sonra materyalleri atlas yaparsınız. Örnek olarak diyelim ki 1024x1024 texture atlasınız var. Buna 512x512 2 farklı texture bake edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da color ID eklersiniz. Örnek olarak elimizde bir model var bir kısmı metal bir kısmı plastik olacak. Metal olan kısma mavi, plastik olan kısma kırmızı ID atarsınız. Daha sonra substance painter tarzı bir uygulamada Low poly modelin color ID'sini bake edersiniz. Bu sayede 2 materyali de kullanabilirsiniz aynı mesh üzerinde. Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamadığım için aklıma gelen yöntemleri sıraladım. Daha net bilgiler verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Meshlerin hepsine ayrı ayrı materyal atayarak birleştirdikten sonra da kullanabilirsiniz. Diğer seçenek olarak texture atlas yaparsınız. UV'leri birlikte açarsınız tek bir UV gibi. Daha sonra materyalleri atlas yaparsınız. Örnek olarak diyelim ki 1024x1024 texture atlasınız var. Buna 512x512 2 farklı texture bake edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da color ID eklersiniz. Örnek olarak elimizde bir model var bir kısmı metal bir kısmı plastik olacak. Metal olan kısma mavi, plastik olan kısma kırmızı ID atarsınız. Daha sonra substance painter tarzı bir uygulamada Low poly modelin color ID'sini bake edersiniz. Bu sayede 2 materyali de kullanabilirsiniz aynı mesh üzerinde. Tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamadığım için aklıma gelen yöntemleri sıraladım. Daha net bilgiler verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Dedikleriniz çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim zaman ayırdığın için <3

Umarım yardımcı olmuşumdur. Bilmek istediğiniz bir şeyler olursa yazabilirsiniz tekrar.
Hocam yeniden rahatsız edeceğim :) Yeni bir soru ile karşındayım müsait olduğun bir vakit yanıtlarsan sevinirim sorum şu şekilde; Elimde 2 model var ve ikisininde 2 farklı texturesi var (göz ve yüz diyebiliriz) Bunları merge yapıp tek bir model haline getirdiğim zaman bu iki textureninde birleşme imkanı var mı ? Yani mergenin kendine ait bir mapı ve bu mapin içinde hem göz hem yüz olmasını istiyorum. Kısaca textureli bir merge

Yeni konular

Geri
Yukarı