3D Yazıcı ile Yapılacak Maskede Dikkat Edilecekler Neler?

kyoraku

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
.
Selamlar.
Elimdeki .obj dosyalarını bastırıp maske yaptıracağım.
Bulunduğum yerde 3D baskı yapan bir yer yok.
Online sitelerden yaptırmak zorundayım gibi.
Sadece aksesuar değil, giyilebilen de bir maske istiyorum.
Malzeme vs ne olmalı, başka nelere dikkat etmeliyim siparişte?
Biraz yabancı olduğum bir konu, yardımlarınızı bekliyorum.

Bende profesyonel kullanıcı değilim ama yaklaşık 2 aydır yazıcım ve baya sardım bu işlere.

İlk olarak bastıracağın malzeme TPU olmalı. TPU esnek filamenttir yani lastik gibi veya silikon gibi ama biraz daha serti. TPU dışında bir malzeme ile bastırırsan sert olur ve kullanamazsın. Bildiğin plastik gibi yani.

İkinci olarak infill oranı yani doluluk. %80 doluluk ile bastırmanı öneririm ama bazıları %80 desen bile %20-%10 doluluk ile basar gönderir anlayamassın. Ne kadar dolu olursa o kadar sağlam olur malzeme.

Bende profesyonel kullanıcı değilim ama yaklaşık 2 aydır yazıcım ve baya sardım bu işlere.

İlk olarak bastıracağın malzeme TPU olmalı. TPU esnek filamenttir yani lastik gibi veya silikon gibi ama biraz daha serti. TPU dışında bir malzeme ile bastırırsan sert olur ve kullanamazsın. Bildiğin plastik gibi yani.

İkinci olarak infill oranı yani doluluk. %80 doluluk ile bastırmanı öneririm ama bazıları %80 desen bile %20-%10 doluluk ile basar gönderir anlayamassın. Ne kadar dolu olursa o kadar sağlam olur malzeme.
Teşekkür ederim, TPU maliyeti nedir?
Bir firma PLA önermişti, farkı nedir?
Ayrıca maske tek parça değil, birleştirilecek. Bu yüzden TPU sıkıntı olabilir mi?

Teşekkür ederim, TPU maliyeti nedir?
Bir firma PLA önermişti, farkı nedir?
Ayrıca maske tek parça değil, birleştirilecek. Bu yüzden TPU sıkıntı olabilir mi?
Maskenin şekline göre değişir. Nasıl bir model bastırmayı düşünüyorsunuz atabilir misiniz?

TPU esnek. PLA serttir. TPU basması hem zor hem PLA'dan pahalıdır.

Maskenin şekline göre değişir. Nasıl bir model bastırmayı düşünüyorsunuz atabilir misiniz?
il_794xN.1855558814_hae3.jpg

il_794xN.1903060899_g4tc.jpg

Dikişli kısmı TPU diğer kısımları PLA bastırabilirsiniz. TPU olursa yüzünüze göre şekil alır ve iz yapmaz yüzde. İsterseniz PLA da basabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı