3D yazıcıya yapılacak ilk geliştirmeler

Emircnll

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. 3D yazıcı kullanmaya yeni başladım. 2 hafta önce 2. el ender 3 V2 aldım. Yazıcı alüminyum ekstruder, sert tabla yayları ve satıcının kendi bastığı başlık ve ekran tutacağıyla geldi. Fiyatlar çok yükselmeden yazıcımın baskı kalitesini ve kullanım kolaylığını arttıracak malzemeler almayı düşünüyorum. Yazıcıyı geliştirmek için ilk ne almalıyım ne almamalıyım? Yedek olarak almam gereken şeyler var mı?(nozzle gibi)

IMG-20230730-WA0006.jpeg

Screenshot_2023-08-01-12-31-44-095_com.android.chrome.jpg

Bendeki ekstruder çift dişli değil. Başlık kısmında tek parça soğutma fanı kullanılıyor. Bl touch monte edilecek yeri mevcut(satıcı bl touch u sökerek gönderdi). Şimdilik sadece pla baskı alıyorum ama ileride abs ve tpu gibi malzemeleri basmayı da düşünüyorum.

@Siyah Martı hocam forumda sürekli mesajlarınızı görüyorum. Sizin de fikrinizi alabilir miyim?

Son düzenleme:
ABS için soğutma fanı gerekmiyor, kapatıyorsun zaten. Ben ABS ve PLA harici malz. kullanmadım, gerisini bilmiyorum.

Eski konularda upgrade konuları açıldı, orada fazlasıyla yazıyor. Site içinde arama yaparsan hepsini bulamazsın, Google'da aramayı yaptırırsan daha çok sonuç çıkar siteye ait. 2020 sonlarından başla. Özellikle Amiidamaru'nun açtığı konular daha detaylı olabilir.

0.4'e ek olarak 0.6mm nozül de almanı öneririm, baskı süresinde iyileşme olur. Bende her zaman 10'a yakın karışık ölçülerde nozül, birkaç metre PTFE boru, yedek fan, voltaj düşürücü board, pirinç kılavuz somun(T8 sonsuz dişli için), barel(maksadı dışında kullanım için), silikon çorap ve kullanım frekansım için yüksek sayılacak miktarda filament bulundu. Korkun zam ise filamente yüklen.

Son düzenleme:
Abs için soğutma fanı gerekmiyor, kapatıyorsun zaten. Ben abs ve pla harici malz. Kullanmadım, gerisini bilmiyorum.

Eski konularda upgrade konuları açıldı, orada fazlasıyla yazıyor. Site içinde arama yaparsan hepsini bulamazsın, Google'da aramayı yaptırırsan daha çok sonuç çıkar siteye ait. 2020 sonlarından başla. Özellikle Amiidamaru'nun açtığı konular daha detaylı olabilir.

0.4'e ek olarak 0.6mm nozül de almanı öneririm, baskı süresinde iyileşme olur. Bende her zaman 10'a yakın karışık ölçülerde nozül, birkaç metre PTFE boru, yedek fan, voltaj düşürücü board, pirinç kılavuz somun(t8 sonsuz dişli için), barel(maksadı dışında kullanım için), silikon çorap ve kullanım frekansım için yüksek sayılacak miktarda filament bulundu. Korkun zam ise filamente yüklen.

Filamenti yazıcıyı aldığım gün aldım 2 kilo. Şimdi keşke 10 kilo alsaydım diyorum. Microzey pla filament kendi sitesinde 360TL olduğu halde 250TL'ydi robolinkte. Ben aldıktan sonra fiyatı yükseldi.

Silikon çorap hotend için mi?

Kutuyu kontrol ettim şimdi satıcı 10'dan fazla yedek nozül koymuş karışık ölçülerde.

Son düzenleme:
Renk seçimi yapmıyorsan porima colorshiftlerin kilosu 265 lira ama her zaman bulamazsın, ara ara çıkar.

Renk konusunda sıkıntım yok. Okul projelerine mekanik parça vs yapmam gerekli. Onun dışında hobi olarak baskı almak için farklı renkte 4 5 filament yeterli bana. Fiyatı dolayısıyla renk geçişli filamentler yine düşünülür.

Bu arada ekran görüntüsünde attığım parçaları ve birkaç ekstra malzeme sipariş ettim. Kargolar geldiğinde montajını yaptığımda aldığım baskıları öncesi sonrası olarak paylaşırım.

Sen bilirsin tabii ama ben 2 yıl tek Z eksenle kullandım ve 2.sine ihtiyaç duymadım, sadece X ekseninin sağına tekerlerlek deliği açıp tekerin birini profile yaklaştırdım. Fan upgradeleri daha anlamlı olabilir.

baski.jpg

Makinende sert yay varsa sondaki siparişe de gerek yok, en azından alüminyum vanalara.

Sen bilirsin tabii ama ben 2 yıl tek Z eksenle kullandım ve 2.sine ihtiyaç duymadım, sadece X ekseninin sağına tekerlerlek deliği açıp tekerin birini profile yaklaştırdım. Fan upgradeleri daha anlamlı olabilir.

Fiyatı bütçeme uygun, okullar kapalı, KYK boşta duruyordu. Fiyatlar artmadan önce almış oldum. Fanları da bir kenara not aldım. Z eksenine göre daha ucuz olduğu için zam yese en fazla ne kadar olabilir diye düşünerek hareket ettim.

Makinende sert yay varsa sondaki siparişe de gerek yok, en azından alüminyum vanalara.

Sanırım makinemde sert yay yok. Eve geçtiğimde fotoğrafını atayım. Alüminyum vanalar da birazcık görsel için oldu diyelim😅.

Mavi yay varmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı