4 ayaklı balina türü keşfedildi

F1 araçları gibi yukarıdan aşağı doğru downforce basıyorlar, düzlükte de DRS açıyor balinalar.
Seni tanımasam dalga geçiyorsun diyeceğim. :D Yok, balinaların aerodinamik yapısı downforce için değil, düşük sürtünme katsayısına göre evrilmiş. Yere bastırmak için değil, daha rahat kaymak için. :D

Uzun zaman sonra böyle bir konu görmek gözümü yaşarttı. "Boyum ne kadar uzar?, Valorant haksız ban" gibi konular ile kreşe çevrilen forumda bu tür konuların artması lazım. Hem bilgilendirici, hem de okurken heyecanlı oluyor.

Evrimin olmama ihtimali yok. Yok diyen varsa da evrimini tamamlayamamıştır :) Bütün canlılar yaşadıkları yerin şartlarına uyum sağlamak için değişim göstermek zorunda. Fark etmeden hala biz de her gün evrim geçiriyoruz. Balina haberini görünce çok şaşırmadım. Kim bilir daha keşfedilmeyen neler var. Geçmiş yaşamın gizemi gerçekten çok heyecanlandırıyor.

Fosillerden canlandırma olayına çalışan bilim adamları vardı. En son mamutları tekrardan getirmeye çalışıyorlardı. Mamut DNA'sı ile fil DNA'sını birleştireceklerdi. Ne kadar yol katettiler bilemiyorum.

Özellikle dinazorlara karşı büyük merakım var. Her ne kadar filmlerde gösterildikleri gibi olmasalar da bir tanesini görmek isterdim. Jurassic Park gerçek olsaydı keşke. Sırf bu yüzden Jurassic Park Evolution 2 şimdiden ön sipariş verdim. Steam üzerinde 92 TL şu an. Deluxe ise 109 TL. Çok uygun fiyat. İlginiz varsa kaçırmayın :)

Son düzenleme:
İşlerim yoğun olduğundan çok foruma giremiyorum. Yoksa burada din satanlarla iyi bir kavgaya tutuşurduk @Semihfuat32 😀 .
Aynen. Ben de artık foruma girmeyeceğim. Belki haftada yarım saat. Gerçekten elle tutulur kişi sayısı azaldı. Burada kanıtlı bir şekilde anlattığımız halde inanmayan, üstüne dalga geçenler var. Bunlara harcayacağım zamanı gider felsefe ya da tarihe harcarım.

Cok ilgincmis, bu konuyu bu kadar gec fark etmem kotu oldu.

Balina turu oldugu sonucuna nasil varmislar acaba? Deniz memelileri ( cetaceans sinifi ) kendi aralarinda yunus - balina - porpoise ( Turkcesi Yunus ama tam olarak yunus degil bu ) diye ayriliyor. Bulunan fosilin spesifik olarak balina oldugu sonucuna nasil varmislar merak ettim. Orcalara katil balina diyoruz ama aslinda yunus turu mesela.

Evrim yok diyenler acaba ne düşünüyordur mesela bu haberi görünce?

Onlar evrimi kanit bulamadiklari icin reddetmiyorlar, once reddediyorlar sonra evrim karsiti kanit ariyorlar. Internete "evrim curutuldu" yazarsan cikacak potansiyel onlarca safsatadan birini alip karsina geliyorlar.

Orcalara katil balina diyoruz ama aslinda yunus turu mesela.

Aynen. Zaten yunuslar da bir balinadır.

Balina turu oldugu sonucuna nasıl varmislar acaba?

Büyük ihtimal parmaklar sayesinde diye düşünüyorum. Bildiğin gibi balinaların yüzgeçlerinin altında parmaklar var.

20210907_213139.jpg

Balinalar memeli hayvanlar nihayetinde.

Mesela balık yüzgeçlerinde parmak yok. Karpal denilen bilek kemikleri mevcut.
20210907_213649.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı