4 GB 2400 MHz RAM satıp 3200MHz 8 GB RAM almak mantıklı mı?

Repartee

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, oyunlarda sürekli takılmalar yaşıyorum. Örneğin Valorant adlı oyunu oynarken oyuna geç bağlandığım için ban yemek zorunda kalıyorum ve sürekli FPS değerim 100-150 civarı olmasına rağmen drop yiyorum. Eğer 4 GB 2400MHz olan RAM'i satıp 8 GB 3200MHz RAM almam drop, oyuna geç bağlanma (bazen hiç bağlanamamak) gibi sorunları çözer mi?

Sistem özellikleri:
İşlemci: AMD Ryzen 3 1200G Quad Core Processor 3.1GHz
RAM: Corsair Vengeance LPX 4 GB 2400MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 2 GB VRAM.
Anakart: ASUS Prime B350M-A.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna geç bağlanma sorunu HDD ile alakalıdır genelde. Ama sık sık droplar girmesinin sebebi RAM'dir. Yine de HDD sağlık testi yapın, çünkü hasarlı ise o da drop yapabilir.

8 GB RAM'e geçerseniz drop sorunuz düzelir fakat geç bağlanma sorunuz devam eder. Geç bağlanma sorununu düzeltmek için hızlı bir depolama birimine geçmek zorundasınız.

Oyuna geç bağlanma sorunu HDD ile alakalıdır genelde. Ama sık sık droplar girmesinin sebebi RAM'dir. Yine de HDD sağlık testi yapın, çünkü hasarlı ise o da drop yapabilir.
HD Tune adlı uygulamadan sağlık testi yaptım. Health kısmında sadece bir açık mavi renk uyarı vardı diğerleri sorunsuz gözüküyordu. Sanırsam bende ki harddisk bu: Toshiba 3,5" 1 tb dt01aca serisi sata 3.0 sabit disk fiyatları, teknik özellikleri, DT01ACA100 modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da. Hemen Al.
hocam elinizde eğer fırsat varsa 8 gb yerine dual channel 16 gb 3200 mhz yapmanızı tavsiye ederim
Maalesef o kadar bütçem yok yinede öneriniz için teşekkürler.

Sanırsam 8gb 3200mhz RAM almak daha mantıklı geldi bana, RAM öneriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Bütçem 300-400 civarı.

Alıcağınız RAM DDR kaç CL değeri ne kadar? Bunlarda önemli faktörler.

Ama büyük ihtimalle FPS drob vb. sorunlar çözülecektir.
DDR4 düşünüyorum. CL değeri konusuna gelecek olursak pek bir bilgim yok. Oyunlarda genelde yüksek fps alıyorum ama dediğim gibi RAM'im düşük olduğu için çok aşırı drop sorunu ile karşılaşıyorum umarım yeni bir RAM aldığımda bu durum çözülür. Örnek verecek olursam bir zamanlar GTA V yüklemiştim hikaye modunda 90 fps civarıydı fakat yine drop yediğim için hikaye modunu da oynayamadım. Online modda ise oynanılmayacak derece düşük fps ve drop ile karşılaşıyordum. Bu yüzden bir çok oyunu silmişliğim oldu

DDR4 düşünüyorum. CL değeri konusuna gelecek olursak pek bir bilgim yok. Oyunlarda genelde yüksek FPS alıyorum ama dediğim gibi RAM'im düşük olduğu için çok aşırı drop sorunu ile karşılaşıyorum umarım yeni bir RAM aldığımda bu durum çözülür. Örnek verecek olursam bir zamanlar GTA V yüklemiştim hikaye modunda 90 FPS civarıydı fakat yine drop yediğim için hikaye modunu da oynayamadım. Online modda ise oynanılmayacak derece düşük FPS ve drop ile karşılaşıyordum. Bu yüzden birçok oyunu silmişliğim oldu.

Hocam şu an bu RAM'i aktif olarak bilgisayarımda kullanıyorum F/P ürünler.

Biri RGB'li.

Biri ise normal RGB'siz.

RGB'li öneririm çok hoş durucaktır :D

Hocam şu an bu RAM'i aktif olarak bilgisayarımda kullanıyorum F/P ürünler.

Biri RGB'li.

Biri ise normal RGB'siz.

RGB'li öneririm çok hoş durucaktır :D
Araştırmaya devam edeceğim. Bu önerdiklerinizi de bir kenara not aldım, teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı