4 GB RAM (Kullanılabilir Miktar 3.19 GB) Sorunu

Hocam harici ekran kartınız var mı ? Sistem özelliklerinde belirtmemişsiniz. Eğer yoksa sistem anakart üzerindeki grafik yongasını kullanıyor demektir. Bu da kendisine RAM üzerinden bir miktar bellek ayırır.

Hocam harici ekran kartınız var mı ? Sistem özelliklerinde belirtmemişsiniz. Eğer yoksa sistem anakart üzerindeki grafik yongasını kullanıyor demektir. Bu da kendisine RAM üzerinden bir miktar bellek ayırır.
Evet harici bir kart bulunmakta o kart ile paylaşıyor.

Ekran kartı paylaşımı olmadığı halde paylaşım var.
@Recep Baltaş yardım ederseniz sevinirim :)

Son düzenleme:
Dahili ekran kartlarında ekran kartı için RAM ayırılır diye biliyorum.
Hayır bende dahili ekran kartı var ama RAM miktarı tam.
kjkszpj.PNG
Ekran Alıntısı.PNG
kjkszpj.PNG

32 bit Windows kullanıyorsanız 64 bit'e geçin.
Aynı sorunu yaşamıştım 64 Bit'e geçince düzelmişti.

32 Bit Windows'ta 4 GB'a kadar RAM takabilirsiniz. Ben de 32 bit kullanırken nasıl olsa 4 GB'a kadar çıkarım diyerekten 2GB'dan 4GB RAM'e geçmiştim ama sadece 3.12 GB kullanabiliyordum.
Evet, dedikleriniz doğru fakat bildiğim kadarıyla 32-bit sistemler ancak 3GB RAM algılayabiliyor. Yani RAM'in %25'i çöp (4GB RAM'de). Fakat PAE (Fiziksel Adres Uzantısı) ile yaklaşık ~0.5GB RAM daha kullanıma katılabilir. Yani 32-bit sistemlerde maksimum ~3.5GB RAM kullanılabilir.

Bios'a girin, Advanced sekmesine geçin. North Brigde Configuration ayarları içinden "Memory Remap Feature" ayarı disable ise enable yapın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı