4 GB RAM vs 12 GB RAM

Bütçe
100-225

YagizFiratK

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar yakın zamanda 4 GB olan RAM'im yeterli olmadığı için 4+8 yapıp 12 GB yapmayı düşünüyorum, oynadığım oyunlara 1.5 GB civarı RAM veriyor ve çok drop yiyorum. 4+8 yapmam mı daha faydalı olur yoksa 4+4 yapmam mı?
Sistem;
GTX 650 Ti 2 GB ekran kartı
4 GB RAM DDR3
AMD FX 6300 six Core Processor 3.5 GHz işlemci
1 TB hard disk
Windows 10 Pro (Windows 11 geçmeyi düşünüyorum)

Edit: Oynadığım oyunlar;
Assetto Corsa.
Valorant.

Son düzenleme:
Arkadaşlar selamlar yakın zamanda 4 GB olan RAM'im yeterli olmadığı için 4+8 yapıp 12 GB yapmayı düşünüyorum, oynadığım oyunlara 1.5 GB civarı RAM veriyor ve çok drop yiyorum. 4+8 yapmam mı daha faydalı olur yoksa 4+4 yapmam mı?
Sistem;
GTX 650 Ti 2 GB Ekran Kartı
4 GB RAM DDR3
AMD 6300 Six Core 3.5 GHz işlemci
1 TB hard disk
Windows 10 Pro (Windows 11 Geçmeyi Düşünüyorum)

Edit: Oynadığım oyunlar;
Assetto Corsa.
Valorant.
8+4 yapmanız daha iyi olacaktır.

4+8 GB RAM olursa Flex Channel olarak çalışır, Dual Channel'den daha az performans verir. 4+4 yaparsanız hem Dual Channel performansı alırsınız hem de uyumsuzluk sorunu yaşama ihtimali azalır.

3 slot RAM kullanılırsa yine Dual Channel performansı alınmaz diye biliyorum, mantıklı olan ya sadece 2 slotu doldurmak ya da 4 slotu birden doldurmak. RAM'lerin boyutunun da aynı olması gerek.

Bu RAM'den 1 adet sipariş etmiş bulunmaktayım. Eğer yetmez ise 1 adet daha alacağım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim eğer almayı düşünen var ise soru sorabilir.

Geri
Yukarı