Çözüldü 4 GB RAM VS 8 GB RAM Windows 10

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FarukS

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar aklımda çok garip bir soru var. Bilgisayarım normal SSD vs HDD videolarına göre geç açılıyor. Başlangıçtaki programları da ayarladım hiçbir gereksiz program açılmıyor. Bana bilgisayar geç açılıyor gibi geldi. İnternet tarayıcısına giriş olsun görev yöneticisi olsun açılması için rahat bir 40 saniye bekliyorum. Yaklaşık 2,5 3 dakikada bilgisayar açılıyor. Virüs taraması da yaptım. HDD kullanıyorum 7200 RPM WD marka. İşletim sistemim Windows 10. 4 GB RAM var. i5 6500 işlemcim var. RAM yükseltmesi yapsam çift kanal 8 GB RAM düzelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm %100 disk kullanımı imiş. RAM kullanımı izlerken HDD gözüme çarptı Google'de 2-3 araştırmadan sonra Windows Search, Update gibi şeyleri kapattım. Şu an bilgisayar normale döndü. Herkese teşekkürler. <3
Arkadaşıma MSI laptop aldık. 4GB RAM ile geldi. SSD yok. 5400RPM HDD'ye windows kurulumlu. PC 35-40 sn içinde açılıyordu. 8GB RAM upgrade yaptık 25 saniyeye düştü, açılması kendine gelmesi. SSD ile 10 sn civarında olacak sanırım. RAM upgrade açılış hızını etkiliyor diye deneyimledik.
Arkadaşıma MSI laptop aldık. 4GB RAM ile geldi. SSD yok. 5400RPM HDD'ye windows kurulumlu. PC 35-40 sn içinde açılıyordu. 8GB RAM upgrade yaptık 25 saniyeye düştü, açılması kendine gelmesi. SSD ile 10 sn civarında olacak sanırım. RAM upgrade açılış hızını etkiliyor diye deneyimledik.
Bu arada belirteyim BIOS falan görüntülemiyoruz. UEFI kurulum yapıldı.

Disk sağlığına bir bak. Bad sector var mı, doğru ayarlarda çalışıyor mu kontrol et. Sorun yoksa temiz format. UEFI kurulum yap tekrardan. Zaten 4GB RAM son derece yetersiz oldu artık her şey için. 8GB RAM upgrade ile sizi tatmin eder. Bu arada Windows 10 Home, Windows 10 Pro ve Windows 10 Educational arasında açılış hızı farkı var. Ben Win 10 Edu kullanıyorum, Win Home'a göre daha yavaş açılıyor benimkisi. (3-4 sn)

Sistemin yavaş açılması neyse de görev yöneticisinin 40 saniyede açılması enteresan. Problem var.

Yeniden kurulum önerilmiş zaten dikkat etmen gereken direk kurma. USB ile kurulum aşamasındayken disk ayırma alanı gelecek önce HDD yi biçimlendir oradan. Sonra "Yeni" tıklayıp işletim sistemini kur.

Görev yöneticisine basıyorum 30-40 saniye sonra açılıyor o zaman RAM upgrade yapayım ve temiz bir format atayım.Teşekkürler

Sorunu çözdüm %100 disk kullanımı imiş. RAM kullanımı izlerken HDD gözüme çarptı Google'de 2-3 araştırmadan sonra Windows Search, Update gibi şeyleri kapattım. Şu an bilgisayar normale döndü. Herkese teşekkürler. <3

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı