Oyun oynarken elektrik gitmesi PC'ye zarar verir mi?

gojofaniyim

Picopat
Daha fazla  
Oyun oynuyordum. Elektrik bir anda gitti. Performansı düşer mi veya parçalar bozulur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektriğin geri gelmesi pc ye daha çok zarar veriyor. Henüz elektrikler gelmediyse fişi çek. Hdd veya ssd dışında elektriğin gitmesi zarar vermez özellikle de psu iyi

Kesin bozulur veya zarar verir diyemeyiz ancak akım korumalı prizler ve kaliteli güç kaynakları kullanırsanız bu riski oldukça düşük bir seviyeye indirebilirsiniz.

Gitmesi değil, gelmesi sorun yaratabilir. Ama kesin bozulur diyemeyiz. Elektrik geldiğinde yüksek akım gelme ihtimalini düşünürsek PSU iyi değilse gelen ani akım arıza verdirebilir.
Önlem için bir ihtimal akım korumalı priz alabilirsiniz. Bütçeniz var ise kesintisiz güç kaynağı.

Elektrik kesintileri ve özellikle voltaj dalgalanmaların karşı en pratik çözüm, akım korumalı priz ile kullanmak. Bilgisayarı koruyan ikinci adım ise iyi bir PSU. Elektrik kesintisinden ziyade akımın dengesiz gelmesi veya bilgisayar bağlıyken elektriğin tekrar gelmesi sisteme zarar verebilir. Onun için tavsiyem akım korumali priz kullan riski azalt.

Elektriğin geri gelmesi PC'ye daha çok zarar veriyor. Henüz elektrikler gelmediyse fişi çek. HDD veya SSD dışında elektriğin gitmesi zarar vermez özellikle de PSU iyi.

Çektim 3'lu prizi direk.

Elektrik kesintileri ve özellikle voltaj dalgalanmaların karşı en pratik çözüm, akım korumalı priz ile kullanmak. Bilgisayarı koruyan ikinci adım ise iyi bir PSU. Elektrik kesintisinden ziyade akımın dengesiz gelmesi veya bilgisayar bağlıyken elektriğin tekrar gelmesi sisteme zarar verebilir. Onun için tavsiyem akım korumali priz kullan riski azalt.

Öneriniz var mi? Priz olarak.

Daha önce burada da akım korumalı priz önerisi diye konu açıldı farklı zamanlarda. Arayıp inceleyebilirsiniz. Benim kullandığım Tunçmatik beşli akım korumalı priz. Yaklaşık 6-7 senedir sıkıntı çıkarmadan kullanıyorum. Kesinti veya dalgalanma çoksa, UPS güç kaynağı da kullanılabilir. İyi günler dilerim.

Daha önce burada da akım korumalı priz önerisi diye konu açıldı farklı zamanlarda. Arayıp inceleyebilirsiniz. Benim kullandığım Tunçmatik beşli akım korumalı priz. Yaklaşık 6-7 senedir sıkıntı çıkarmadan kullanıyorum. Kesinti veya dalgalanma çoksa, UPS güç kaynağı da kullanılabilir. İyi günler dilerim.

Hocam yakında alacağım o zaman fakat hala içime sinmedi bu tarz olaylara takıntımda var performans düşebilir mi bu olay yüzünden yoksa direk açılmaz mı PC. Elektrik gelmedi.

Kasada PSU iyi ise oda aktif koruma sağlar. Bileşenlerin kalitesi arttıkça bozulma riski azalır. İnternette bakınca
Yalnız üçlü priz ile kullanılması tavsiye edilmiyor çoklu olacaksa.
Kullanmak faydalı olur.
Teklide gördüğüm 5.874 yorumla 4.8 puan almış sanırım evde birkaç yere alacağım kendim için. Kullanmadım ama performansı iyi olacak diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı