4 GB RAM'li Sisteme Windows Önerisi

• Konuyu başlatan Adsız 1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 124
  • Görüntüleme 18B

Hangi sistem uygun ?

• Oy verenlerin toplamı
    157
Windows 8.1 Pro x64’ü bile 3gb ram ile krallar gibi kullanabiliyorsun aslında. Ama binlerce liralık sistemin olmadığı sürece windows 10’a yaklaşmayacaksın.

Nihayet, aradığım yorum. Evet; Microsoft, kullanıcı sayısı ve alanı artsın diye eski sistemlere sürücüleri çıkardı ama nihayet her bilgisayardan aynı asgari performans alınamadı. Aradan birkaç sene geçti. Şimdi Windows 10'un son durumu nedir bilemiyorum ama bence hafif olmasına rağmen halen güzel donanım istiyor. Şahsi fikrim; sistem ne kadar yeniyse, Windows 10 o kadar hafif çalışıyor diye düşünüyorum. Eskilerde bu hafifliği göremedim; görsem bile sürücü sorunları yaşadım.

Seninki biraz abartılı olmuş hocam 4 GB RAM birde SSD olursa yağ gibi oluyor. SSD varsa yada alırsan 10'a rahat geçersin. Windows XP, Vista, 7, 8 , 8.1 bunlar ölü sistem.

Windows 7 starter sürümünün 32 bit sürümü olduğu için olmaz.

Hadi xp ile vista’yı anlarım ama 7 ve 8.1’e ölü demek nedir ya. Bu arada windows 10’u siz 4 gb ram ile en fazla ofis programları ve gta dan andreas gibi oyunları oynarsınız.(Gpu ve cpu’nuzu bilmediğim için ortalama bir ailenin düşük bütçeli bir laptopunu ele aldım ki kendilerinin harici bir ekran kartı olmaz genelde. Daha çok çocuk istediği için ya da aileden birisinin ofis ihtiyacı için alınmış bir laptoptan bahsetiyorum. ). Gerçi bunları yapmayı denediğinizde zaten ram’iniz dolmuş olacaktır. Bu arada windows 10 alana ssd zorunlu olayını bence geçmemiz lazım. Windows 10’da gerçi ben bunları zor yapıyordum. Ama ne hikmetse windows 8.1 pro x64’le bile gta 4, cs go,rocket league, ets 2, gibi bir sürü oyunu arka planda chrome gibi yazılımlar açık iken bile hiç takılmadan çok rahat oynayabiliyorum. Üstelik tüm bunları sadece 3 gb ram. (Frekansları çok düşük olması lazımdı. Galiba 800-1200 MHz) 5400rpm harddisk,çift çekirdek core 2 duo t6400 2GHz ve 9600m gt 512 mb gpu ile yapıyorum. Yani şu windows 10 inadını bırakmamız lazım. Sonuçta herkesin ssd alacak bütçesi yoktur. Bu arada maksimum performans yerine minimum performansı veren bir işletim sistemidir kendisi. (Özellikle oyun esnasında gelen güncelleştirmesinden dolayı yeniden başlatılmasından tut o güncellemeyi indirirken getirdiği ping sorunu,mağazadaki gereksiz uygulamalar için habire gelen gereksiz güncelleştirmeler, inatla ben oyun oynarken harddiskimi taraması bunlar belli başlı sorunlar. Özellikle oyuncular için iyi olacağını düşünmüyorum. ). Şu anda tüm uygulamalar hali hazırda desteklerken windows 7 ve 8.1’i bırakmamız için pek mantıklı sebep yok ortada. Bu arada 16gb ram ve 1 tb ssd diyen kardeşimiz’in de aklından ne geçiyorsa. O arkadaşın bahsettiği sistem windows 10 için mi yoksa pubg,battlefield gibi oyunlarda en üst düzeyde oynamak için mi tam anlayamadım. Aydınlatırsanız sevinirim. O arkadaş daha da yetmez diyorsa iMac Pro’ya yönelsin 4tb ssd işini halledecektir.

@Emre_Ceylan Bendede 4 GB RAM (Boşta 1,3 GB) Asus x54hr modeli laptop vardı 1-2 yıl önce onla Call of Duty NFS ETS 2 tarzı oyunları çatır çatır oynuyordum Windows 10 ile. Mağaza uygulamalarınının güncellemelerini kapatabiliyorsun. Windows 10'u SSD'de kullanmak gerekiyor kötü tarafı. Diğer sistemlere ölü dememin sebebi temel desteklerinin kesilmiş olması, güvenlik yönünden az olması. Sürücüler programlar oyunlar Windows 10'a göre tasarlanıyor. Ayrıca Windows 10'un oyun performansı kötü değil.

Doğru, 1996 yılında Windows 95 kullanan çok vardı şimdi hiçbir kimse Windows 95 kullanmaz çünkü 2002 yılında ömrünü tamamladı. Ama ne yapacağız ? Windows 10, 2025 yılında ömrünü tamamlayacak ve Windows 11 çıkmayacak. Windows Server 2019 var da Windows 11 neden yok ?
Server sistemle bilgisayarda oyun oynayamayız.

Çok iyi yapmışsınız da ama 2023 yılında 8.1 ömrünü tamamlıyor :kararsız:

O zamanda bilgisayarımın ömrünün yettiği yere kadar kullanırım. Ama yine de 10 kullanmam, kullanamam. Ama bence benim sistemim çok rahat 2023’ü geride bırakıp 2038 bugunu bile görebilir. (Tamam biliyorum biraz abartı olmuş olabilir ama imkansız da değil sonuçta. )Yeterki düzgün kullanayım. Yoksa ben vista’yı bile hiç sorunsuz kullanan birisiyimdir normalde. Sadece ömrü bittiği için ve hâlâ iyi performans verebilecek bir işletim sistemi piyasada olduğu için vista’yı bıraktım Yoksa vista toplam 1-2 kere filan çökmüştür. Tabi Vista’dan sonra 7’yi gördüğüm zaman 7’ye geçmiştim o da ayrı bir konu.

@Emre_Ceylan Bendede 4 GB RAM (Boşta 1,3 GB) Asus x54hr modeli laptop vardı 1-2 yıl önce onla Call of Duty NFS ETS 2 tarzı oyunları çatır çatır oynuyordum Windows 10 ile. Mağaza uygulamalarınının güncellemelerini kapatabiliyorsun. Windows 10'u SSD'de kullanmak gerekiyor kötü tarafı. Diğer sistemlere ölü dememin sebebi temel desteklerinin kesilmiş olması, güvenlik yönünden az olması. Sürücüler programlar oyunlar Windows 10'a göre tasarlanıyor. Ayrıca Windows 10'un oyun performansı kötü değil.

Ssd olduğu sürece performansı tabi daha iyi ona lafım yok ama herkeste de ssd yok. Ama diğer bir yandan bakacak olursak güvenlik problemi anti-virüslerle yapılan düzenli bakımlarla halledilebilecek bir şey. Bu arada windows 8.1 pro x64 3 gb ram’de 2 gb ram boşta kalıyor. (0,9/3,0 gb) ve en sevdiğim kısmı boştayken disk kullanımı %0-%5 arası. Windows 10 gibi %100’ de takılı kalmış hissiyatı vermiyor.

Ssd olduğu sürece performansı tabi daha iyi ona lafım yok ama herkeste de ssd yok. Ama diğer bir yandan bakacak olursak güvenlik problemi anti-virüslerle yapılan düzenli bakımlarla halledilebilecek bir şey. Bu arada windows 8.1 pro x64 3 gb ram’de 2 gb ram boşta kalıyor. (0,9/3,0 gb) ve en sevdiğim kısmı boştayken disk kullanımı %0-%5 arası. Windows 10 gibi %100’ de takılı kalmış hissiyatı vermiyor.

Üstelik tüm bunları 9-10 yıllık laptopta yaptığımı hatırlatayım ki kendisi şu anda kullandığım ana bilgisayardır. Hâlâ oyun oynayıp, işlerimi halledebildiğimi hatırlatayım.

Yoktu hocam eski PC'de SSD. Güncelleme geldiğinde %100 sorunu bendede vardı.

4 GB RAM olan ve sadece çizim yapmak için kullandığım laptopumda fabrika çıkışı Win 8 yüklüydü. Geçen ay Win 10 yükledim. Performans anlamında bırak artışı azalma yaşadım diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı