Çözüldü 4 GB sistemde Swappiness kaç olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Nasıl tetikleyebilirim bu ayarı?

Önce geçici olarak deneme yapabilirsiniz şu komutla: sudo sysctl -w vm.swappiness=10

Sıkıntı çıkmazsa kalıcı yapmak için bu komutla dosya oluşturup içine vm.swappiness=10 yazın ve kaydedin: sudo nano /etc/sysctl.d/99-swappiness.conf

Sistemi yeniden başlatıp kontrol edin tekrar şu komut ile: sysctl vm.swappiness

Mint kullanırken de bu bağlantıdan bakarak yaptım diye hatırlıyorum.
Sanal makine açıkken bir şey yaptığımda bilgisayar kitlenebiliyor. Bu ayarla oynarsam kitlenmesini engelleyebilir miyim?
Olabilir, mantikli bir cozum de verdiginiz RAM'i kisitlamak yani ayaginizi yorganiniza gore uzatmak. Ornegin sistemim su anda 2416MB RAM kullaniyorsa 3GB RAM veririm sanal makineye.

Sistem özellikleri nedir ve sanal makineye ne kadar RAM veriyorsunuz?
4 GB RAM var ve 2 GB RAM verdim.

Sistem ise bu:
i5-3210M işlemci,
4 GB RAM,
NVIDIA GTX 620M ekran kartı,
Samsung 860 EVO 240 GB SSD
Linux Mint 20.3 Una Cinnamon DE

4 GB RAM var ve 2 GB RAM verdim.

Sistem ise bu:
i5-3210M işlemci,
4 GB RAM,
NVIDIA GTX 620M ekran kartı,
Samsung 860 EVO 240 GB SSD
Linux Mint 20.3 Una Cinnamon DE
RAM'ı SSD'den verince işlemci hem RAM'dan hem SSD'den veri okurken çok düzensizlik oluyor. Bu da sistem kilitlenmelerine ve çökmelere neden olabilir. Swappiness değerini 5-10 olarak ayarlayıp deneyin.
Böylece RAM dolmak üzere olana kadar SWAP alanına alınmayacak sanal makinenin RAM'ı.
Tabii ki sanal makinenin RAM'ını tamamen fiziksel RAM'dan ayırmanın başka yolları da mümkündür ancak bilmiyorum o yolları.

RAM'ı SSD'den verince işlemci hem RAM'dan hem SSD'den veri okurken çok düzensizlik oluyor. Bu da sistem kilitlenmelerine ve çökmelere neden olabilir. Swappiness değerini 5-10 olarak ayarlayıp deneyin.
Böylece RAM dolmak üzere olana kadar SWAP alanına alınmayacak sanal makinenin RAM'ı.
Tabii ki sanal makinenin RAM'ını tamamen fiziksel RAM'dan ayırmanın başka yolları da mümkündür ancak bilmiyorum o yolları.

Son düzenleyen: Moderatör:

Önce geçici olarak deneme yapabilirsiniz şu komutla: sudo sysctl -w vm.swappiness=10

Sıkıntı çıkmazsa kalıcı yapmak için bu komutla dosya oluşturup içine vm.swappiness=10 yazın ve kaydedin: sudo nano /etc/sysctl.d/99-swappiness.conf

Çözüm

Bilgisayarımı bir süre bu şekilde kullanacağım. Deneyimlerimi biraz kullandıktan sonra aktarırım. Teşekkürler.
Bilgisayarımı bir süre bu şekilde kullanacağım. Deneyimlerimi biraz kullandıktan sonra aktarırım. Teşekkürler.
Bu ayarı açtıktan sonra arkada dört sekme Chrome açıkken üstüne bir de Sanal makinede oyun çalışırken donma, kasma yaşamıyorum. Bu kadar mı fark eder yahu? Kalıcı hale getirdim. Kontrol ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı