Linux root ve Home bölümleri kaç GB olmalı?

Ben root ve home ayrimini partition'i farkli disklerde ( ssd, nvme, hdd ) olusturmak ya da portable bir home partition kurmak disinda mantikli bulmuyorum.

Aklima gelmeyen bir kullanim senaryosu var mi?

Biraz kullanim beklentine gore de degisir bu, sadece /var folderinda ~3.5gb dosya var bende.
1690027627987.png

Aklima gelmeyen bir kullanim senaryosu var mi?
Formatta verileri saklamak da bir senaryo.

Dediğiniz gibi, şu klasöre disk/partition vermek pek de lazım bir şey değil. Ekstrem durumlarda şöyle bir senaryo var bir de işte.

Kod:
/www/wwwroot/hdd01/ --> /dev/sda
/www/wwwroot/hdd02/ --> /dev/sdb
/www/wwwroot/hdd03/ --> /dev/sdc
/www/wwwroot/ssd01/ --> /dev/nvme01

O kadar.

/ Bölümüne minimum 20GB vermelisiniz ama benim tavsiyem 30+ GB vermeniz olur. 20GB alan verdiğimde sürekli düşük alan uyarısı almıştım.
Eğer CUDA, Programlama, Görsel/Video/Ses işleri gibi işlerle uğraşacaksanız 60 gb da yetmiyor / için.

Tek partisyonlu sistem yapmamak için tam olarak bir sebebin olması lazım bence. Sonrasında bütün sistemi baştan kurmamak için baştan tek partisyon yapmak daha mantıklı geliyor ama bilemiyorum, özel durum varsa yine ayırma yapılır.

/Home genel olarak bizim kullanıcı konfigürasyonlarımızı ve Müzik, Belge, Oyun, Resim, Video gibi dosyalarımızı barındırıyor. Haliyle medya ve oyun indiriyorsanız veya video projeleri yapıyorsanız en azından 100 GB vermek gerekiyor.

Daha güzel bir bakış açısı olarak DejaDup ile GDrive'a, veya herhangi bir format atmanız gereken durum olduğunda Ventoy kurup hem ISO'yu atarsınız, hem /home klasörünüzü.
Ben hiç ayırmıyorum, nihayetinde ne zaman ne işle uğraşacağım belli olmuyor. Onun yerine böyle yöntemleri tercih ediyorum, tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı