4 Mevsim lastik alınır mı?

4 Mevsim lastik çekinmeden alabilirsiniz. Piyasada dönen çok yanlış bilgi vardır 4 mevsim lastik konusunda pazarlama satış için tüketiciler yanlış bilgilendirilmekte lastiği lastik yapan lastiğin dişleri değildir lastiğin kimyasalı ve bir ömrü olmasıdır. Gidip bilmediğiniz araştırmadığınız bir marka alırsanız performans alamazsınız. Örnek verecek olursak

Bu lastiği biraz araştırmanızı isterim. Artıları ve eksilerine gelecek olursak.
-Sök tak için yılda en az yaz kış 140 TL civarında bir rakam tutar bu maliyetlidir ve buradan karınız olur.
-Yaz kış lastiklerinizi saklayacak yerden kurtarır.
-Yaz kış lastiklerinizi değiştireceğiniz zamandan zahmetten kurtarır.

Eksileri ise fiyatı pahalı olması sürekli kullanacağınız için ömrünün kısa olması.

Cevap yazan tüm arkadaşlara yardımları için teşekkür ediyorum öncelikle. Hocam dediğiniz gibi özellikle son yıllarda 4 mevsim lastik teknolojisinin geliştiği piyasada yanlış bir algı oldugunu da söylüyorlar. Alırsam zaten dandik bir marka almayacağım. Aracımda şuan Michelin var üzerinde yine Michelin veya Nokian, Falken falan düşünüyorum.

Derdim aslında lastikten kısmak değil. Sonuçta araç 4 teker üzerinde gidiyor bence en önemli aksamlardan biri. Ama aracı yeni aldım sayılır ve üzerindeki lastikler 7 yıllık. Yani işi çoktan bitmiş direkt değiştirip atacağım, satsam başkasına yazık zaten. Ama kışlık alsam, yaz gelince üzerindekileri söktürüp tekrar alacağım o zamana bütçem yeter mi bilmiyorum. Artı çıkanları depolamak için yerim yok, yük olacak evde. Alıp en az 2 sene kafam rahat olsun depolama, sök tak vs hiç uğraşmayayım düşüncesindeyim. Bakalım olmadı bir deneyeceğim umarım memnun kalırım sağ olun.

Sök tak ve tekrar lastik alma konusunda haklısınız ama şu da bir gerçek ki 4 mevsim lastik hangisi olursa olsun ne yazın tam yazlık performansı verecek ne de kışın tam kışlık performansı verecektir. Ben yeni araba aldım direk gidip 4 adet Nokian Snowproof D5 lastik + 4 tane de orjinal jant daha aldım, dün kapının önünde kendim değiştirdim. En rahat bana böyle geliyor gidip lastikçi önünde 2 saat sıra beklemek lastikleri yüklenip lastikçiye götürmek daha zor geliyor, ayrıca lastikçiler jantları çiziyor bijonlara diş kaptırıyor veya kırıyorlar, açıkcası onlara da çok güvenmiyorum. Kalabalık olduğu için acele edip bu tarz sıkıntılar çıkarabiliyorlar.

Cevap yazan tüm arkadaşlara yardımları için teşekkür ediyorum öncelikle. Hocam dediğiniz gibi özellikle son yıllarda 4 mevsim lastik teknolojisinin geliştiği piyasada yanlış bir algı oldugunu da söylüyorlar. Alırsam zaten dandik bir marka almayacağım. Aracımda şuan Michelin var üzerinde yine Michelin veya Nokian, Falken falan düşünüyorum.

Derdim aslında lastikten kısmak değil. Sonuçta araç 4 teker üzerinde gidiyor bence en önemli aksamlardan biri. Ama aracı yeni aldım sayılır ve üzerindeki lastikler 7 yıllık. Yani işi çoktan bitmiş direkt değiştirip atacağım, satsam başkasına yazık zaten. Ama kışlık alsam, yaz gelince üzerindekileri söktürüp tekrar alacağım o zamana bütçem yeter mi bilmiyorum. Artı çıkanları depolamak için yerim yok, yük olacak evde. Alıp en az 2 sene kafam rahat olsun depolama, sök tak vs hiç uğraşmayayım düşüncesindeyim. Bakalım olmadı bir deneyeceğim umarım memnun kalırım sağ olun.

Sizi çok iyi anlıyorum eğer beni yanlış anlamaz iseniz hiç birimiz yarış arabası sürücüsü değiliz araç 4 teker üzerine durmuyor sadece bunu bilin sizin kontrolünüzde duruyor bu yüzden lastikten daha da kontrol sizin elinizde kurallar sizin elinizde artık çift şeritli yollar var 90 ile gitmek sizin elinizde şehir içi 30 olan 50 olan hız limiti yollarda gitmek ve emniyet kemeri takmak sizin elinizde akıl akıldan üstündür attığım link deki yorumlara bakın ve okuyun amacım sadece bilgi paylaşımı eğer ben lastikçi olsam size tavsiyem tabi ki de kışlık ve yazlık lastik alın size 2 takım lastik satayım ayrıca sök tak parası alayım ve lastiklerinizi depoma koyayım sürekli benim ile iş yapın derim çünkü fırsatlar ülkesindeyiz biz. Kesinlikle sizin kararınıza etki etmek istemiyorum tek istediğim araştırmanız ve o doğrultuda karar almanız .

Sizi çok iyi anlıyorum eğer beni yanlış anlamaz iseniz hiç birimiz yarış arabası sürücüsü değiliz araç 4 teker üzerine durmuyor sadece bunu bilin sizin kontrolünüzde duruyor bu yüzden lastikten daha da kontrol sizin elinizde kurallar sizin elinizde artık çift şeritli yollar var 90 ile gitmek sizin elinizde şehir içi 30 olan 50 olan hız limiti yollarda gitmek ve emniyet kemeri takmak sizin elinizde akıl akıldan üstündür attığım link deki yorumlara bakın ve okuyun amacım sadece bilgi paylaşımı eğer ben lastikçi olsam size tavsiyem tabi ki de kışlık ve yazlık lastik alın size 2 takım lastik satayım ayrıca sök tak parası alayım ve lastiklerinizi depoma koyayım sürekli benim ile iş yapın derim çünkü fırsatlar ülkesindeyiz biz. Kesinlikle sizin kararınıza etki etmek istemiyorum tek istediğim araştırmanız ve o doğrultuda karar almanız .
Hocam mesele zaten lastik ile performanslı kullanım sonucu değil, şimdi bir lastik var saatte 100km hızla giderken 35 metrede durur diğer lastikle 45 metrede durursunuz. Aradaki 10 metre mesafede aracın hızları arasında fark 30-40km bile olsa bu aracınızın perte çıkmasına kadar gider, çünkü Euro N Cap testleri bildiniz gibi 64km hızla yapılıyor, keza çoğu aracın airbag sensörleri 30km hız üstünde devreye girer. Sonuçta yoldasınız ve ne hava koşullarını ne de yol şartlarını biz belirleyemiyoruz. Biz anca tedbir alırız. Tedbirlerimiz ise hız sınırlarına uymak, lastiklerimizi uygun takmak ve fren sistemi bakımlarımızı yaptırmaktır.

Diyebilirsiniz ki tamam yol şartları kötü ise 120 değil 90'la gideriz. Peki 90 ile giderken tarladan bir traktör önünüze atladı, bir virajı kestiremediniz ve 60 yerine 80'le girdiniz, ya da daha kötüsü bir çocuk önünüze atladı. Bu tarz sıkıntılar belki senede 1-2 kere başınıza ya gelecek ya gelmeyecek ama geldiğinde de o saatten sonra hiçbir şeyin anlamı kalmayacaktır.

Üzgünüm ama yüzbinlerce lira verip araba alıyorsanız lastiğinide alacaksınız, Düşünün yolda gidiyorsunuz öndeki ani fren yaptı öndeki durdu, siz durdunuz, arkadaki sırf lastikleri uygun değil diye geldi size vurdu sizin suçunuz ne?

Bakın olayın özeti şu; motora bakım yaptırmayın, arabaya aksesuar almayın, yağı gidin en kötüsünü koyun ama lastik ve frenlere verilen paraya acımayın. Çünkü motor arızaları vb durumlarda en kötü arabanızı sağa çeker çekici çağırır bir şekilde yaptırırsınız ama lastik ve fren sistemindeki sıkıntıların sonucu ağır olur. Hele bir de ölümlü kaza olursa hem sizin hayatınız hem karşı tarafın hayatı biter.

Söylediğim gib 1-2 ay sıkıntı çekin kredi kartı ödeyin, üstünüzden başınızdan ya da zevklerinizden ayrı kalın, 2 depo eksik gezin ama lastik ve frenlerinizi en iyisini alın. Zaten 1 kere lastik alıyorsunuz en az 4-5 sene gidiyor, 4-5 senede 2 depo benzin parası çok gelmemeli. Ne karşınızdaki suçsuz insanı ne de kendinizi risk'e atmayın. En basitinden 1 metre bile fren mesafesi farkı olsa ve 1 metre ile öndeki araca dokunsanız far, tampon, panjur kırılsa zaten o lastiklerden parasından kaç kat daha fazlasını ödeyeceksiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı