4 pinli fanı 3 pine bağlamak

Mustafa Gökter

Centipat
Daha fazla  
Ben MSI Forge 100M kasasını kullanıyorum. Analartımda 1 tane SYS fan girişi olduğu için bu çoklayıcıyı aldım,

4 pinli fanları bu dönüştürücüye taksam sıkıntı olur mu? Açıklamada 4 pin desteklediği yazıyor.

4 pin 3 pin farkı birinde ekstra ayar yapılabilmesidir. Onun dışında istediğiniz gibi takabilirsiniz. Örneğin 4 pinde ısıya göre fanları ayarlarken 3 pinde böyle bir ayar olmaz elle ayarlanır gibisinde.

Benim bildiğim eğer anakartta DC fan hız kontrol modu varsa 3 pinli fanların da hızı kontrol edilebiliyor. Bu ayar BIOS ta bulunuyor genelde. Ama siz anakarttaki tek fan soketinden birden çok fan besleyecekseniz bu ayar çalışır mı emin değilim.

Herhalde moderatör başlığı tam yapamadı. Çünkü konuda 4pin taksak sıkıntı olur mu denişsiniz, hayır olmaz. 4 pinli takabilirsiniz.

3 pinli takarsanız da hız kontrol yapamazsınız.

Takacağım fanlar 4 pinli.
Sıkıntı olur mu?
Anakartım H510M h DC fan hız kontrol modu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum fanların 4 pinliyse zaten sormana bile gerek yok. Bende aynı şekilde 3 tane 4 pinli fanı takıp ayar yapabiliyorum istediğim gibi. Yalnız fanları takarken çoklayıcıdaki 1 tane 4 pinliye muhakak 1 fanını bağla. Anakartın Asus ise all suite kullanabilirsin. Değilse fan control programını indir ve kur. BİOS' a girmeden anlık istediğin RPM de çalıştırırsın.

Hocam ben de aynı durumu yaşıyorum ve kendi denememe göre o fan çoklayıcının 1 ucu 4 pinli. O 4 pine 1 tane 4 pinli fan bağlıyorsunuz diğer 3 pinliler de ona uyuyor. Yani 3 fan bağladınız, 4 pinli çıkışa 4 pinli fan bağladınız onu mesela 1000 devir yapınca diğer 3 pinlere bağlı olanlar da 1000 devir oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı