4 pinli trafo nasıl kullanılır?

Bu trafo normal 230v trafosu değil! Bu trafo flyback denilen ayrı bir güç kaynağı topolojisi için. Bu trafolar 50KHz-500KHz frekans aralığında çalışmak için tasarlanmış olduğu için 50Hz'de neredeyse kısa devredir. Telefon adaptörlerinin içinde smps kontrolcü çip bulunur ve bu trafoyu genelde 150KHz frekansında sürer.

Tamamdır hocam. Keşke enerji vermeden önce sorsaydınız.

O zaman şimdi sorayım 4 pini olan yerden hangi 2 girişe vermem gerekiyordu onu nasıl bulabilirim?
Bu trafo normal 230v trafosu değil! Bu trafo flyback denilen ayrı bir güç kaynağı topolojisi için. Bu trafolar 50KHz-500KHz frekans aralığında çalışmak için tasarlanmış olduğu için 50Hz'de neredeyse kısa devredir. Telefon adaptörlerinin içinde smps kontrolcü çip bulunur ve bu trafoyu genelde 150KHz frekansında sürer.

Hocam pratik bilgim yok, teorik olarak düşündüm sadece.

Hocam pratik bilgim yok, teorik olarak düşündüm sadece.

Anladım teşekkür ederim yardımlarınız için.

O zaman şimdi sorayım 4 pini olan yerden hangi 2 girişe vermem gerekiyordu onu nasıl bulabilirim?
230V 50hz verdiğin zaman bu trafonun patlamama ihtimali yoktu. Eğer kontrol devresinin bağlandığı yeri soruyorsan neredeyse her zaman yüksek omajlı olan kısımdır. Onu da multimetre ile ölçerek bulabilirsin.

Teşekkür ederim.
Ek olarak bu trafo 4 pinli değil. 2 primer 1 sekonderli bir trafo. 2 primer birbirine nüve tarafından bağlı olduğundan ve izolasyon sebeplerinden devrenin çıkış kısmı giriş kısmı ile bağlı olamadığından 2. primer feedback olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bahsettiğim smps çipine sağlanacak gücü sağlayan da bu 2. primer sargı oluyor. Biraz daha ileri seviyeye kaçtığı için basitleştirmeye çalıştım ama inşallah anlatabilmişimdir.

Ek olarak bu trafo 4 pinli değil. 2 primer 1 sekonderli bir trafo. 2 primer birbirine nüve tarafından bağlı olduğundan ve izolasyon sebeplerinden devrenin çıkış kısmı giriş kısmı ile bağlı olamadığından 2. primer feedback olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bahsettiğim smps çipine sağlanacak gücü sağlayan da bu 2. primer sargı oluyor. Biraz daha ileri seviyeye kaçtığı için basitleştirmeye çalıştım ama inşallah anlatabilmişimdir.

Anladım anladım, çok teşekkür ederim.

Merhaba. Güç kaynaklarında (PSU, cihaz adaptörleri, akü şarj trafoları, vb) kullanılan trafolar genellikle iki çeşittir;
1- yumuşak, silisli saç nüveli 50-60 Hz.'de çalışan ve bilinen tip saç nüveli trafolar,
2- smps trafosu olarak da bilinen daha yüksek frekanslı (26-30 kHz gibi) ferrit nüveli trafolar.

Eskiden saç nüveli klasik trafolu adaptörler daha yaygınken son yıllarda SMPS trafolu ferrit trafolu SMPS güç kaynaklarının, adaptörlerinin (PSU'lar gibi) kullanımı daha çok yaygınlaştığından saç nüveli olanların kullanımı akü şarjı, UPS trafoları, vb. belirli alanlarla sınırlı kalmıştır.

Sizin adaptörden söktüğünüz bu trafo çeşidi 2. tip bir trafo türüdür. Bunlar saç nüveli yaygın trafolara göre daha hafif ve daha küçük yapıda olurlar ve primer/sekonder sarımları omaj ölçümüyle avometreyle ölçüldüğünde sıfıra çok yakın omaj değerleri ölçülür. Ancak SMPS güç kaynaklarında (PC PSU'su gibi) yüksek frekanslarda MOSFET'lerle anahtarlanarak şebekedeki evin sigortasını attırmadan çalışabilirler. Primer sarımlarını direk 220-240 Volt, 50 Hz'lik normal şebekeye bağladığınızda evin sigortasını kısa devreyle mutlaka artıracaklardır.

Birinci maddede adı geçenler ise şebeke tarafına primer 220 Volt AC sarımlarından bağlandığında şebekenin voltaj ve frekansına uyumlu sarımlarla ve empedanslarla üretildikleri için sigortayı attıramazlar. Ancak sekonder sarımları direk kısa devre halindeyken bu durumda uzun süreli kalırsa şebeke kısmındaki 220 Volt AC sarımlarının yanmasına (örneğin trafolu tip 100 watt tabanca havyalar uzun süreli kullanılırsa trafoları aşırı ısınıp yanar) neden olunur. Boyut ve ağırlık olarak saç nüveli trafolara göre hem daha küçük hem daha hafif yapıda olmalarıyla saç nüveli 50-60 Hz'lik normal trafolardan ağırlık/boyut olarak ilk bakışta ayırt edilebilir. Asıl ayırt etme yöntemi ise omaj ölçümüyle primer/sekonder sarımlarının omaj ölçümü şeklinde olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı