4 slot DDR4 RAM kullanmak performansa etki eder mi?

w0unch

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RYZEN 5 5600
NVIDIA GeForce RTX 3060 V2 12 GB
TUF GAMING A520M-PLUS (AM4)
CORSAIR VENGEANCE 8x2 3200 MHZ
WD BLUE SN570 500GB
WD BLUE 1TB
FSP HV PRO 550W
FSP CMT211
ASUS VG279Q1A 165 HZ 1MS
ID COOLING SE 214 XT
CORSAIR NIGHTSWORD RGB
ALTEC LANSING ALGK8614GR
RAZER BLACKSHARK V2
Anakartım A520M Plus ve 4 slotu var. 2 slotta Corsair Vengeance 2x8 DDR4 3200MHz RAM'ler var. Diğer 2 slota da aynı RAM'lerden taksam performansa olumlu bir etkisi olur mu yoksa aksine RAM'lerin performansı düşer mi?

Hocam tüm slotlara aynı tür, aynı MHz de ki RAM'leri takarsan performansın artar ama MHz farklı olursa aksine düşer.

Dual Channel'den Quadro channel olur neredeyse performansı etkilemez ama performansta düşmez.

Amacım kapasiteyi artırmak sadece ama kapasiteyi artıracağım diye de uyumsuzluk, performans düşüklüğü istemem. Aynı RAM'lerden 2 tane daha alsam kapasitem artar ve herhangi bir performans düşüklüğü yaşamam yani doğru mu anladım?

4 kanal RAM destekleyen anakartlar daha çok EPYC ve Xeon işlemcilerle kullanılır, sizin anakartınızda 4 kanal RAM desteği olmadığından, kanal artışı sebepli bir performans artışı yaşamazsınız, sadece kapasite artışıından dolayı bir artış yaşanır. O da RAM'ler uyumlu olursa tabi.

4 kanal RAM destekleyen anakartlar daha çok EPYC ve Xeon işlemcilerle kullanılır, sizin anakartınızda 4 kanal RAM desteği olmadığından, kanal artışı sebepli bir performans artışı yaşamazsınız, sadece kapasite artışıından dolayı bir artış yaşanır. O da RAM'ler uyumlu olursa tabii.

Benim amacım kapasite artırmak zaten performans değil. Performansta bir düşüklük olmaz ama değil mi 2 tane daha aynı RAM'den koysam?

Aynı olursa sıkıntı olmaz, aynı olmazsa RAM'ler birbirinin seviyesine gelmeye çalışıp stabil çalışmaz.

O zaman Dual channel anakartlarda 4x8 yerine 2x16 çok daha mantıklı boşa slot kaplıyorsa. Fakat, elimdekileri satıp 2x16 yapmayı düşünmüyorum, 4x8 yapmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı