4 tane fan, tek kasa fan portuna takılabilir mi?

altalena

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, kasama (Thermaltake v3 Black Edition) maksimum 4 tane fan takılabiliyor, bu sıralar soğutma işine merak saldığımdan fan almaya karar verdim. Anakartımda (Asus H81 Plus) bir tane kasa fanı takmak için yer var.

Bir tane 3 pin bağlantılı bir fan, kasada dahili olarak var.

Ben ise Akasa Viper fan alacağım 3 tane yalnız bu fanlar 4 pin bağlantılı.

a) Biri 3 pin diğerleri 4 pin bağlantılı bu fanları birlikte kullanabilmem mümkün mü? 3 pin bağlantılı fanın kontrolünü Asus Fan Xpert programıyla yapıyorum.
b) Kasada fan için tek bağlantı noktası var, 4 tane fanı çalıştırabilmem için 4x4 pin fan çoklayıcı mı almam gerekiyor?

Daha önce fanlarla hiç uğraşmadığımdan bilgim hiç yok, teşekkürler şimdiden yardımlar için.

Düzenleme: Akasa Flexa P5 diye bir çoklayıcı buldum:
Akasa Flexa P5 5 Çıkışlı, Özel Kılıflı Pwm Çoklayıcı Kablo - n11.com

Planım şu yönde, anakartta yer alan CPU fan bölümüne bu dönüştürücüyü takacağım ve yeni alacağım 3 fan ile CPU fanı buna bağlayacağım. Diğer 3 pin bağlantıya sahip fanımı da yine anakarttaki fan bölümüne takacağım. Asus Fan Xpert ile de fan hızlarını kontrol etmeyi planlıyorum. Teorik olarak olur gibi geldi, siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı